W ramach trwającej procedury strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do dnia 5 czerwca br. można zgłaszać swoje uwagi do projektu Programu Wieloletniego „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce”. Konsultacje ogłosiło Ministerstwo Infrastruktury.
Łączna wartość inwestycji przewidzianych w Programie to 6,29 mld zł
Zgodnie z treścią dokumentu celem działań w nim ujętych jest zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego oraz uzyskanie korzystnego bilansu wodnego (ochrona przed suszą i retencja wodna). Zakłada się, że cel ten zostanie osiągnięty poprzez odbudowę infrastruktury przeciwpowodziowej oraz budowę zbiorników wodnych. Natomiast wskazane cele szczegółowe do Programu to podniesienie parametrów nawigacyjnych drogi wodnej i usprawnienie lodołamania oraz zwiększenie retencji i produkcji zielonej energii.
Jak podkreślono w projekcie Programu Wieloletniego „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce”, z uwagi na ograniczenia finansowe budżetu państwa, do realizacji wytypowano łącznie 20 zadań inwestycyjnych. Wśród nich znalazła się budowa zbiorników wodnych: Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie, Kąty-Myscowa na Wisłoce, Kotlarnia na Bierawce, Kamieniec Ząbkowicki na Nysie Kłodzkiej czy zbiornik małej retencji Tkaczewska Góra. Drugi priorytet Programu to odbudowa budowli regulacyjnych na Dolnej Wiśle w różnym kilometrażu.
Wybór zadań do Programu „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce”
W Programie czytamy: „Kluczowym kryterium ich włączenia do Programu było uwzględnienie w dokumentach planistycznych i programowych w gospodarce wodnej: aktualizacji PZRP, PPSS lub/i projekcie PPNW. Realizacja zadań ujętych w Programie ma służyć poprawie skuteczności wdrażania działań zaplanowanych w sześcioletnim cyklu planistycznym. Dobór zadań inwestycyjnych do wdrażania w ramach Programu musi być rozpatrywany w kontekście całościowej polityki ochrony przeciwpowodziowej i minimalizacji skutków suszy w Polsce. Koniecznym jest podkreślenie, że równolegle z wdrażaniem Programu, w ramach innych źródeł finansowania, przewiduje się rozpoczęcie działań o innym charakterze, wynikających z dokumentów planistycznych i strategicznych istotnych dla sektora gospodarki wodnej.
Lista zadań inwestycyjnych skupiona została na wsparciu obszarów narażonych na powodzie i susze, czego przejawem są priorytety Programu koncentrujące się wokół zwiększenia retencji w Polsce (poprzez budowę zbiorników mokrych) w ujęciu ogólnokrajowym, ochronie przeciwpowodziowej (poprzez budowę zbiorników suchych) oraz zapewnieniu warunków do prowadzenia lodołamania na newralgicznym odcinku Dolnej Wisły”.
Inwestycje wskazane w projekcie Programu Wieloletniego „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce” są zaliczane do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Przy czym projekt Programu wskazuje na brak wariantów alternatywnych wobec przedsięwzięć zidentyfikowanych jako potencjalnie mogących znacząco oddziaływać na obszary Natura2000. Zgodnie z Prognozą oddziaływania na środowisko dotyczy to sześciu inwestycji. Jak oceniono projekt Programu w prognozie można sprawdzić w załącznikach do obwieszczenia o konsultacjach.
Wykonawcą Programu i jednocześnie inwestorem będą Wody Polskie.