Na początku nadchodzącego tygodnia utrzymywać się będzie zimowa aura, a Polska pozostanie pod wpływem wyżu znad Europy Południowej. W kolejnych dniach wyżowa pogoda ustąpi tej kształtowanej przez niże znad Atlantyku i Skandynawii, co wiązać się będzie z ociepleniem, opadami i porywistym wiatrem.
Prognoza meteorologiczna
Piątek w Polsce centralnej będzie słoneczny, na północy kraju zachmurzenie umiarkowane, a na południu i południowym wschodzie całkowite. W nocy mroźnie, temperatura od -2°C na krańcach północnych po -10°C na Suwalszczyźnie i w górach. W dzień nadal zimno, z niewielkim wzrostem temperatury, 0°C na wybrzeżu i -7°C na Suwalszczyźnie i w górach. W Polsce północnej występować będą słabe i umiarkowane, przelotne opady śniegu. Podobnie będzie na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany, na wybrzeżu w porywach do silnego.
W sobotę, w związku z przechodzeniem od wybrzeża po podkarpacie frontu atmosferycznego, pogoda będzie charakteryzować się dużą dynamiką, z zachmurzeniem zmiennym i opadami. W nocy mroźnie, do -5°C na przeważającym obszarze Polski. Jedynie na wybrzeżu temperatura dodatnia, do 2°C. W dzień w prawie całym kraju termometry będą pokazywały okolice 0°C, jedynie na krańcach południowych do -4°C. Słabe i umiarkowane opady śniegu w całej Polsce, na wybrzeżu możliwe wystąpienie śniegu z deszczem. Na Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach oraz w Karpatach opady mogą być intensywne. Wiatr zachodni i północno-zachodni, silny i porywisty. Na wybrzeżu północny i bardzo silny.
Niedziela przyniesie uspokojenie pogody i duże zachmurzenie. W nocy nadal mroźnie, od -2°C do -8°C, na Suwalszczyźnie silny mróz, nawet do -16°C. W dzień temperatura w okolicy 0°C, na krańcach północno-wschodnich do -3°C. Niewielkie opady śniegu możliwe na południowym wschodzie. Słaby wiatr południowy i południowo-zachodni, na wybrzeżu do umiarkowanego.
Początkowo poniedziałek pogodny i bez opadów. Popołudniu wzrost zachmurzenia do dużego, związany z przejściem frontu atmosferycznego. Temperatura od -4°C w nocy do 5°C w dzień. Słabe i umiarkowane opady deszczu w całej Polsce, na południowym wschodzie przewidywane opady śniegu. Wieczorem w górach i na Podkarpaciu możliwe opady marznące. Wiatr południowy, silny i porywisty.
We wtorek kontynuacja pochmurnej i wietrznej pogody w całej Polsce. Odwilż z temperaturą do 8°C. Jedynie w Karpatach mróz, tam też możliwe opady marznące. W pozostałych rejonach kraju możliwe słabe opady deszczu i mżawki. Wiatr zachodni, umiarkowany do silnego.
Układ frontów atmosferycznych przyniesie w środę bardzo dynamiczną, pochmurną pogodę z silnym i bardzo silnym wiatrem, intensywnymi opadami deszczu i zachmurzeniem całkowitym w całej Polsce. W Karpatach nadal możliwe marznące opady. Ciepło, temperatura w ciągu dnia od 4°C na wschodzie do 11°C na zachodzie kraju.
Czwartek, wraz z przejściem frontów i zmianą kierunku wiatru na północny, przyniesie ochłodzenie do -2°C oraz uspokojenie pogody. Nadal pochmurno, słabe opady śniegu możliwe na krańcach wschodnich i południowych. Wieczorem od Czech wkroczy kolejny front atmosferyczny z marznącymi opadami.
Sytuacja hydrologiczna w kraju
W dorzeczu Wisły, Pregoły i na rzekach Przymorza stany wód układają się przeważnie w strefach stanów średnich i niskich. Strefa stanów wysokich obserwowana jest na Nidzie, Pilicy do zbiornika Sulejów, a także na Wieprzu, Bugu, Narwi i Biebrzy. Stan alarmowy występuje na Bugu od rzeki Nurzec do ujścia do Narwi.
Rzeki dorzecza Odry charakteryzują się wysokimi stanami wód, lokalnie, zwłaszcza w obszarach podgórskich, średnimi. Stany ostrzegawcze obserwowane są jedynie na Widawie, Baryczy i w dolnym odcinku Odry.
Niewielkie ocieplenie w poprzednim tygodniu spowodowało ustąpienie zjawisk lodowych z Odry i większości jej dopływów. W dolnym odcinku Wisły występuje śryż i lód brzegowy. Rzeki Polski północno-wschodniej nadal charakteryzują się intensywnymi zjawiskami lodowymi. Na kanałach i zbiornikach wodnych obserwuje się stałą pokrywę lodową.
Zagrożenia w nadchodzącym tygodniu
W piątek i sobotę silny i porywisty wiatr na Bałtyku i w Polsce północnej oraz możliwe silne opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne. W nocy z soboty na niedzielę silny mróz na Suwalszczyźnie. Od poniedziałku do środy sztorm na Bałtyku oraz silny i porywisty wiatr w całej Polsce, okresowo intensywne opady deszczu, a w Karpatach opady marznące, powodujące gołoledź.
W nadchodzącym tygodniu IMGW-PIB wydało ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dla Bugu i Obry. Ostrzeżenia 2. stopnia obowiązują m.in. na Biebrzy, Kanale Mosińskim czy Pilicy do zbiornika Sulejów. W sobotę na rzekach Przymorza oraz w dolnym odcinku Wisły możliwa cofka i wzrost stanów wód spowodowany silnym wiatrem północnym. Odwilż i opady deszczu w drugiej części tygodnia mogą powodować wzrost stanów wód.