Choć piękne i najpiękniejsze jeziora występują w przeróżnych zakątkach świata, i to w ogromnej ilości (chociażby polskie Mazury nazywane potocznie Krainą Tysiąca Jezior, to określenie te najbardziej odzwierciedla krajobraz Finlandii, w której jest ich aż do 190 tys.), a każde z nich jest wyjątkowe i piękne, to postanowiliśmy przedstawić listę tych, które w naszej ocenie zasługują na miano najpiękniejszych jezior na świecie.
Najpiękniejsze jeziora na świecie – te cuda są wokół nas
Niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy bądź dokąd podążamy, wszędzie odnaleźć można przepiękne, a może nawet najpiękniejsze jeziora na świecie. Otoczone bujną roślinnością, majestatycznymi szczytami gór lub połączone kaskadami wodospadów te wodne cuda natury zawsze mają w sobie coś magicznego, co sprawia, że podziwianie odbitego w ich tafli otoczenia jest tak magnetyzujące. Malownicze i najpiękniejsze jeziora są wokół nas – znaleźć je można blisko dużych lub mniejszych miast, w parkach narodowych lub z dala od cywilizacji. Dzięki błyszczącym powierzchniom, tworzącym idylliczny obraz, jeziora stanowią jeden z bardziej fascynujących skarbów przyrody.
Oto subiektywna lista dziewięciu miejsc, w których znaleźć można najpiękniejsze jeziora na świecie.
Najpiękniejsze jeziora na świecie – lista
1. Jezioro Moraine, Kanada
Jezioro Moraine to otoczone górami jezioro polodowcowe znajdujące się w Parku Narodowym Banff. Odcienie jego wody zmieniają się wraz z porą roku – od głębokiego błękitu po żywy odcień turkusu, a w środku lata nabierają charakterystycznego niebieskiego koloru. Jezioro zawdzięcza swój wyjątkowy kolor bogatym w minerały spływom z otaczających go lodowców, z których część można dostrzec w oddali, w Dolinie Dziesięciu Szczytów. Odwiedzający mogą cieszyć się kilometrami szlaków turystycznych wokół jego brzegów.
2. Jezioro Kawaguchi, Japonia
Jest jednym z pięciu jezior Fuji oraz jednym z najbardziej spektakularnych i znanych miejsc w Japonii. To wspaniały teren do wypoczynku wakacyjnego i weekendowego – można tam znaleźć liczne atrakcje i szlaki turystyczne, gorące źródła czy nietypowe muzea. Jezioro Kawaguchi jest popularnym miejscem oglądania wiosennych kwiatów wiśni i jesiennych liści klonu. W pogodny dzień można podziwiać odbijającą się w spokojnych wodach jeziora górę Fuji.
3. Jaskinia Melissani z podziemnym jeziorem, Grecja
Najpiękniejsze jeziora na świecie to także te, które z pozoru mogą wydawać się nieoczywiste. By dostać się do środka jaskini Melissani i zobaczyć cud, który skrywa, należy przejść podziemną ścieżką. Kiedy w południe słońce jest tuż nad głowami odwiedzających, światło słoneczne pada na turkusowo-niebieską wodę jeziora sprawiając, że cała grota rozświetla się niebieskim światłem, tworząc magiczny efekt – jest to też najlepszy czas na jej odwiedzenie. Dodatkowo po podziemnym jeziorze można pływać łódką.
4. Jeziora Plitwickie, Chorwacja
Szesnaście Jezior Plitwickich, połączonych kaskadami i wodospadami, znajduje się w najstarszym Parku Narodowym w Chorwacji, założonym w 1949 r. Trzydzieści lat później został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Otoczone drewnianymi chodnikami i szlakami turystycznymi Jeziora Plitwickie są jego największą atrakcją. Naturalnie utworzone tamy doprowadziły do powstania magicznego krajobrazu jezior i basenów, otoczonych bujnym, zielonym lasem.
5. Thale Noi, Tajlandia
Jezioro Thale Noi, nazywane Jeziorem Lotosu, to chroniony słodkowodny teren podmokły i park ptactwa wodnego położony w południowej Tajlandii. W sezonie na jego tafli unoszą się spokojnie niezliczone różowe kwiaty lotosu. Tajska nazwa Thale Noi w języku angielskim oznacza „małe morze”. To jezioro jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całym kraju.
6. Jezioro Bled, Słowenia
Choć o jeziorze Bled pisaliśmy już w artykule „Najpiękniejsze naturalne miejsca nad wodą w Europie”, to jednak poruszając temat najpiękniejszych jezior świata nie sposób go nie wspomnieć i tutaj. Położone w malowniczym miejscu, otoczone bujnymi lasami i majestatycznymi Alpami Julijskimi, Jezioro Bled jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Słowenii. Na spokojnej, błękitnej wodzie znajduje się mała, centralnie położona wyspa z gotyckim kościołem. Dostać się na nią można wyłącznie łódką. Odwiedzający mogą zobaczyć fantastyczny pejzaż jeziora i cieszyć się górami oraz lasami graniczącymi z nim.
7. Jezioro Como, Włochy
Podobnie jak jezioro Bled, Como ze względu na swoją wyjątkowość wspominane już było wcześniej w „Najpiękniejszych naturalnych miejscach nad wodą w Europie”. Jest to jeden z klejnotów włoskiej turystyki, znany również z relacji celebrytów. Jezioro Como jest niewątpliwie najbardziej imponującym jeziorem we Włoszech. Położone w Lombardii, u podnóża Alp, zapewnia bardzo malownicze widoki. Przyciąga turystów od czasów starożytnego Rzymu. Dziś jest równie popularne, zarówno ze względu na swoje naturalne piękno, jak i luksusowe hotele.
8. Laguna Colorada, Boliwia
Laguna Colorada to słone jezioro położone na terenie Narodowego Rezerwatu Fauny Andyjskiej „Eduardo Avaroa”. Jego woda ma uderzający czerwony odcień, który pochodzi od glonów i czerwonych osadów zawartych w jeziorze. Popularność zawdzięcza temu, że jest domem dla setek różowych flamingów, które zbierają się tam w okresie lęgowym, trwającym od grudnia do kwietnia – wtedy też jest to najlepsza pora do ich podziwiania.
9. Jezioro Kraterowe, USA
Jest to wulkaniczne jezioro kraterowe, stanowiące główny element Parku Narodowego Crater Lake, jedynego w stanie Oregon. Jest ono znane i lubiane ze względu na budzący podziw ciemnoniebieski kolor i wyjątkową przejrzystość. Krajobraz urozmaicają dwie wyspy: Wyspa Czarodziejów i Statek Widmo. Turyści, w zależności od pory roku, mogą w jego okolicy wędrować tradycyjnie lub na rakietach śnieżnych, jeździć na rowerze bądź na nartach.
Najpiękniejsze jeziora rozsiane są po całym świecie i każdego roku cieszą oczy wielu odwiedzających je amatorów przyrody.
Jeziora na świecie a ich stan w dobie zmiany klimatu
Aż 53 proc. największych na świecie jezior wysycha, a najpoważniejszą przyczyną tego zjawiska jest zmiana klimatu i niezrównoważony sposób korzystania z zasobów wodnych przez człowieka – o badaniu tym wspominaliśmy już wcześniej w „Pierwszym wodnym przeglądzie literatury”. Mniej więcej ¼ populacji ludzi żyje w dorzeczach wysychających jezior, a wiele regionów na świecie boryka się w ostatnich latach z niedoborami wody. To wskazuje na pilną potrzebę zmiany systemu zarządzania zasobami wodnymi na bardziej zrównoważony, by chronić nie tylko najpiękniejsze jeziora z powyższej listy, ale także wszystkie pozostałe.