Pogoda i sytuacja hydrologiczna w Polsce – prognoza na najbliższe dni

prognoza

Nadchodzące dni przyniosą uspokojenie pogody. Odpoczniemy od silnego wiatru i zacinającego deszczu. Wędrówka niżów z układami frontów już w weekend zostanie zastąpiona wyżami i temperaturą w okolicy 0°C. Dopiero końcówka przyszłego tygodnia będzie powrotem do dynamicznej i deszczowej zimy. Opady i roztopy z kilku poprzednich dni mogą powodować dalsze wzrosty stanów wód w rzekach.

Prognoza meteorologiczna

Piątek pochmurny, z zachmurzeniem umiarkowanym na wschodzie do całkowitego na zachodzie kraju. Przemieszczający się od zachodu front atmosferyczny przyniesie po południu i wieczorem umiarkowane opady deszczu w całej Polsce. Na wschodzie i w górach niewykluczone opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W nocy mroźnie, temperatura od -2°C na wschodzie i na terenach podgórskich do 3°C na zachodzie kraju. W dzień temperatura od -1°C na krańcach wschodnich i w górach do 4°C na pozostałym obszarze. Po południu na zachodzie kraju temperatura wzrośnie do 8°C. Na wschodzie wiatr słaby, północno-zachodni, a po przejściu frontu południowy i południowo-zachodni, silny i porywisty.

Przechodzenie przez Polskę strefy frontowej przyniesie w sobotę zachmurzenie całkowite i duże. Jedynie na zachodzie możliwe przejaśnienia. Temperatura w nocy od -3°C na krańcach wschodnich i w górach do 3°C w Polsce zachodniej i na wybrzeżu. W dzień jedynie na południu temperatura ujemna, na pozostałym obszarze od 2°C na wschodzie do 6°C na zachodzie. W nocy i rano słabe i umiarkowane opady deszczu i deszczu ze śniegiem występować będą na wschodzie i w pasie od Pomorza po Małopolskę. W ciągu dnia i pod wieczór strefa opadów przesunie się na południowy wschód. W Karpatach możliwe lokalne opady marznące. Wiatr północno-zachodni, silny do umiarkowanego.

Niedziela w Polsce zachodniej przyniesie rozpogodzenia i słoneczną pogodę. W centrum i na wschodzie w dalszym ciągu pochmurno z przejaśnieniami. Temperatura w nocy od -2°C na południu i wschodzie do 2°C na pozostałym obszarze. W dzień temperatury wzrosną do 2°C na wschodzie i w górach do 5°C na wybrzeżu i zachodzie kraju. Słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem możliwe jedynie na krańcach wschodnich i w Karpatach. Wiatr będzie słaby i ze zmiennych kierunków. Jedynie na zachodzie przeważnie południowy i umiarkowany.

Poniedziałek na ogół będzie pogodny i bez opadów. Jedynie na krańcach południowo-wschodnich możliwe jest zachmurzenie duże do umiarkowanego. W nocy mroźnie w Karpatach – do -7°C. Na pozostałym obszarze od 0°C do 3°C. W dzień dodatnia temperatura w całym kraju, maksymalnie do 7°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie południowy, słaby do umiarkowanego. Jedynie na wybrzeżu i na Bałtyku porywisty.

Za sprawą układu wyżowego wtorek i środa będą pogodne i bez opadów. Temperatura w ciągu dnia od 2°C na wschodzie do 5°C na zachodzie. W nocy możliwe lokalne przymrozki. Wiatr ze zmiennych kierunków, słaby, a na wybrzeżu umiarkowany. W czwartek w Polsce północnej prognozowany jest powrót do pochmurnej i dynamicznej pogody. Front atmosferyczny przyniesie tam słabe i umiarkowane opady deszczu oraz umiarkowany i silny zachodni wiatr. Na południu początkowo pogodnie jednak pod wieczór wzrost zachmurzenia. Temperatura bez większych zmian, od 1°C w górach i na wschodzie do 6°C na krańcach zachodnich.

Sytuacja hydrologiczna w kraju

Na Wiśle i jej dopływach w górnym odcinku poziomy wód układają się na ogół w strefach stanów średnich. Wysokie stany obserwowane są na pozostałych dopływach Wisły i w jej ujściowym odcinku. Przekroczenia stanów alarmowych obserwowane są na Brynicy i na dolnym odcinku Bugu, od rzeki Nurzec. W dorzeczu Odry, Pregoły i na rzekach Przymorza wody układają się w strefach stanów wysokich i ostrzegawczych. Stan alarmowy został przekroczony na rzece Guber w dorzeczu Pregoły. Ocieplenie w minionym tygodniu spowodowało ustąpienie zjawisk lodowych z większości odcinków rzek. Lód brzegowy i śryż obserwowane są na górskich odcinkach cieków oraz lokalnie na rzekach i jeziorach w zlewni Narwi.

Zagrożenia w nadchodzącym tygodniu

W piątek możliwe są umiarkowane i silne opady deszczu w całej Polsce. Na zachodzie porywisty wiatr. Od piątkowego wieczora do południa w sobotę na Bałtyku sztorm. W Karpatach od godzin wieczornych w sobotę do niedzieli możliwe umiarkowane opady śniegu oraz opady marznące, powodujące gołoledź. W poniedziałek na południowym wschodzie ryzyko wystąpienia mgieł.

W nadchodzących dniach IMGW-PIB wydało ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dla Biebrzy, Górnej Prosny, Baryczy i Obry, a 2. stopnia m.in. dla Pilicy, Jeziorki, znacznej części zlewni Narwi, Warty, Liswarty, zlewni rzeki Bóbr i Nysy Łużyckiej.

music-cover