Europa od dawna odgrywa wiodącą rolę w kwestii ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatu. W tym kontekście jednym z najważniejszych wydarzeń jest EU Green Week, który podkreśla znaczenie ochrony środowiska naturalnego i promuje zrównoważony rozwój. To coroczne święto poświęcone różnorodnym zagadnieniom związanym z ochroną środowiska. W tym roku konferencja EU Green Week odbywać się będzie w dniach 3 – 11 czerwca w Brukseli, o czym pisaliśmy we wcześniejszym numerze „Wodnych Spraw”.
Pięć wydarzeń w Polsce w ramach EU Green Week
Lista wydarzeń, które odbywać się będą w całej Europie, jest ogólnodostępna. Zaplanowano ponad 250 różnych aktywności w większości krajów EU. Również Polska włączyła się w świętowanie i przygotowała pięć istotnych wydarzeń, które odbędą się w różnych częściach kraju. Każda z inicjatyw ma na celu skupienie uwagi na konkretnych tematach związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem.
Od niedzieli 4 czerwca do czwartku 8 czerwca w Będzinie odbędzie się seria kampanii na rzecz zrównoważonego rozwoju, zwiększenia świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i wpływu naszych codziennych działań na przyszłość planety:
- Kampania edukacyjna na temat znaczenia segregacji odpadów i jej wpływu na środowisko.
- Kampania edukacyjna na temat wpływu plastikowych butelek jednorazowego użytku na środowisko.
- Prezentacja na temat korzyści płynących z jazdy rowerem i chodzenia pieszo do pracy.
Ekologiczna gra terenowa „Strażnicy Powietrza na pomoc błękitnemu niebu” odbędzie się 3 czerwca 2023 r., w godzinach 10:00 – 16:00, w kilku gminach województwa śląskiego. Skupi się na odzyskaniu skradzionego przez potwory cennego dla Śląska skarbu.
Gminy i miasta biorące udział w Grze Miejskiej: Będzin, Bobrowniki, Łaziska Górne, Miedźno, Poręba, Psary, Racibórz, Rybnik, Ustroń.
Warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem narzędzia edukacyjnego zwanego Mobilną Szkołą odbędą się 3 czerwca 2023 r., w godzinach 14:00 – 17:00, w Gliwicach, przy ulicy Ligonia 36.
Celem tych zajęć jest zachęcenie uczestników do troski o środowisko naturalne i zwiększenie ich świadomości ekologicznej poprzez animacje, gry oraz różnorodne zajęcia związane z tematem ochrony środowiska. Mobilna Szkoła to innowacyjne narzędzie edukacyjne, które umożliwia przystępne i angażujące nauczanie.
Europejski Zielony Tydzień 2023 w Małopolsce: Spotkania informacyjne o projektach i działaniach związanych z przyrodą i bioróżnorodnością. W dniach od 5 do 11 czerwca 2023 r., na terenie województwa małopolskiego, odbędą się spotkania na temat programów, zasad ubiegania się o dotacje oraz korzyściach, jakie wynikają z uczestnictwa w prośrodowiskowych inicjatywach.
Finał Zielonego Tygodnia UE w Świerklańcu. Akcja w ramach projektu LIFE: Śląskie. Przywracamy błękit. Rodzinny piknik ekologiczny, który odbędzie się 10 czerwca 2023 r., w godzinach 10:00 – 16:00, w jednym z najpiękniejszych parków na Śląsku – w Świerklańcu. Warto zaznaczyć, iż organizatorzy zachęcają do korzystania z ekologicznych środków transportu, takich jak komunikacja publiczna, rowery, hulajnogi lub spacer. Samochody można zostawić w domu, ponieważ przy parku znajduje się centrum przesiadkowe.
Podczas wydarzenia zaplanowano wiele atrakcji dla uczestników. Będzie można podziwiać pokaz drona antysmogowego oraz wziąć udział w warsztatach i zabawach ekologicznych. Dla dzieci przewidziano zajęcia sportowe, animacje oraz teatr. Ponadto odbędą się konkursy z nagrodami, wystawa plakatu ekologicznego, przegląd piosenki ekologicznej oraz prelekcje związane z ochroną środowiska.
Ważną atrakcją będzie również przejażdżka eko-autobusem po parku, co pozwoli uczestnikom podziwiać uroki okolicy w przyjazny dla środowiska sposób.
W każdą z tych atrakcji można się włączyć, do czego zachęcamy!