Na całym świecie nie brakuje miejsc, które zachwycają różnorodnością awifauny i malowniczymi krajobrazami. Od rozległych bagien po brzegi rzek, te lokalizacje oferują niezapomniane wrażenia podczas obserwacji różnorodnych gatunków zarówno dla doświadczonych ornitologów, jak i amatorów. Oto przykłady najbardziej niezwykłych miejsc do obserwacji ptaków wodnych, które warto odwiedzić z lornetką.
Narodowy rezerwat przyrody Camargue, Francja
Położony w południowej Francji, w delcie rzeki Rodan rezerwat przyrody Camargue, zaklasyfikowany jako rezerwat biosfery UNESCO to miejsce, którego największą atrakcją jest możliwość obserwowania w naturalnym środowisku flamingów różowych. Oprócz nich ten zróżnicowany region obejmujący bagna, solniska i rozległe jeziora zamieszkują także czaple, bociany białe i liczne gatunki kaczek. Miłośnicy przemierzający z lornetką rezerwat, którym będzie sprzyjać szczęście, mogą również natknąć się na ibisa czczonego.
Park Narodowy Everglades, Floryda, USA
Rozległe mokradła, namorzyny i słodkowodne prerie Parku Narodowego Everglades na Florydzie tworzą idealne warunki dla różnorodnych gatunków ptaków, których na tym terenie występuje ponad 300.
W Everglades można spotkać m.in. majestatyczne czaple modre i białe, a także różowe warzęchy z charakterystycznym dziobem przypominającym łyżkę oraz ibisy białe. Bogactwo ptactwa wodnego dopełniają różne gatunki kaczek, żurawie kanadyjskie oraz liczne wędrowne gatunki siewek i bekasów, które zatrzymują się w tym regionie podczas migracji.
Delta Dunaju, Rumunia
W Europie, oprócz Francji, miłośnicy obserwacji powinni również odwiedzić Rumunię. Przepływający przez ten kraj Dunaj został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery. Ten obszar jest jednym z najbardziej różnorodnych biologicznie miejsc na Starym Kontynencie.
Można tam spotkać imponujące pelikany, w tym pelikana różowego i kędzierzawego. Oprócz nich tereny te zasiedlają licznie czaple siwe, purpurowe, modronose, białe nadobne oraz ślepowrony, a także szczudłaki. Wśród kaczek występują rożeńce i cyraneczki. Delta Dunaju jest również miejscem występowania wielu gatunków rybitw i mew, a także siewkowców, takich jak szablodziób i kulik wielki, który na Czerwonej liście ptaków Polski uznawany jest za gatunek zagrożony.
Wyspy Galapagos, Ekwador
Unikalny ekosystem wysp Galapagos zapewnia możliwość obserwacji różnorodnych gatunków ptaków wodnych. Wśród nich wymienić można pelikany brunatne, rybitwy czarnogrzbiete oraz fregaty wielkie z charakterystycznymi czerwonymi workami powietrznymi. Ważnym elementem awifauny tego archipelagu są również albatrosy galapagoskie, które zaliczane są do gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem. Oprócz nich wymienić można kormorany nieloty, a także głuptaki niebieskonogie, czerwononogie i maskowe.
Polskie oazy dla miłośników ptaków
W Polsce również nie brakuje malowniczych regionów, w których można podziwiać różnorodne gatunki ptaków wodnych. Wystarczy zabrać lornetkę i ruszyć w jedno z poniższych miejsc.
Park Narodowy Ujście Warty
Rozległe tereny zalewowe i podmokłe łąki Parku Narodowego Ujście Warty położonego w zachodniej Polsce, stanowią siedlisko wielu gatunków ptaków wodnych. Przykładami są łabędzie krzykliwe i nieme oraz kaczki krzyżówki, cyraneczki, głowienki i rożeńce. W parku spotkać można także czaple białe i czaple siwe, brodzące w błotnistych wodach oraz błotniaki stawowe, patrolujące teren w poszukiwaniu zdobyczy. W okresach migracyjnych park staje się z ważnym przystankiem dla rycyków i brodźców, żerujących na podmokłych łąkach.
Biebrzański Park Narodowy
Wśród miejsc do obserwacji ptaków w Polsce nie mogło zabraknąć Biebrzańskiego Parku Narodowego, którego symbolem jest batalion – rzadki ptak wędrowny, zamieszkujący tereny podmokłe. Oprócz niego, w położonym w północno-wschodniej Polsce parku, można zaobserwować czajki, wodniczki, żurawie i bekasy. Dolina Biebrzy, uznawana przez BirdLife International za ostoję ptaków o randze światowej, jest również siedliskiem chronionych kropiatek.
Półwysep Helski
Na Półwysep Helski warto wybrać się z lornetką zwłaszcza zimą. To właśnie wtedy można tam spotkać nie tylko różne gatunki ptaków wodnych powszechnie występujące w Polsce, takie jak łabędzie nieme, krzyżówki, łyski, kormorany, ale także wielu przedstawicieli ptaków lęgowych, które przylatują z północy i są obecne w Polsce wyłącznie o tej porze roku. Wśród nich można wymienić szczególnie chronione na Islandii edredony, a także uhla, głuptaki, wydrzyki wielkie, nurogęsi, markaczki oraz zagrożone wyginięciem lodówki.
Zdj. główne: Vincent van Zalinge/Unsplash