Oczyszczalnia North Head w Sydney zyskuje na znaczeniu nie tylko jako miejsce oczyszczania ścieków, ale również jako kluczowy element w rolnictwie Nowej Południowej Walii (ang. New South Wales, NSW) w Australii. Dzięki inwestycji w wysokości 94 mln dolarów staje się narzędziem wspierającym rolników w regionie.
Oczyszczalnia North Head: co zmienia 94-milionowa inwestycja?
Prace rozpoczęły się w roku 2021 i obecnie osiągnęły ważny etap. W ostatnim czasie na terenie oczyszczalni zainstalowano dwie komory fermentacyjne o wysokości 15 metrów. Znacząco zwiększą one produkcję nawozów dla rolników w regionie Central Tablelands w NSW. Ilość osadów ściekowych, które mogą być ponownie wykorzystane jako nawozy, wzrośnie z 40 do 70 t dziennie. Oczyszczalnia North Head skutecznie wdraża modernizacje, stając się inspiracją dla podobnych przedsiębiorstw w Australii i na świecie.
Ustabilizowany osad ma zauważalną wartość nawozową. Jak przyznają pracownicy oczyszczalni: „Ludzie myślą o osadach ściekowych jako o odpadach, które należy usunąć. Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że są one pełne przydatnych zasobów – takich jak materia organiczna, składniki odżywcze i pożyteczne bakterie. Poznanie wartości i ponowne wykorzystanie osadów ściekowych jest częścią myślenia o gospodarce o obiegu zamkniętym”.
Wpływ na rolnictwo w Nowej Południowej Walii
Zmodernizowana oczyszczalnia North Head. zapewni wykorzystanie osadów ściekowych do celów rolniczych niemal w 100 proc. Taki wskaźnik ma zostać osiągnięty w 2043 r. Pomoże to ograniczyć ilość odpadów trafiających na wysypiska i zmniejszy udział nawozów chemicznych stosowanych w gospodarstwach, a także poprawi strukturę gleby. Co więcej, rolnicy w regionie Central Tablelands będą mogli korzystać z tańszych i bardziej ekologicznych nawozów.
Jak mówi Kelvin Chow, Sydney Water North Head Project Interface Manager, modernizacje stanowią ważny krok naprzód w sposobie oczyszczania ścieków: „Z dumą produkujemy nawóz z osadów ściekowych do celów rolniczych. To same korzyści: zmniejszamy nasz wpływ na środowisko, takie nawozy są ustabilizowane i pozbawione zapachu, gwarantują niezawodność naszego obiektu” – mówi Chow.
Nawozy z North Head wykorzystywane są do ulepszania gleby głównie w gospodarstwach o dużych powierzchniach obsiewanych rzepakiem, pszenicą, owsem czy jęczmieniem oraz prowadzących pastwiska dla bydła. Ich użycie kontrolowane jest przez Urząd Ochrony Środowiska NSW (ang. Environment Protection Authority, EPA).
Oczyszczalnia North Head stawia na rozwój i innowacje
Przedsiębiorstwo Sydney Water, do którego należy oczyszczalnia North Head, nieustannie stara się zmniejszyć swój ślad węglowy i korzystać z alternatywnych oraz odnawialnych źródeł energii. W samej oczyszczalni prawie 60 proc. zużycia pochodzi ze źródeł odnawialnych.
Taka energia powstaje na przykład w generatorze hydroelektrycznym. Oczyszczone ścieki spadają długim szybem zrzutowym do głębokowodnego kolektora w oceanie. Taka woda ma wystarczającą energię kinetyczną, aby napędzać generator, który dzięki temu wytwarza energię elektryczną.
W zakładzie wykorzystuje się również kogenerację. Biogaz uzyskiwany w trakcie procesu fermentacji osadu jest spalany, w wyniku czego produkuje się energię elektryczną i ciepło technologiczne na potrzeby oczyszczalni.
W oczyszczalni dba się także o ponowne wykorzystanie wody na cele technologiczne. Część ścieków jest poddawana dalszej obróbce i ponownie używana w zakładzie jako woda chłodząca oraz do płukania urządzeń.
Oczyszczanie ścieków na antypodach
Oczyszczalnia North Head odprowadza oczyszczone ścieki komunalne wylotem głębokowodnym, zlokalizowanym pod dnem morskim w odległości około 3,6 km od linii brzegowej. Ocean ma tam głębokość około 60 m. Ścieki uwalniane są poprzez dyfuzory rozmieszczone na długości około 720 m na końcu tunelu w rejonie wschodniego wybrzeża. Prądy morskie, płynące z północy na południe, wynoszą oczyszczone ścieki do oceanu, a czynniki, takie jak światło słoneczne, słona woda i działanie fal, wspierają naturalne procesy dalszego rozkładu i dezynfekcji.
„Monitorujemy i sprawdzamy jakość wody w oceanie, aby ocenić, czy oczyszczalnia nie wpływa na niego negatywnie. Współpracujemy z Urzędem Ochrony Środowiska NSW w celu badania środowiska morskiego wokół głębinowych wylotów oceanicznych” – informują przedstawiciele Sydney Waters.
Oczyszczalnia North Head każdego dnia oczyszcza około 336 mln l ścieków. Obsługuje 1 mln mieszkańców z regionu Sydney, gdzie funkcjonuje łącznie 29 oczyszczalni ścieków, z których 23 wytwarzają nawozy z osadów ściekowych. Sama oczyszczalnia North Head produkuje około 12 000 t osadu rocznie. Prowadzona modernizacja ma potrwać do końca 2024 r.
Źródło:
- https://smartwatermagazine.com/news/sydney-water/94-million-north-head-wastewater-facility-upgrade-set-help-nsw-farmers
- https://www.sydneywater.com.au/education/wastewater-recycling/wastewater-treatment/north-head-wastewater-treatment.html
- https://www.sydneywatertalk.com.au/nh-biosolids
- https://www.epa.nsw.gov.au/your-environment/recycling-and-reuse/resource-recovery-framework/current-orders-and-exemption/resource-recovery-biosolids