Komisja Europejska podsumowała przegląd polityk w zakresie zanieczyszczenia plastikiem w Europie. Wyniki podkreślają konieczność dalszych prac w tym zakresie.
Zanieczyszczenia plastikiem w Europie tematem interesującym polityków i naukowców
Jak wskazuje Komisja Europejska: „Zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i środowiska wynikające z powszechnego stosowania tworzyw sztucznych i zanieczyszczenia plastikiem w Europie stanowią poważny problem zarówno dla obywateli, jak i naukowców. Choć wielu badaczy zidentyfikowało szkodliwy wpływ tworzyw sztucznych na ludzi i środowisko, to wiedza naukowa na temat tych zagrożeń jest mała.”
W związku z tym – w ramach prowadzonych analiz – sprawdzono, na ile europejskie polityki bazują na badaniach naukowych w tym zakresie. Analizie poddano:
- Regionalne plany działania dla północno-wschodniego Atlantyku (OSPAR) i Bałtyku (HELCOM), mające na celu zmniejszenie ilości odpadów morskich;
- Strategię na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym;
- Dyrektywę w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku;
- propozycję Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) dotyczącą ograniczenia stosowania celowo dodawanych mikrodrobin plastiku;
- Poprawki ONZ do załączników II, VIII i IX do Konwencji bazylejskiej dotyczące odpadów z tworzyw sztucznych.
Wnioski z oceny dokumentów są optymistyczne. Właściwie wszystkie polityki bazują na osiągnieciach naukowych, w tym publikowanych artykułach. Aż 4 na 6 polityk uwzględnia zbieranie danych. Ta forma, jak podkreśla KE, wydaje się być główną naukową siłą napędową działań mających na celu zwalczanie zanieczyszczeń plastikiem. Narzędzia naukowe, które ukształtowały politykę, obejmują ocenę ryzyka, ocenę wpływu i ocenę cyklu życia. Podsumowując, zanieczyszczenia plastikiem w Europie są tematem podejmowanym często i traktowanym z należytą uważnością.
Zanieczyszczenia plastikiem w Europie nadal są dużym problemem
Co bardzo istotne, w politykach podkreślono znaczenie niepewności co do rzeczywistego wpływu zanieczyszczenia plastikiem na zdrowie i życie ludzi. Badacze zaznaczają więc, że konieczne jest elastyczne dostosowywanie unijnych polityk związanych z tworzywami sztucznymi do rozwijającej się wiedzy naukowej o ich wpływie na człowieka. Zaznaczono, że badania muszą dostarczać odpowiedzi w zakresie całego cyklu życia produktów z tworzyw sztucznych, nie tylko ich końcowego etapu. Ustawodawcy dążą do zmniejszenia zanieczyszczenia plastikiem w Europie.
Cała informacja opublikowana przez KE wraz ze źródłowym badaniem dostępna jest na stronie DG Środowisko.