Od 7 do 9 maja br. w Katowicach odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy (EEC), którego gośćmi są m.in. Ursula von der Leyen, kandydatka EPL na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz premier RP Donald Tusk. Pośród siedmiu głównych nurtów debaty znalazły się m.in. Energia, transformacja, bezpieczeństwo oraz Klimat i zrównoważona gospodarka. Dyskusje dotyczyć będą też przyszłości gospodarki wodnej oraz portów morskich w Polsce.
Kilka słów o EEC
Organizowana w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym impreza jest już 16. edycją Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Odnowiona formuła pozwoliła zwiększyć przestrzeń wydarzenia i przyciągnęła jeszcze większe niż w latach ubiegłych grono zagranicznych gości, w tym przedstawicieli biznesu, instytucji, organizacji oraz rządów, m.in. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kanady, Norwegii, Włoch, Czech, Słowacji, Francji czy Ukrainy.
Wyzwanie nie jest jednak łatwe – przełom 2023 oraz 2024 roku przyniósł wiele pytań i wątpliwości odnośnie przyszłości, na które prelegenci będą starali się odpowiedzieć. Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy w szczególności skupia się na zagadnieniach związanych z zieloną transformacją. Eksperci, naukowcy, menedżerowie, przedsiębiorcy i politycy dyskutować będą o tym, jak ograniczyć negatywny wpływ gospodarki na sytuację klimatyczną. Łącznie zaplanowano 180 debat z udziałem 1200 prelegentów oraz 12 tys. gości. Żaden wcześniejszy Europejski Kongres Gospodarczy nie cieszył się taką frekwencją.
Środowiskowa agenda EEC
Pierwszy dzień Kongresu odbił się w mediach echem dzięki wystąpieniu Ursuli von der Leyen, która przedstawiła założenia Planu dla Europy i gratulując silnego przywództwa premierowi Tuskowi. Podkreśliła, że Polska powraca jako lider Europy. W ramach paneli dyskusyjnych mówiono m.in. o wydzielaniu aktywów węglowych z grup energetycznych, energetyce wiatrowej oraz warunkach skutecznej dekarbonizacji. W optymistycznych barwach przyszłość krajowej energetyki przedstawiał Grzegorz Lot, prezes zarządu Grupy TAURON, rysując wizję rozwoju floty wytwórczej opartej na wietrze, słońcu, wodzie i biomasie.
Pojawił się również panel dotyczący polskich portów morskich, w ramach którego omawiano budowę nowego terminala w Świnoujściu, rozbudowę Baltic Hub oraz przyszłość zewnętrznych portów w Gdyni i Gdańsku. Jednocześnie podkreślono konieczność inwestycji w przeładunki produktów rolnych oraz nowe technologie, które zmienią sposób zarządzania terminalami.
Dziś i jutro uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego dyskutować będą m.in. o zielonych strategiach w biznesie, gospodarce odpadami i urzeczywistnieniu wizji gospodarki o obiegu zamkniętym, gospodarce wodorowej oraz polskim atomie. W debatach wezmą udział przedstawiciele takich firm jak ORLEN SA, Grupa PGE, grupa Enea, TAURON Polska, jak również reprezentanci Ministerstwa Przemysłu, Agencji Rozwoju Przemysłu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Urzędu Regulacji Energetyki. W agendzie pojawił się także temat recyklingu, regulacji ESG, magazynów energii oraz nowych technologii dla klimatu.
Ponadto planowana jest debata na temat wygaszania sektora węglowego w Polsce, zielonego budownictwa oraz o lasach i gospodarce drewnem. Aż trzy sesje zostaną poświęcono też zrównoważonej polskiej żywności i rolnictwu, w tym wyzwaniach związanych z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rolnej. W sesjach związanych z ekologią i odpowiedzialnością społeczną biznesu swoje zdanie zaprezentują przedstawiciele wielkiego biznesu, m.in. IKEA, Amazon, McDonald’s czy PepsiCo.
Europejski Kongres Gospodarczy nie zapomni o wodzie
9 maja Europejski Kongres Gospodarczy skupi się również na problematyce zasobów wodnych. W sesji wezmą udział m.in. Damian Absalon ze Śląskiego Centrum Wody, Piotr Pilarski z Żywiec Zdrój SA, prezes fundacji WWF Polska Mirosław Proppé oraz przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Wód Polskich.
Uczestnicy debaty spróbują pochylić się nad tematem kryzysu wodnego i potrzeb związanych z małą oraz dużą retencją. W programie przewidziano dyskusję na temat możliwości powtórki katastrofy ekologicznej na Odrze oraz konfliktu między regulacją rzek a ich renaturyzacją. Nie zabraknie również sprawozdań na temat inwestycji w gospodarkę wodną oraz działań zmierzających do ochrony wód, w tym kluczowej roli edukacji.
W oddzielnym panelu przedstawiciele administracji i wodociągów rozmawiać będą o kanalizacji i gospodarce ściekowej w Polsce. Głównymi tematami dyskusji będą skala potrzebnych inwestycji oraz wymogi związane z nowymi unijnymi normami. Prelegenci spróbują też odpowiedzieć na pytanie czy i w jakiej formie mają szansę przetrwać Wody Polskie.
Najnowsze relacje z Kongresu śledzić można na profilu X EEC Katowice.
Zdj. główne: Marta Saracyn