Wodospady są jednymi z najchętniej i najliczniej odwiedzanych naturalnych atrakcji na świecie. Te niesamowite twory natury oczarowują swoim pięknem i zdumiewają potężną mocą spływających pod postacią kaskad ton wody. Znaleźć je można w każdym zakątku świata, lecz te najbardziej imponujące występują w kilku miejscach. Przedstawiamy listę największych wodospadów na świecie, których widok zapiera dech w piersiach.
Potężne cuda natury
W kontekście wodospadów termin „największy” obejmuje zarówno wysokość, jak i szerokość. Jeśli skupimy się na największym pojedynczym wodospadzie na świecie, to pierwsze miejsce zajmuje Angel Falls (Salto Ángel) w Wenezueli, z wysokością 979 m. Natomiast rozpatrując największy wodospad w szerszym kontekście jego parametrów, warto wspomnieć o Iguazu na granicy argentyńsko-brazylijskiej w Ameryce Południowej – to 275 oddzielnych kaskad tworzących największy system wodospadów, których brzeg rozciąga się od 2,7 km do 3,2 km szerokości, osiągając wysokość od 64 m do 82 m. Średni skumulowany roczny przepływ wody wynosi tam 1746 m3/s.
Warto również pamiętać, że nie istnieją ustandaryzowane wytyczne dotyczące pomiaru wodospadów, co sprawia, że niektóre z nich mogą być niedokładne lub jedynie szacunkowe. Należy również zauważyć, że wysokości wodospadów mogą się różnić w zależności od źródeł, a nowe odkrycia wpływać na aktualne zestawienia.
Największe wodospady na świecie
Przedstawiamy listę 10 największych wodospadów świata:
1. Angel Falls (Wenezuela)
Tytuł najwyższego wodospadu na świecie przypada Angel Falls (po hiszpańsku: Salto Ángel). Został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Przyjmuje się, że jego całkowity spadek wynosi około 979 m, a swobodny 807 m. Znajduje się w Parku Narodowym Canaima, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego obszar to unikalny ekosystem flory i fauny. W 1939 r. odkrył go pilot James Angel, po którym nazwano wodospad. Ze względu na jego wysokość, spadające krople wody, zanim dotrą do podstawy, zamieniają się w mgłę, a światło tworzy w nich zjawiskową tęczę.
2. Tugela (RPA)
Drugi pod względem wysokości wodospad świata. Znajduje się w północnej części Góry Smoczej, na terenie Parku Narodowego Royal Natal i powstał na rzece o tej samej nazwie. Kaskada składa się z pięciu kolejnych stopni: pierwszy ma 182 m, następny 411 m, po czym następują trzy kolejne. Jej łączna wysokość wynosi 948 m. Rzeka Tugela ma bardzo zróżnicowane wielkości przepływów, w wyniku czego może nie płynąć równomiernie przez cały rok, a nawet całkowicie wyschnąć w niektórych okresach. Kiedy jednak przepływ w rzece jest duży, wodospad Tugela jest dobrze widoczny z głównej drogi prowadzącej do parku, zwłaszcza po ulewnym deszczu.
3. Cataratas las Tres Hermanas (Peru)
Nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza Wodospad Trzech Sióstr. Jego wysokość wynosi 914 m, a szerokość 12 m. Położony na terenie Parku Narodowego Otish, w samym sercu dżungli, nie jest łatwo dostępny. By do niego dotrzeć, należy uzyskać specjalne zezwolenie od Krajowej Służby Obszarów Naturalnych Chronionych przez Stan Satipo, a następnie dolecieć do niego samolotem lub helikopterem. Ze względu na odległe położenie jedynie garstka odkrywców miała okazję podziwiać Cataratas las Tres Hermanas na żywo.
4. Olo’upena (Hawaje, USA)
Położony w północno-wschodniej części wyspy Molokai jest najwyższym wodospadem na Hawajach i jednocześnie w Stanach Zjednoczonych. Pionowy spadek wynosi 900 m. Woda spada z jednego z najwyższych na świecie klifów z widokiem na morze, pomiędzy dolinami Pelekunu i Wailau. Opady deszczu utrzymują w okolicy bujną florę. W tym obszarze nawet najbardziej strome wzgórza pokryte są szmaragdowo-zieloną warstwą roślinności. Ze względu na odległe położenie nie można do niego dotrzeć pieszo – widać go wyłącznie z pokładu łodzi lub samolotu.
5. Wodospady Browne’a (Nowa Zelandia)
Znajdują się w Parku Narodowym Fiordland w Nowej Zelandii. Mierzą 836 m i 619 m wysokości, a ich wody spływają kaskadą do fiordu w pobliżu Hall Arm. Nazwa wodospadów pochodzi od nazwiska pioniera fotografii lotniczej, Victora Carlyle’a Browne’a, który w latach czterdziestych XX w. odkrył jezioro Browne, a tym samym wodospady.
6. Wodospad Kaieteura (Gujana)
Jest główną atrakcją turystyczną Gujany i znajduje się w pozbawionym śladów cywilizacji centrum lasu deszczowego, w Parku Narodowym Kaieteur. Całkowita wysokość wodospadu wynosi 251 m. Niektórzy twierdzą, że połączenie objętości wody i wysokości Kaieteura zapewnia mu pozycję wodospadu o najdłuższym, pojedynczym spadku wody na świecie.
7. Wodospady Wiktorii (Zimbabwe, Zambia)
Nazwano na cześć byłej królowej Wielkiej Brytanii, Wiktorii. Od 1989 r. znajdują się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. W zestawieniach klasyfikowane są jako największe na podstawie łącznej szerokości kurtyny wodnej – 1708 m i wysokości 108 m. Ich funkcja nie ogranicza się tylko do atrakcji dla milionów turystów. Mają także ogromne znaczenie gospodarcze – dostarczają energię do kilku miast w Zimbabwe i Zambii. Hałas, jaki robią, słychać z odległości 40 km, natomiast rozpryski i mgła ze spadającej wody wznoszą się na wysokość ponad 400 m. Miejscowe plemiona zwykły nazywać wodospad Mosi-oa-Tunya, czyli „dymem, który grzmi”.
8. Wodospady Iguazu (Brazylia, Argentyna)
Położone są na terenie dwóch parków narodowych, jednego w Foz de Iguazu (Brazylia) i drugiego w Puerto Iguazu (Argentyna). Z 275 pojedynczymi progami majestatyczne Iguazú są najbardziej rozległym systemem wodospadów na świecie. W 1984 r. wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ich wysokość to 82 m. Rozciągają się na obszarze około 2,7 km. Wodospady Iguazu są szersze niż bardziej znane Wodospady Wiktorii w Afryce i wyższe niż Wodospad Niagara w Ameryce Północnej. Co roku miliony ludzi odwiedzają tę naturalną atrakcję turystyczną. Nazwa wodospadów Iguazu pochodzi od Tupi-Guaraní co oznacza „wielką wodę”.
9. Skógafoss (Islandia)
Wodospad ma wysokość ponad 60 m i jest częścią jednego z najbardziej imponujących krajobrazów w kraju. Kaskady wodne spływają po złożu czarnych kamieni, które kontrastują ze szmaragdowozielonym kolorem zboczy. Wodospad można oglądać, stojąc u jego podstawy lub na szczycie, na który prowadzą dostępne dla zwiedzających schody. Ze względu na mgiełkę wodną u podstawy kaskady, gdy słońce wychodzi zza chmur, pojawia się co najmniej jedna tęcza.
10. Niagara (USA, Kanada)
Położony pomiędzy Ontario w Kanadzie a Nowym Jorkiem jest niewątpliwie najsłynniejszym wodospadem na świecie. Istnieje wokół niego cała infrastruktura turystyczna (z kasynem na czele), a sam obiekt wystąpił w wielu produkcjach filmowych. Mierzy zaledwie 51 m, ale jego legenda przewyższa nawet największe wodospady na świecie. Co roku przyciąga około 12 mln turystów.