To już trzecia edycja konferencji „Infrastruktura Krytyczna Miast”. Dwie poprzednie, zakończone sukcesem, zgromadziły wiele wspaniałych osobistości ze świata nauki oraz biznesu. To nie tylko forum wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim miejsce, gdzie prezentowane są najnowsze technologie i przekazywana jest użyteczna wiedza. Dlatego wydarzenie jest wysoko oceniane przez uczestników. Także i w tym roku można liczyć na solidną dawkę niezwykle praktycznych i ciekawych informacji z takich obszarów jak bezpieczeństwo systemów: wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych, gazowniczych oraz teleinformatycznych.
Konferencja „Infrastruktura Krytyczna Miast” odbędzie się w dniach 23-25 października 2023 r. w Rytrze (Beskid Sądecki, Małopolska), gdzie wśród pięknej górskiej przyrody podejmowane będą najbardziej wrażliwe tematy. Uczestnicy wspólnie spróbują rozwiązać problemy złożonej infrastruktury krytycznej zabezpieczającej żywotne interesy gospodarki państwa i jego mieszkańców.
Tegoroczna edycja jest kontynuacją dwóch poprzednich, zrealizowanych z powodzeniem w latach 2018 i 2021. Interdyscyplinarny charakter wymiany poglądów i doświadczeń ma nieocenioną wartość, umożliwia przedyskutowanie wielu kluczowych problemów, a także stanowi metodę wzajemnej edukacji wielu środowisk, począwszy od instytucji zarządzających i administrujących infrastrukturą krytyczną, poprzez środowiska naukowe, planistyczne, projektowe i wykonawcze, kończąc na instytucjach kontrolnych oraz strukturach rządowych i samorządowych systemu zarządzania kryzysowego.
Konferencja „Infrastruktura Krytyczna Miast” obywa się pod patronatem wiodących jednostek naukowych z całego kraju, w szczególności Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Akademii Pożarnictwa w Warszawie oraz Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Ponadto wydarzenie po raz kolejny wspierane jest przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie, Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych.
Konferencja „Infrastruktura Krytyczna Miast” 2023 – stan aktualny i plany
Na tegorocznej Konferencji podjęte zostaną tematy aktualnych i najbardziej wrażliwych problemów i wyzwań, przed jakimi stoją eksploatatorzy infrastruktury krytycznej.
Przedstawiciele wodociągów, energetyki i gazownictwa spotkają się, by podzielić się doświadczeniem oraz dyskutować na temat koniecznych zmian w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa technicznego oraz cybernetycznego branż sektora komunalnego w kontekście nowej dyrektywy NIS2 oraz w kierunku przemysłu 4.0. W czasie obrad zaprezentowane zostaną nowe technologie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, rozwiązania pozwalające na osiągnięcie niezależności energetycznej oraz systemy sztucznej inteligencji dla branż kluczowych.
Ponadto przyjrzymy się polityce energetycznej oraz wymogom wynikającym ze zmian regulacji prawnych, w tym dotyczących jakości wody do spożycia oraz zmianom jakie nowa dyrektywa ściekowa stawia oczyszczalniom. Uczestnicy będą mieli okazję poznać nowe metody bilansowania strat wody i energii oraz rozwiązania problemu wód opadowych w praktyce. Po raz pierwszy pojawi się także temat raportowania zrównoważonego rozwoju (ESG).
Konferencja „Infrastruktura Krytyczna Miast” 2023 – warsztaty praktyczne
Konferencja „Infrastruktura Krytyczna Miast” to nie tylko czas wymiany poglądów i doświadczeń, ale także miejsce, gdzie można skorzystać z praktycznych warsztatów. W tym roku na uczestników czekają techniczne warsztaty dotyczące m.in. innowacyjnych metod bilansowania i ograniczania strat wody na przykładzie pilotażowych rozwiązań w Spółce Sądeckie Wodociągi oraz dotyczące rozwiązań wczesnego ostrzegania o złej jakości wody.
Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia w październiku!
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej wydarzenia oraz u organizatorów: [email protected].
EWA WYSOWSKA, MAŁGORZATA CYGNAROWICZ
Spółka z o.o. „Sądeckie Wodociągi”
Źródło zdjęcia: archiwum hotel Perła Południe