KLASTER ROZWOJU

Czym jest klaster rozwoju i w jakim celu powstaje? Czy działalność klastrów przynosi efekty? Na ten temat rozmawiamy z Agnieszką Spirydowicz, prezeską Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej “Zklaster”.

KORZYŚCI DZIAŁAŃ W OBSZARZE NANOTECHNOLOGII

Jakie korzyści mogą przynieść wspólne działania przedsiębiorców, instytucji naukowych i administracji zarówno dla nich samych, jak i dla rozwoju regionów w obszarze nanotechnologii? Do rozmowy zaprosiliśmy dr. inż. Adama Szatkowskiego, prezesa Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii Nanonet, inicjatora i koordynatora Śląskiego Klastra NANO.

NANOTECHNOLOGIE WĘGLOWE W ZRÓWNOWAŻONEJ PRODUKCJI

W tym podcaście poruszamy temat nanotechnologii węglowych w kontekście zrównoważonej produkcji. Do rozmowy zaprosiliśmy dr. Lecha Kalinowskiego, dyrektora ds. technologii w spółce Panamint.

ROZMOWA O WODZIE Z EWĄ EWART

W odcinku pojawia się, w sposób dosłowny, temat rzeka. Do rozmowy o emocjonującym obrazie o wodzie zaprosiliśmy Ewę Ewart, producentkę i reżyserkę filmu “Do ostatniej kropli”.

TECHNOLOGIE WODOROWE

Tematem przewodnim tego odcinka jest wodór. Technologie wodorowe to odpowiedź naukowców i inżynierów na kryzys klimatyczny, środowiskowy i ekonomiczny związany z transformacją energetyczną – tak twierdzi naukowiec, pracownik Polskiej Akademii Nauk, doktor fizyki – Łukasz Lindner. Zapraszamy na tę rozmowę.

ROZWÓJ NAUK NANOWĘGLOWYCH W PRZEMYŚLE

W tym odcinku powracamy do tematu rozwoju technologii nanowęglowych, tym razem pod kątem wykorzystania w przemyśle. Do rozmowy zaprosiliśmy dr hab. Pawła Szroedera, współzałożyciela Instytutu Technik Węglowych.

KONGRES 3W

już pod koniec listopada 2023 r. odbędzie się inspirujące spotkanie świata nauki i biznesu. W dzisiejszym odcinku sprawdzimy, czego możemy się spodziewać po tym wydarzeniu, jakie zagadnienia zostaną poruszone oraz kto może w nim uczestniczyć. Na nasze pytania odpowie przedstawicielka organizatora – Anna Węgrzynowicz z Banku Gospodarstwa Krajowego.

BLUE DEAL

czyli Niebieski Ład, ma stać się częścią Zielonego Ładu i ukierunkować europejskie działania w zakresie gospodarki wodnej. Na jakim etapie starań o niego jesteśmy? Z jakimi korzyściami dla polskich przedsiębiorców będzie wiązało się jego wdrożenie? O to pytamy Martę Saracyn, menedżerkę do spraw ryzyka ESG w Banku Gospodarstwa Krajowego, redaktorkę „Wodnych Spraw”.

GRAFEN

Węgiel, a dokładnie grafen i jego właściwości, to temat tego odcinka. O licznych możliwościach zastosowania grafenu w innowacyjnych technologiach, ale również w przedmiotach codziennego użytku opowiada dr inż. Klaudia Żerańska, członkini zespołu badań nanostruktur z Politechniki Warszawskiej.

WODA W ROLNICTWIE

Woda w rolnictwie to temat niezmiernie ważny. To rolnictwo wykorzystuje aż 70 proc. dostępnych zasobów wody słodkiej na świecie, z czego większość przeznaczana jest do nawodnień. W jaki sposób aplikacja pomaga szukać oszczędności opowiada Piotr Wróblewski, prezes Naiad Water Investments Sp. z o.o.

MIKROPLASTIK

Mikroplastik w wodzie nie dziwi już nikogo. Ale obecność tych drobin w chmurach czy na biegunie północnym może zastanawiać. O tym, w jaki sposób dociera on do najodleglejszych zakątków świata i czy woda z mikroplastikiem jest dla nas bezpieczna opowiada dr inż. Edyta Łaskawiec.

ZASOBY WODNE

Zasoby wodne i wpływ zmiany klimatu na ilość dostępnej wody to temat niezwykle aktualny. Czy zasoby, którymi dysponujemy obecnie, są wystarczające? Jaka wodna przyszłość nas czeka? Jakimi sposobami najskuteczniej przeciwdziałać suszy i niedoborom wody? Rozmawiamy z Andrzejem Wałęgą, profesorem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Prezesem Stowarzyszenia Hydrologów Polskich.

music-cover