Za oknem coraz cieplej, wszystko budzi się do życia. Wiosna to czas, kiedy zaczynają intensywnie działać również pszczoły miodne. Po zimowym okresie zamknięcia w ulach, te pożyteczne owady potrzebują dużo energii, aby zbudować nowe plastry wosku, odżywić larwy i zebrać nektar oraz pyłek. Aby jednak mogły pracować skutecznie, potrzebują, jak każdy organizm, pożywienia, a jednym z najważniejszych składników ich diety jest woda. Dlaczego jest ona tak ważna i skąd pszczoły ją czerpią?
Jakie są potrzeby wodne u pszczół?
Woda jest niezbędna w wielu aspektach pszczelego życia. Po pierwsze, używają jej do rozcieńczania miodu i pyłku, aby mogły go strawić oraz do przygotowywania płynnego pokarmu dla potomstwa. Stężenie cukrów w żołądku pszczoły musi utrzymywać się na poziomie ok. 50%, aby możliwe było trawienie. Poza tym, bez wody nektar jest zbyt gęsty i ciężki, co utrudnia jego transport.
Kiedy pszczoła przynosi nektar do gniazda, przełyka go i tym samym miesza z enzymami trawiennymi. Rozkładają one sacharozę (cukier złożony) na łatwiejsze do strawienia cukry proste: glukozę i fruktozę. Następnie wypluwa masę do komórki woskowej, gdzie zostaje ona poddana procesowi odparowania. W tym momencie pszczoły dodają wodę do nektaru, aby zmniejszyć jego gęstość i ułatwić proces odparowania.
Woda jest również niezbędna do utrzymywania właściwej wilgotności w ulu, a także wspomaga chłodzenie go w gorące dni.
Skąd pszczoły czerpią wodę na wiosnę?
Pszczoły czerpią wodę z różnych źródeł, znajdują ją za pomocą węchu, a nie wzroku. Wybierają najbardziej aromatyczną, bogatą w składniki odżywcze, jaką mogą znaleźć. Kałuże, stawy, strumyki, systemy irygacyjne, ścieki, naczynia dla zwierząt, a nawet baseny ze słoną wodą czy z chlorem – każde źródło jest warte zainteresowania, nawet takie niezbyt oczywiste. Wydzieliny roślinne i krople gutacji przyciągają pszczoły, podobnie jak mokry kompost i niedawno przeorana gleba.
Dlaczego ważne jest zapewnienie pszczołom dostępu do wody?
Brak wody może mieć poważne konsekwencje w ulach. Grozi zahamowaniem rozwoju i wzrostu kolonii, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci pszczół. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić owadom dostęp do wody, szczególnie w okresie suszy, kiedy naturalne źródła są ograniczone.