Pod koniec zeszłego roku pisaliśmy o tym, na jakim etapie jest proces pozyskiwania decyzji środowiskowej dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Dziś znamy już jej treść.
W dniu 21 września 2023 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał decyzję określającą środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Informację tę przekazała szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa. Podkreśliła, że to ważny moment w realizacji inwestycji kluczowej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Całość decyzji środowiskowej, wraz z dołączonymi materiałami, liczy 558 stron.
„Zawiadomienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 21 września 2023 r., znak: DOOŚ-OA.4205.1.2015.126, w sprawie poinformowania stron postępowania, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska decyzją z 19 września 2023 r., znak: DOOŚ-OA.4205.1.2015.125, określił środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia polegającego na: Budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa, planowanego do realizacji w wariancie 1 – lokalizacja Lubiatowo-Kopalino, podwariant techniczny 1A”.
Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Zgodnie z planem przyjętym przez Radę Ministrów, prace budowlane ruszą w 2026 r. Pierwszy blok energetyczny pierwszej elektrowni jądrowej, o mocy w przedziale 1-1,6 GW, ma zostać uruchomiony w 2033 r. Następne bloki mają być dodawane co 2-3 lata. Całkowita moc planowana jest na 6 do 9 GWe, a technologia będzie oparta na sprawdzonych reaktorach jądrowych trzeciej generacji (III+).
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce – kluczowe wnioski
Decyzja dotycząca budowy elektrowni atomowej w Polsce została poddana gruntownej analizie przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Po przeanalizowaniu wszystkich aspektów związanych z wpływem takiej inwestycji na środowisko, GDOŚ doszedł do kilku kluczowych wniosków.
Przede wszystkim, jeśli podczas realizacji i eksploatacji elektrowni atomowej zostaną zachowane wszystkie zalecenia i rozwiązania techniczne, technologiczne oraz organizacyjne, wskazane w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, to nie będą one miały znaczącego negatywnego wpływu na otoczenie. Oznacza to, że zastosowanie odpowiednich technologii i praktyk może skutecznie zminimalizować potencjalne ryzyko dla przyrody.
Co więcej, inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na obszary chronione w ramach sieci Natura 2000. To ważne, ponieważ obszary te są kluczowe dla zachowania bioróżnorodności w Europie. GDOŚ podkreślił również, że stan siedlisk przyrodniczych, zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych, nie ulegnie pogorszeniu w wyniku budowy elektrowni. To samo dotyczy integralności obszarów Natura 2000 oraz ich powiązań z innymi obszarami chronionymi. Generalna Dyrekcja podkreśliła również, że elektrownia jądrowa w Polsce nie będzie miała znaczącego negatywnego wpływu na wody podziemne i powierzchniowe, jak również na wody Morza Bałtyckiego.
Zakres monitoringu według decyzji
W decyzji środowiskowej narzucony został obowiązek monitoringu zarówno wód powierzchniowych, jak i podziemnych. Obejmuje on fazę realizacji i eksploatacji, kiedy to kontroli powinny podlegać elementy biologiczne, fizykochemiczne i chemiczne stanu jednolitych części wód powierzchniowych, na które przedsięwzięcie może oddziaływać́. Monitoring ma być prowadzony zgodnie z aktualną metodyką GIOŚ i obejmować powinien po dwa ppk na Kanale Biebrowskim oraz na rzece Chełst. W sposób ciągły monitorowane powinny być też warunki hydrologiczne panujące w Kanale Biebrowskim.
Dodatkowo, na etapie realizacji i eksploatacji, należy prowadzić́ monitoring wód morskich akwenu Wschodniego Basenu Gotlandzkiego oraz jednolitej części wód powierzchniowych przybrzeżnych: Polskie wody przybrzeżne Basenu Gotlandzkiego PLCW20001WB2.
W przypadku wód podziemnych należy kontrolować sieci piezometrów zbierających informacje z głównego użytkowego poziomu wodonośnego w miejscu realizacji przedsięwzięcia. Natomiast w fazie realizacji, raz na kwartał, konieczne będzie sprawdzanie ilościowego stanu wód podziemnych, a w fazie eksploatacji – ich stanu jakościowego, z uwzględnieniem elementów fizykochemicznych oceny stanu jednolitych części wód podziemnych.
Więcej o tym, jak ważna dla elektrowni jądrowej jest woda i czy jej brak mógłby wpłynąć na cały system, pisaliśmy w artykule: „Elektrownia jądrowa. Czy dostęp do wody ma znaczenie?”. Dzięki niemu dowiesz się, dlaczego ten zasób jest tak cenny i jakie konsekwencje niesie ze sobą jego niedobór.