W Świnoujściu 18 września odbyła się konferencja poświęcona rozbudowie Terminalu LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz sposobom na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Rozmowy dotyczyły też współpracy spółki GAZ-SYSTEM ze Strażą Graniczną, Policją, a także Wojskami Obrony Terytorialnej. Wydarzenie zgromadziło przede wszystkim przedstawicieli rządu oraz ekspertów z branży energetycznej. Głównym celem spotkania było przedstawienie postępów w pracach nad rozbudową terminalu oraz omówienie jego znaczenia dla Polski.
Rozbudowa Terminalu to kolejny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jakie zatem korzyści przyniesie ta inwestycja?
Terminal LNG
Terminal LNG w Świnoujściu (określany też jako gazoport) to pierwsza tego rodzaju inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej i w regionie Morza Bałtyckiego. Dzięki niemu Polska zyskała możliwość przyjmowania skroplonego gazu ziemnego drogą morską z niemal każdego zakątka świata, co – jak twierdzą eksperci – podniosło poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju. Koncepcja budowy gazoportu została zatwierdzona w 2006 r., a Rada Ministrów określiła projekt jako strategiczny dla interesów Polski.
W ramach działalności terminalu realizowane są różnorodne procesy technologiczne, takie jak: rozładunek LNG przy specjalistycznym nabrzeżu, przechowywanie LNG w przeznaczonych do tego zbiornikach, przekształcanie LNG z powrotem w gaz oraz dostarczanie go do Krajowego Systemu Przesyłowego. Dodatkowo terminal umożliwia załadunek LNG do specjalistycznych cystern oraz kontenerów ISO.
Program Rozbudowy Terminalu LNG
Modernizacja Terminalu LNG wpisuje się w plan inwestycyjny Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM, w tzw. Bramę Północną. Jego głównym celem jest reorientacja polskiego systemu gazowego z kierunku wschód-zachód na północ-południe.
Program Rozbudowy Terminalu LNG przebiega w dwóch etapach:
- etap I – Projekt SCV: Rozszerzenie istniejącej instalacji o dodatkowe regazyfikatory;
- etap II – Budowa nowego zbiornika LNG oraz nowego nabrzeża statkowego.
Termin zakończenia prac to koniec 2023 roku.
Bezpieczeństwo energetyczne kraju a rozbudowa Terminalu – korzyści
„Wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski przez cały czas. Rozbudowywany terminal jeszcze to poprawi. Jesteśmy na tyle bezpieczni energetycznie, że (…) mamy szansę stać się hubem energetycznym, gazowym dla regionu. Rozbudowujemy ten terminal, ale również pracujemy nad pływającym terminalem w Gdańsku – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. – Jesteśmy bezpieczni między innymi dlatego, że tę infrastrukturę chronimy.”
Bezpieczeństwo energetyczne kraju w praktyce
„Wszelkie konkretne działania podejmowane w tym celu są istotne, szczególnie mając w pamięci skalę ataków hybrydowych Rosji na ukraińskie instalacje i obiekty energetyczne – Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. – Rząd prowadzi lub wspiera cały wachlarz działań zapewniających większe bezpieczeństwo w zakresie infrastruktury energetycznej. Z oczywistych względów działamy prewencyjnie, osłonowo i holistycznie. W przypadku przesyłowej infrastruktury energetycznej, jaką zarządza spółka GAZ-SYSTEM, mamy już porozumienia o współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej, z Państwową Strażą Pożarną i Strażą Graniczną, dla której, w jednym z najbardziej newralgicznych miejsc polskiego wybrzeża, zbudowana zostanie strażnica. Dziś, w okresie przejściowym, spółka zapewniła funkcjonariuszom Straży godziwe warunki do pełnienia tej odpowiedzialnej służby. W ten sposób konsekwentnie realizowane są kolejne etapy podpisanych porozumień.”
„Terminal w Świnoujściu to 30 proc. rocznych dostaw gazu oraz gwarancja suwerenności energetycznej Polski. Od dziś funkcjonariusze Straży Granicznej będą stacjonować bezpośrednio przy infrastrukturze terminalowej, co oznacza zwiększenie jej bezpieczeństwa. W przyszłym tygodniu ukończony zostanie trzeci zbiornik, dający dodatkowe możliwości magazynowe oraz elastyczność operacyjną, która przełoży się na możliwość obsługi większej liczby statków. Dzięki temu terminal będzie mógł świadczyć także usługi załadunku statków i bunkrowania. Projekt rozbudowy zwiększa zdolności terminalu i bezpieczeństwo energetyczne kraju” – podkreślił Marcin Chludziński, prezes zarządu GAZ-SYSTEM.
Podpisanie umowy ze Strażą Graniczną ma na celu wzmocnienie ochrony obiektów portowych i kluczowej infrastruktury gazowej. Porozumienie to jest zgodne z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony żeglugi i portów morskich. GAZ-SYSTEM, jako inwestor, odpowiada za budowę obiektów dla Straży Granicznej, które po zakończeniu prac zostaną jej przekazane.
To nie jest pierwsza taka inicjatywa. Wcześniej spółka współpracowała z Wojskami Obrony Terytorialnej oraz Państwową Strażą Pożarną. GAZ-SYSTEM dba również o zabezpieczenie przestrzeni powietrznej nad terminalem przed nieautoryzowanym dostępem, współpracując z odpowiednimi służbami. Jako spółka Skarbu Państwa odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, chroniąc ważne instalacje gazowe.
Bezpieczeństwo energetyczne fundamentem przyszłości Polski
Bezpieczeństwo energetyczne kraju to nie tylko kwestia dostaw surowców, ale również skutecznej ochrony kluczowej infrastruktury. Współczesne wyzwania, takie jak potencjalne zagrożenia hybrydowe, wymagają stałej czujności i inwestycji w nowoczesne rozwiązania. Dzięki podejmowanym inicjatywom, np. rozbudowie Terminalu LNG w Świnoujściu, Polska umacnia swoją pozycję na mapie energetycznej Europy, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo energetyczne obywateli.
Źródło zdjęcia: GAZ-SYSTEM