Demokratyzacja dostępu do danych o wodzie to hasło przewodnie inicjatywy Global Water Watch. Podstawą skutecznego planowania, przewidywania i adaptacji jest dostęp do informacji. W Polsce, podobnie jak w całej Europie, możemy bez większych problemów uzyskać dane o środowisku, w tym te dotyczące jakości i ilości wody, zagrożenia suszą czy powodzią.
- Dane o stanie wód powierzchniowych publikuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
- Dane o zagrożeniu powodzią i suszą można znaleźć na hydroportalu Wód Polskich.
- Informacje o przepływach w rzekach udostępnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB.
- Dane o wodach podziemnych zapewnia Państwowy Instytut Geologiczny PIB.
Nie wszędzie jednak takie informacje są łatwo dostępne. W wielu krajach nie ma odpowiednich procedur czy też narzędzi do ich publikacji.
W celu rozwiązania tego problemu powstało Global Water Watch – inicjatywa wspierana przez Google, Deltares, WRI, WWF oraz Water, Peace and Security Partnership. Jest to platforma z darmowymi danymi o wodzie. Inauguracja projektu miała miejsce w Światowym Dniu Wody.
Obecna funkcjonalność platformy jest jeszcze ograniczona, ale już teraz można pozyskać dane dotyczące zbiorników retencyjnych na świecie, w tym także zmian ich powierzchni. Należy oczywiście spodziewać się rozwoju wachlarza udostępnianych informacji. Idea przyświecająca Global Water Watch ma bowiem zapewnić powszechność i równość w dostępie do wiedzy o wodzie.