W sercu Jemenu, gdzie konflikt nie ustaje od dekady, woda stała się zasobem cenniejszym niż cokolwiek innego. To dostęp do niej warunkuje życie i zdrowie mieszkańców tego zniszczonego wojną kraju. Małgorzata Pietrzak, koordynatorka z Polskiej Akcji Humanitarnej, dzieli się z Agnieszką Hobot przemyśleniami na temat trudnej rzeczywistości Jemenu, który zmaga się z jednym z najcięższych kryzysów humanitarnych. Mimo zniszczonej infrastruktury i chronicznego braku dostępu do wody, duch współpracy i pragnienia pokoju wciąż tlą się wśród ruin.
Agnieszka Hobot: W 2024 roku Jemen, który obecnie zmaga się z jednym z najcięższych kryzysów humanitarnych, doświadcza wielowarstwowych problemów z dostępem do wody, wpływających na codzienne życie milionów osób. Według raportu Concern Worldwide [1] 80 proc. populacji żyje poniżej granicy ubóstwa. Jakie są obecnie główne przyczyny niedoboru wody w Jemenie i w jakim stopniu konflikt zbrojny wpłynął na dostępność oraz jakość wody pitnej?
Małgorzata Pietrzak: Rozmawianie o Jemenie jest dla nas niezmiernie ważne, zwłaszcza że konflikt trwa tam już 10 lat i zdaje się, że świat stopniowo zaczyna o nim zapominać. To, o czym mówimy dzisiaj – dostęp do wody – to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy Jemenu. Kraj położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego suchego i charakteryzuje się bardzo ograniczonymi zasobami wodnymi. Mieszkańcy polegają na wodach podziemnych i studniach, a także starają się zbierać deszczówkę na potrzeby nawadniania pól.
Konflikt zbrojny dodatkowo pogłębia problem, ponieważ w wyniku bombardowań i ostrzałów niszczone są kluczowe elementy infrastruktury. Lokalne systemy dostarczania wody są uszkodzone lub zdewastowane, co prowadzi do sytuacji, w której ludzie nie mają dostępu do czystej wody, nie wspominając już o tej do mycia czy nawadniania pól. Sytuacja jest katastrofalna i dotyka coraz większej liczby osób.
A.H.: Jakie zmiany zaszły w codziennym życiu Jemeńczyków w kwestii dostępu do wody od wybuchu konfliktu? Jak ludzie radzą sobie z tą sytuacją na co dzień?
M.P.: Konflikt zbrojny bezpośrednio wpłynął na dostępność wody, przede wszystkim przez zniszczenie infrastruktury, w efekcie wiele osób nie ma obecnie dostępu do zasobów.W konsekwencji woda często musi być dowożona beczkowozami, co jest rozwiązaniem doraźnym i niepewnym. Dodatkowo, trwający od dekady konflikt utrudnia jakiekolwiek prace nad odbudową i rozbudową infrastruktury.
Na przykład w Ma’rib, mieście, które przed wojną liczyło około 40 tys. mieszkańców, obecnie przebywa ich ponad 700 tys. Infrastruktura, pierwotnie przeznaczona dla znacznie mniejszej liczby osób, jest niewystarczająca, a mieszkańców wciąż przybywa. W ciągu ostatniego miesiąca koordynowane przez nas obozy przyjęły około 30 do 40 rodzin, które dotarły do obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych bez jakichkolwiek zasobów. Ci ludzie potrzebują nie tylko wody, ale również natychmiastowej opieki medycznej, edukacji, schronienia oraz pomocy psychologicznej i prawnej. To ogromna katastrofa humanitarna.
A.H.: Kryzys wodno-sanitarny w Jemenie jest zróżnicowany regionalnie. Czy możesz wskazać, które obszary są najbardziej dotknięte i dlaczego?
M.P.: Wśród regionów, które borykają się z największymi problemami wodnymi, na pewno wyróżnia się Ma’rib. Jest to obszar położony na pustyni, co naturalnie ogranicza dostęp do wody. Istnieje tu zbiornik wodny, ale jego zasoby nie są wystarczające, by zaspokoić potrzeby wszystkich mieszkańców miasta i okolicznych wsi. Problem pogłębia stan kanałów wodnych, które są zniszczone i często nieprzydatne do użytku. Polska Akcja Humanitarna przeprowadziła niedawno ocenę potrzeb w tym regionie i stwierdziliśmy, że wielu mieszkańców żyjących wzdłuż tych kanałów, szczególnie na szóstym, siódmym czy ósmym kilometrze od zbiornika, nie ma dostępu do wody. Kanały te są zaniedbane i zablokowane przez odpady naniesione przez powodzie, co jeszcze bardziej utrudnia sytuację.
W dłuższej perspektywie konieczne jest naprawienie i odbudowa infrastruktury wodnej. Bez trwałych rozwiązań, po zakończeniu projektu humanitarnego, mieszkańcy mogą znów zostać bez dostępu do wody. Dlatego kładziemy duży nacisk na działania, które zapewniają długotrwałe wsparcie, a takie metody, jak np.: dostawa wody beczkowozami, mogą stanowić jedynie czasowe rozwiązanie.
Innym rejonem, który również wymaga uwagi, jest położony na północy kraju Al-Jawf, graniczący z Arabią Saudyjską. To pustynny obszar, gdzie jedynym możliwym źródłem wody są zasoby podziemne. Dostarczenie wody beczkowozami jest bardzo kosztowne dla społeczności ze względu na duże odległości. Podczas oceny potrzeb zauważyliśmy, że niektórzy mieszkańcy żyją nawet 35 km od punktu poboru wody.
A.H.: Pięć lat po rekordowej epidemii cholery Jemen ponownie zmaga się z nasileniem występowania przypadków tej choroby. Jakie są obecnie warunki sanitarno-higieniczne w obozach dla uchodźców wewnętrznych?
M.P.: Warunki są bardzo zróżnicowane. Chociaż z założenia wszystkie obozy powinny być zorganizowane i dobrze zaplanowane, to większość z nich powstała spontanicznie, jako odpowiedź na nagłe przemieszczenia ludności, stąd często znajdują się na obrzeżach miast, gdzie brakuje zaplanowanej infrastruktury, co znacząco wpływa na warunki życia. Woda jest krytycznym problemem, a mimo że obozy są zazwyczaj zakładane w pobliżu studni, ujęcia te często są własnością prywatną, co wymaga negocjacji i współpracy, zarówno z właścicielami, jak i z organizacjami humanitarnymi oraz z władzami. Dodatkowo brakuje latryn, miejsc do mycia rąk oraz odpowiedniej liczby punktów poboru wody, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko rozwoju chorób, np. cholery.
Intensywne działania organizacji humanitarnych koncentrują się na zwiększeniu dostępności do infrastruktury sanitarnej, lecz z uwagi na rosnącą liczbę osób przymuszonych do przemieszczania się z powodów ekonomicznych lub braku bezpieczeństwa, potrzeby te stale rosną. Wiele osób musi opuścić swoje domy, aby szukać schronienia w innych regionach kraju, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na wsparcie humanitarne.
W kontekście rozprzestrzeniania się cholery Jemen, który kilka lat temu stał się epicentrum jednej z największych epidemii, która pochłonęła tysiące ofiar, obecnie ponownie notuje wzrost liczby zakażeń. W regionie Ma’rib tylko w tym miesiącu 91 osób zdiagnozowano pozytywnie, a 7 zmarło. To alarmujące statystyki, które zmuszają nas do intensyfikacji działań. Organizacje humanitarne w odpowiedzi na te wyzwania dostarczają leki do lokalnych klinik, a także intensywnie skupiają się na poprawie warunków sanitarno-higienicznych, tworząc więcej punktów do mycia rąk oraz dostarczając środki higieniczne, tabletki do oczyszczania wody, mydła czy kanistry. Wszystko po to, aby zapewnić ludziom dostęp do czystej wody.
A.H.: Jakie są dla Was obecnie ryzyka związane z prowadzeniem działań humanitarnych w Jemenie?
M.P.: Główne ryzyko dla naszych działań w Jemenie związane jest z bezpieczeństwem pracowników PAH i osób, którym staramy się pomóc. Sytuacja jest niezwykle dynamiczna z powodu trwającego konfliktu, który przejawia się różnym natężeniem w różnych częściach kraju. Ochrona życia i zdrowia zarówno pracowników, jak i odbiorców pomocy, jest dla nas priorytetem. Innym znaczącym wyzwaniem jest dotarcie do osób potrzebujących wsparcia. Często mamy do czynienia z ograniczonym dostępem do grup ludności z różnych przyczyn – od bieżących działań wojennych, braków w infrastrukturze, aż po trudności logistyczne związane z geografią regionu. Dodatkowo, wewnętrzne konflikty zaostrzają sytuację, co jeszcze bardziej komplikuje niesienie pomocy humanitarnej.
A.H.: Nowe technologie, jak np. systemy solarne, odgrywają istotną rolę w poprawie dostępu do wody na świecie. Czy podobnie wygląda to w Jemenie?
M.P.: W Jemenie, gdzie tradycyjne źródła energii są ograniczone, systemy solarne są bardziej popularne jako alternatywa dla tradycyjnych paliw. Organizacje humanitarne w ramach swoich projektów często instalują panele solarne, które zasilają np. pompy do studni. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również efektywne w kontekście długotrwałej pomocy. Robimy tak w Kenii, Sudanie Południowym czy na Madagaskarze. Mieszkańcy Jemenu również coraz częściej korzystają z małych paneli słonecznych do zasilania domowych urządzeń.
Dzięki temu technologia ta staje się powszechna na terenie całego kraju. Jednak nie tylko innowacje są ważne – w naszych działaniach kładziemy duży nacisk na trwałość wprowadzanych rozwiązań. Przykładowo, w obozie Al Arsh, gdzie przed naszą interwencją tylko 10 proc. mieszkańców miało dostęp do wody, razem z partnerem lokalnym zbudowaliśmy zbiornik wodny. Dzięki temu obecnie 60 proc. osób ma do niej dostęp. Takie podejście pozwala nam nie tylko reagować na bieżące kryzysy, ale również budować fundamenty pod długofalową stabilność i samowystarczalność społeczności lokalnych.
Aby odpowiednio zareagować na kryzys humanitarny, nasz zespół w Jemenie realizuje oceny potrzeb. Przeprowadzona w maju 2024 roku ocena wykazała, że konieczna jest modernizacja istniejącej infrastruktury wodnej. W kontekście Ma’rib musiałaby ona obejmować między innymi naprawę, oczyszczenie i zabezpieczenie istniejących kanałów. Dziesięcioletnie zniszczenia oraz brak funduszy na naprawy bardzo ograniczyły efektywność tych urządzeń, przez co tylko nieliczni mogą korzystać z dostępnych zasobów. Planujemy oczyścić kanały i doprowadzić ten system do poprawnego funkcjonowania.
Niedawno również przeprowadziliśmy ocenę potrzeb w 10 obozach w Ma’rib, gdzie okazało się, że dostęp do wody pozostaje ogromną potrzebą. Z kolei niedawno zakończyliśmy szybką ocenę w odpowiedzi na powódź i silne porywy wiatru, do których doszło w pierwszej połowie sierpnia. Okazało się, że w 11 obozach 21 osób zostało rannych, a powodzie dotknęły ponad 4 tys. Blisko 700 tymczasowych schronień zostało uszkodzonych. Z tej liczby 555 nie nadaje się do naprawy i konieczne jest postawienie nowych domów. Dodatkowo, niemal 40 zbiorników wodnych i minimum 80 latryn uległo zniszczeniu.
A.H.: Jak obecnie wygląda współpraca z mieszkańcami Jemenu? W jaki sposób angażujecie lokalne społeczności, aby zwiększyć trwałość projektów?
M.P.: Przede wszystkim z mojego doświadczenia w pracy humanitarnej wynika, że nie można po prostu przyjść z gotowym projektem, a raczej trzeba wsłuchiwać się w to, co ludzie chcą nam powiedzieć i dopiero na tej podstawie zaplanować rozwiązanie. Z tego powodu odwiedzamy społeczności, pytając bezpośrednio o ich potrzeby. Z pomocą ludzi na miejscu przeprowadzamy realne oceny, aby dowiedzieć się, gdzie i jakiej pomocy potrzebują najbardziej. Nie pomijamy żadnej grupy społecznej, pamiętając, że różne potrzeby mają np. kobiety w ciąży, starsi czy z niepełnosprawnościami, Oprócz tego osoby marginalizowane często mieszkają nawet w znacznej odległości od obozu, stąd ich głos może być mniej słyszalny, o czym musimy pamiętać za każdym razem. Rozmawiamy również z przedstawicielami lokalnych władz.
Dzięki takiemu podejściu, priorytetyzując głos odbiorców pomocy, zapewniamy akceptację społeczności dla naszych działań. Projekty są skrojone na miarę aktualnych wymagań każdego regionu, co jest kluczowe, gdyż różne obszary mogą mieć odmienne potrzeby i nie można stosować tych samych rozwiązań w różnych kontekstach, na przykład co innego może być potrzebne w Al-Jawf, a co innego w Ma’rib. Dostrzegamy, że mieszkańcy są zaangażowani i chętni do współpracy, dostarczają nam cennych informacji na temat bieżącej sytuacji humanitarnej, dzielą się spostrzeżeniami i mówią otwarcie, czego potrzebują.
Na przykład teraz pracujemy w obozach, które obsługujemy od 2021 roku i tworzymy tam tzw. community committees. Są to komitety złożone z mieszkańców tych obozów, którzy wspierają nas w codziennych działaniach. Dzięki nim możemy gromadzić różnorodne informacje na temat aktualnych potrzeb od wielu grup osób, a także efektywnie przekazywać ważne komunikaty – np. gdzie szukać pomocy, do kogo się zgłosić.
A.H.: Chciałabym na koniec poruszyć temat współpracy międzynarodowych organizacji w kontekście dostępu do wody. Wspomniałaś, że analiza potrzeb jest kluczowa, ale wydaje mi się, że wiele organizacji obecnie podchodzi do tego w podobny sposób. Jak więc koordynujecie działania, aby unikać dublowania projektów w tych samych miejscach?
M.P.: Faktycznie, to jest istotne wyzwanie, ale na szczęście mamy dobre rozwiązania systemowe. Działamy w ramach zintegrowanego systemu klastrowego, który obejmuje różne sektory pomocy humanitarnej. Wśród nich znajdują się między innymi klaster zdrowia, klaster ochrony ludności, klaster żywnościowy, klaster zarządzania obozami, a w kontekście dostępu do wody i sanitariatów jest to tzw. klaster WASH (woda, sanitariaty, higiena). Polska Akcja Humanitarna aktywnie uczestniczy w sześciu klastrach, w tym właśnie w klastrze WASH.
Dodatkowo, utrzymujemy kontakt z grupami roboczymi, które koncentrują się na specyficznych dla danego regionu kwestiach. W Jemenie kluczowe znaczenie ma tzw. HLP – Housing, Land and Property, a więc temat dostępu do ziemi i jej użytkowania. Jest on przedmiotem wielu dyskusji i działań koordynacyjnych. PAH jest również liderką nowo utworzonej grupy koordynacyjnej (WASH – Protection)która skupia się na problemach związanych z wpływaniem na siebie problemów z dostępem do wody i ochroną ludności.
A.H.: Czy Twoim zdaniem coś zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat w Jemenie? Czy konflikt eskaluje, czy wręcz przeciwnie?
Na podstawie doświadczeń w Jemenie mogę stwierdzić, że sytuacja jest złożona i dynamiczna, gdyż z całą pewnością konflikt nadal wpływa na życie wielu osób, co powoduje, że zapotrzebowanie na pomoc zewnętrzną nie słabnie. Moim zdaniem, dużym problemem jest finansowanie, które maleje z roku na rok, jednocześnie ograniczając nasze zdolności do świadczenia pomocy, między innymi do zapewniania dostępu do wody. Mimo to widzimy ogromne zaangażowanie lokalnych społeczności w inicjatywy pokojowe i różne projekty mające na celu poprawę sytuacji. W Jemenie prowadzone są działania zapewniające nie tylko natychmiastową pomoc, ale również budowanie trwałego pokoju w regionie. To wszystko sprawia, że mamy nadzieję, iż w najbliższej przyszłości sytuacja w tym kraju ulegnie poprawie.
Moja rozmowa z Małgosią Pietrzak rzuca z pewnością nieco inne światło na trudną, ale nie pozbawioną nadziei sytuację w Jemenie. Przy odpowiedniej koordynacji i zaangażowaniu, nawet najtrudniejsze wyzwania mogą być stopniowo przezwyciężane. Gdzieś tam „na końcu świata” ludzie potrzebują naszego wsparcia w dostępie do wody – jeśli możemy, pomagajmy!
Działania PAH w Jemenie można wspierać na: https://pah.org.pl/wplac