Po raz pierwszy w historii Światowa Rada ds. Podróży i Turystyki (WTTC) wzięła udział w Konferencji Wodnej ONZ 2023 w Nowym Jorku. Spotkanie zorganizowane w Światowy Dzień Wody podkreśliło kluczową rolę, jaką woda odgrywa w zrównoważonej przyszłości. WTTC przedstawiła przełomowe dane opisujące ślad wodny w globalnym sektorze podróży i turystyki. Wynosi on zaledwie 0,6% światowego zużycia wody. Badania prowadzone były przy współpracy z Globalnym Centrum Zrównoważonej Turystyki (GSTC) z siedzibą w Arabii Saudyjskiej.
Co to jest ślad wodny?
Ślad wodny to miara ilości wody zużywanej przez człowieka w życiu codziennym, w najbardziej podstawowym aspekcie, ale także w procesie wytwarzania różnych produktów lub usług. Obejmuje ona zarówno bezpośrednie zużycie wody (np. woda pitna), jak i pośrednie w łańcuchu dostaw, związane z produkcją towarów i usług (np. uprawa roślin, hodowla zwierząt, produkcja przemysłowa, transport, produkcja energii).
Sposób wykorzystania wody, a właściwie jej kolor po tej czynności, skłonił do ustalenia umownego podziału śladu wodnego, na:
- Zielony – odnosi się do ilości wody pochłoniętej przez rośliny w procesie fotosyntezy w celu wzrostu i produkcji biomasy. Może być również nazywany wodą deszczową, ponieważ jest to woda dostarczana roślinom w wyniku opadów atmosferycznych. Ślad ten jest związany z wykorzystaniem wody w procesach biologicznych, takich jak uprawa roślin, leśnictwo czy pastwiskowanie zwierząt. Może być ustalany na poziomie pojedynczych roślin, pól uprawnych, ekosystemów lub regionów.
- Niebieski – odnosi się do ilości wody zużytej bezpośrednio z ujęć wody – jezior, rzek, zbiorników retencyjnych, w celu zrealizowania różnych potrzeb człowieka: zaopatrzenia w wodę pitną, nawadniania upraw, produkcji energii elektrycznej czy przemysłu.
- Szary – odnosi się do ilości wody wymaganej w procesach produkcji, w przemyśle. Zużyta woda najczęściej odprowadzana jest do oczyszczalni ścieków.
Ślad wodny jest wyrażany w jednostkach objętości wody, zazwyczaj w litrach lub metrach sześciennych i może być mierzony na różnych etapach działania, od produkcji surowców przez główne procesy produkcyjne do dystrybucji i użytkowania końcowego produktu. Może być używany jako narzędzie do oceny wpływu człowieka na zasoby wodne i środowisko naturalne, zarówno lokalnie, jak i globalnie.
Badania WTTC – ślad wodny w turystyce stanowi 0,6% światowego zużycia wody
Badania WTTC, dotyczące globalnego śladu wodnego w sektorze podróży i turystyki, analizują wpływ tego sektora na zasoby wodne na całym świecie, uwzględniając zarówno lokalne, jak i globalne uwarunkowania. Wyniki tego pierwszego kompleksowego badania zostały ogłoszone po raz pierwszy podczas 22 Światowego Szczytu Światowej Turystyki w Rijadzie.
Badaniem objęto niemalże wszystkie kraje na świecie, bo aż 185 państw. Jest to jeden z największych tego typu projektów badawczych. Bazy danych będą co roku aktualizowane.
„Dane są najbardziej dogłębną analizą zużycia wody w sektorze, podobnie jak pierwsze na świecie dane dotyczące śladu klimatycznego, które opublikowaliśmy podczas naszego światowego szczytu w Rijadzie w zeszłym roku. Możemy również ujawnić ślad wodny poszczególnych krajów w sektorze podróży i turystyki. Umożliwi to rządom współpracę z branżą w celu dalszego ograniczenia zużycia wody” – powiedziała prezes i dyrektor generalna WTTC, Julia Simpson.
„Te przełomowe nowe dane po raz pierwszy ujawniają zużycie wody w naszym sektorze, pokazując, że podróże i turystyka zużywają mniej niż 1% wody zużywanej na całym świecie, przy czym przytłaczająca większość tej wartości pochodzi z łańcucha dostaw” – Julia Simpson – „Dane pokazują również, że podczas gdy sektor ten rozwijał się ekonomicznie na całym świecie, zmniejszyło się jego bezpośrednie zużycie wody.
Główne wnioski:
- Zaledwie 0,6% światowego zużycia wody stanowił całkowity ślad wodny sektora w 2021 r.
- W 2019 r. całkowity ślad wodny sektora był tylko o 50% wyższy, ale nadal to jedynie 0,9%.
- Zużycie wody w sektorze turystyki odbywa się głównie pośrednio, poprzez łańcuch dostaw.
- Za 2/3 całkowitego śladu wodnego w sektorze turystyki odpowiadają rolnictwo i produkcja żywności.
- W Europie i Afryce branża turystyczna ograniczyła bezpośrednie zużycie wody w latach 2010 – 2019. Bezpośrednie zużycie wody przez sektor spadło o 8% w Europie i o 6% w Afryce.
- Wodochłonność sektora podróży i turystyki, zarówno w bezpośrednim, jak i pośrednim zużyciu, w przeliczeniu na jednostkę PKB, spada. W 2010 r. sektor ten zużywał 0,57 m³ wody na każdy 1 USD wniesiony do światowej gospodarki. W 2019 r. zużycie spadło o 19%, osiągając poziom 0,46 m³ wody na każdego 1 USD wniesionego do światowej gospodarki.