KE zachęca do składania wniosków o finansowanie badań naukowych związanych z substancjami odżywczymi w ramach programu „Horyzont Europa”

wodne sprawy

Komisja Europejska zaprasza do wnioskowania o środki na działania związane z pracą nad substancjami odżywczymi. Program „Horyzont Europa” to unijne finansowanie badań naukowych i innowacji.

Zgodnie z przyjętym w grudniu 2022 r. programem prac na lata 2023 – 2024 KE zainwestuje około 13,5 mld euro w badania naukowe i innowacje, które mają na celu poszukiwanie przełomowych rozwiązań środowiskowych, energetycznych, cyfrowych i geopolitycznych. Szczegółowe informacje dotyczące naborów, w tym dla działań związanych z substancjami odżywczymi, można znaleźć w specjalnej bazie danych dostępnej na stronie KE.

Co prawda, na ten moment wstrzymano możliwość wnioskowania o sfinansowanie badań związanych z substancjami odżywczymi, ale temat powróci jesienią. W dniu 12 kwietnia 2023 r. ma zostać rozstrzygniętych pięć bieżących naborów. Są one pośrednio związane z substancjami odżywczymi i dotyczą:

  • strategii poprawy plonów w systemach upraw ekologicznych;
  • działań na rzecz europejskiego partnerstwa Water Security for the Planet (Water4All);
  • zrównoważonej produkcji energii odnawialnej na poziomie gospodarstw;
  • wyeliminowanie niedoborów mikroelementów w krajach UE;
  • wpływu rolnictwa miejskiego na bezpieczeństwo żywnościowe.

Kolejne nabory wniosków, bezpośrednio związane z substancjami odżywczymi, rozpoczną się 17 października 2023 r. i dotyczyć będą:

music-cover