„Pod rozmaitymi imionami was tylko sławiłem, rzeki! Wy jesteście i miód i miłość i śmierć i taniec” – tak pisał Czesław Miłosz w jednym ze swoich wierszy. Rzeki przez wiele pokoleń funkcjonowały własnym, naturalnym rytmem – wzbierając, rozlewając się, dając schronienie i źródło życia niezliczonym gatunkom roślin i zwierząt, będąc ostojami bioróżnorodności. Niestety nieumiejętne gospodarowanie wodą i zabieranie rzekom ich terenów spowodowało, że stają się one także zagrożeniem dla ludzi w przypadku powodzi, a ich koryta często wysychają lub całkiem zanikają. Zrównoważone gospodarowanie wodą powinno być priorytetem. Nasza świadomość na temat ochrony rzek powinna stale wzrastać.
Dlaczego konkurs?
Konkurs ma na celu zwrócenie uwagi nas wszystkich na problematykę zanieczyszczenia rzek, niewłaściwego użytkowania terenów wzdłuż cieków, a także nieuzasadnionej zabudowy dolin rzecznych w Polsce. Dzięki obrazom w formie zdjęć lub rysunków chcemy pokazać, jak wiele można stracić, ale także jak wiele niezmienionych presją człowieka odcinków rzek można jeszcze ochronić.
I edycję Konkursu ogłosiliśmy w dwóch kategoriach:
- Fotografia – konkurs skierowany do wszystkich osób pełnoletnich,
- Rysunek – konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych (kl. 4-6).
Aby wziąć udział w konkursie należy przedstawić w odpowiedniej formie (fotografii/rysunku) naturalne odcinki polskich rzek, łęgów, obszarów mokradłowych, które w naturalny sposób retencjonują wodę.
Prace konkursowe należy wysłać do 12 maja br. poprzez formularz online dostępny na stronie Konkursu. Rozstrzygnięcie planujemy na 26 maja 2023 r.