Komisja Helsińska, w skrócie nazywana HELCOM, zajmuje się ochroną Morza Bałtyckiego. Jednym z jej zadań jest monitorowanie stanu środowiska morskiego. W tym celu w HELCOM wypracowano wskaźniki określające stan Bałtyku. Mają one za zadanie pokazywać postęp w zakresie osiągania celów ustalonych w Bałtyckim Planie Działań.
Łączna liczba wskaźników oceny obecnie sięgnęła 59. Obejmują one kluczowe komponenty ekosystemu Morza Bałtyckiego, takie jak: strefę przybrzeżną, siedliska bentosu, ryby, ptactwo wodne, ssaki morskie, ale także negatywny wpływ działalności ludzi na powyższe elementy.
Listę dotychczas ocenianych wskaźników uzupełniono o informacje o odpadach na plażach, natlenieniu płytkich wód morskich, a także stężeniu np. miedzi w wodzie. Zmiana wiąże się z uzyskaniem uzgodnienia metod oceny dla nowych parametrów. Im większa liczba wskaźników podlega analizie, tym pełniejszą informację ostanie Morza Bałtyckiego otrzymujemy.
HELCOM – wyniki analiz
HELCOM, poza zmianą w zakresie wskaźników oceny, na swoich stronach opublikował także wyniki analiz między innymi dla:
- zakwaszenia,
- bilansu biogenów rolniczych,
- przyłowów ssaków morskich,
- stężenia chlorofilu,
- stężenia kadmu,
- zakwitów cyjanobakterii,
- gatunków obcych,
- zakłóceń w reprodukcji,
- populacji fok,
- tarlisk troci,
- wielu innych.
Dla każdego ze wskaźników zaprezentowana jest oddzielna karta z podsumowaniem wyników, mapami ich rozkładu przestrzennego, opisem wartości granicznych dla dobrego stanu ekologicznego, a także poziomem ufności wyników oraz informacjami o źródłach danych.
Przedstawiona przez HELCOM ocena stanu Morza Bałtyckiego jest niezwykle cennym źródłem informacji z zakresu parametrów fizykochemicznych, elementów biologicznych, w tym populacji ryb, a także poziomów oddziaływania różnego rodzaju działalności człowieka na lądzie i na morzu.