Kolumbia Brytyjska, znana ze swoich bogatych zasobów wodnych, otrzymała znaczące wsparcie finansowe na cel, jakim jest ochrona tamtejszych ekosystemów wodnych. Patrick Weiler, poseł parlamentu okręgu West Vancouver, ogłosił przekazanie 12 mln dol. na realizację sześciu kluczowych projektów w ramach programu Funduszu Odbudowy Ekosystemów Wodnych (AERF). Ta inwestycja podkreśla znaczenie wody i jest krokiem w kierunku zapobiegania potencjalnym zagrożeniom dla środowiska w jednym z najbardziej wodnych regionów Kanady.
Prowincja Kanady w dobie zmiany klimatu
Kolumbia Brytyjska leży w południowo-zachodniej części Kanady. Zachodnią część prowincji stanowią wybrzeża Oceanu Spokojnego, co sprawia, że wody oceaniczne są niezwykle istotnym aspektem codziennego funkcjonowania okolicznych mieszkańców. Jednak fakt ten oznacza również konieczność zagospodarowanie wód z obiektów przemysłowych ulokowanych na wybrzeżu, gdyż mogą one stanowić zagrożenie dla naturalnych środowisk oraz siedlisk różnorodnych gatunków zwierząt.
Efekty zmiany klimatu obserwowane są na całej planecie. Konieczne jest zatem wprowadzanie rozwiązań, które zahamują negatywne skutki działalności człowieka oraz odbudują dotychczas naruszone i zniszczone ekosystemy. Z uwagi na ten fakt Kolumbia Brytyjska otrzyma dofinansowanie na realizację sześciu projektów, których głównym celem jest ochrona obszarów wodnych. Jak ogłosił Patrick Weiler, prowincja zostanie wsparta znaczącą kwotą z przeznaczeniem na działania związane z programem AERF (Aquatic Ecosystem Restoration Fund).
Kanadyjska ochrona ekosystemów wodnych
W ramach jednego z projektów Naród Tla’amin, a więc samorządny kraj, którego terytoria znajdują się w Kolumbii Brytyjskiej, otrzyma dofinansowanie w wysokości niemal 1,7 mln dol. Kwota ta ma przyczynić się do przywracania populacji łososia pacyficznego w obrębie jeziora Unwin oraz rzek należących do jego zlewni. Migracja tego wyjątkowego gatunku ryby została zablokowana już w latach 20. XX wieku, kiedy to dokonano istotnych zmian w przebiegu potoku łączącego zatokę Tenedos oraz jezioro Unwin.
Celem tych działań było łatwiejsze pozyskiwanie drewna. Utworzony w ten sposób sztuczny potok charakteryzuje się bardziej stromym oraz prostszym przebiegiem w porównaniu do naturalnego. Co więcej, został on wyposażony w zapory. Taki sposób połączenia zbiorników wodnych uniemożliwia migrację łososia pacyficznego do wspomnianego jeziora. Planowany projekt ma być zrealizowany do 2027 r. Kolumbia Brytyjska będzie także prowadziła prace nad przywróceniem do życia oraz stymulacją rozwoju lasów wodorostów. Prowincja ma zamiar, wraz z Narodem Shishalh oraz Tla’amin, odbudować zniszczone siedliska. Na ten projekt przeznaczono ponad 1 mln dol., a jego głównym założeniem jest przywrócenie ponad 67 tys. m2 lasów, które ulokowane są wzdłuż Słonecznego Wybrzeża (Sunshine Coast). Za jego realizację odpowiedzialna jest Fundacja Ochrony Kolumbii Brytyjskiej — BCCF (British Columbia Conservation Foundation).
Dofinansowanie w wysokości ponad 1,5 mln dol. otrzyma także Comox Valley Project Watershed Society, dzięki któremu możliwa będzie realizacja projektu Watershed. Jego celem jest odbudowa i poprawa funkcjonowania systemów wodnych. Ochrona ekosystemów ma obejmować bagna, siedliska i lasy wodorostowe, a także siedliska łososi. W przeciwdziałaniu efektom zmiany klimatu na terenie kanadyjskiej prowincji spory udział ma również organizacja non-profit Nature Trust British Columbia (NTBC). Również ona otrzyma dotację finansową. Pozyskane środki w wysokości 5 mln dol. mają wspomóc proces przywracania siedlisk, które zlokalizowane są w pobliżu ujść rzek oraz ekosystemów leżących w częściach Morza Salish, a także wokół wyspy Vancouver.
Wśród projektów, które otrzymały dofinansowanie, znalazło się również przedsięwzięcie towarzystwa Squamish River Watershed Society. Jego celem jest przywrócenie siedlisk łososia z gatunku Chinook. Prace te mają zostać wsparte kwotą przekraczającą 2,5 mln dol. i być realizowane w cieśninie Howe oraz w ujściu rzek Squamish i Stawamus. Efekty ochrony siedlisk łososia w zlewni należącej do rzeki Skeena będą gromadzone w rejestrze projektów, który zostanie utworzony przez Skeena Knowledge Trust. Na realizację tych prac organizacja otrzyma wsparcie w kwocie przekraczającej 300 tys. dol.
Ochrona ekosystemów zależnych od wód jest obowiązkiem, jakiego powinny podjąć się wszystkie państwa i społeczeństwa, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Wsparcie finansowe jest podstawą do działań renaturyzacyjnych, odbudowy oraz odtwarzania zasobów wodnych i ekosystemów, które przez lata niszczyła działalność człowieka.