W nadchodzącym tygodniu układ wyżowy znad Skandynawii przemieści się na południe i ustąpi miejsca wędrującym od Europy północno-zachodniej aż po Ukrainę niżom przynoszącym nieznaczne ocieplenie. Prognoza przewiduje także opady śniegu, a lokalnie gołoledź. Silny i porywisty wiatr będzie potęgował odczucie chłodu i powodował zawieje i zamiecie śnieżne, które mogą miejscami ograniczać widoczność.
Prognoza meteorologiczna
Piątek
Zachmurzenie duże i umiarkowane w całej Polsce, całkowite w północno-wschodniej części kraju. Temperatura minimalna od 0°C do -1°C wybrzeżu, -4°C do -6°C w Polsce centralnej, do -10°C w górach i na północnym wschodzie. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wynosić będzie od 3°C na wybrzeżu, do około 0°C w Polsce centralnej i -5°C na Suwalszczyźnie i w górach. Opady śniegu wystąpią w górach i w północno-wschodniej i wschodniej części kraju. W drugiej połowie dnia na krańcach północno-wschodnich możliwe opady deszczu ze śniegiem, a na zachodzie opady marznące. Wiatr północno-zachodni i zachodni, umiarkowany, w porywach do silnego.
Sobota
Zachmurzenie duże i całkowite w całym kraju. Temperatura minimalna od 0°C na wybrzeżu, -1°C do -3°C w centrum, -5°C do -8°C w Polsce północno-wschodniej, wschodniej i obszarach górskich, po -18°C na szczytach gór. Temperatura maksymalna od 5°C na wybrzeżu, po 1-2°C w Polsce centralnej, -2°C w Polsce wschodniej i południowej, do -8°C na szczytach gór. Słabe, okresowo umiarkowane opady śniegu w Polsce centralnej, południowej i wschodniej. Na północy opady deszczu i deszczu ze śniegiem, niewykluczone opady marznące. Wiatr zachodni i północno-zachodni umiarkowany oraz silny i bardzo silny na wybrzeżu Bałtyku i w górach.
Niedziela
Pochmurne niebo w całej Polsce. Temperatura minimalna od 2°C na wybrzeżu i w Polsce północno-zachodniej, 0 do -1°C w centrum,-5°C na krańcach wschodnich i terenach podgórskich, do -10°C na szczytach gór. Temperatura maksymalna 3°C na wybrzeżu i w Polsce zachodniej, 1°C do 0°C na przeważającym obszarze kraju, po -5°C w górach. Słabe i umiarkowane opady deszczu, a na północnym-zachodzie i w Polsce centralnej przechodzące w śnieg z deszczem i sam śnieg na wschodzie, południu i w górach. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, a na wybrzeżu silny.
Poniedziałek
Pochmurno. Temperatura od 3°C na wybrzeżu, 0°C do -1°C w przeważającej części kraju po -5°C w górach. Słabe opady śniegu w całej Polsce, na wybrzeżu możliwe intensywne. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, w porywach do silnego.
Wtorek
Zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Temperatura od -2°C na wybrzeżu i w Polsce centralnej do -7°C na Suwalszczyźnie i w górach. Miejscami mogą występować słabe opady śniegu, na wybrzeżu niewykluczone opady umiarkowane. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, silny, słabnący do umiarkowanego.
Środa
Zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Temperatura od 2°C na wybrzeżu i w Polsce południowo-zachodniej po -8°C na krańcach wschodnich. Słabe i umiarkowane opady śniegu i deszczu ze śniegiem w Polsce północnej. Wiatr południowy i południowo-zachodni, umiarkowany, do silnego na Bałtyku.
Czwartek
Pochmurno. Temperatura od 1°C na wybrzeżu i południu Polski do -10°C na krańcach północno-zachodnich. Umiarkowane i słabe opady śniegu przechodzące w opady deszczu na południu Polski. Niewykluczone marznące opady na południu kraju. Wiatr zachodni, lokalnie zmienny, słaby do umiarkowanego.
Sytuacja hydrologiczna w kraju
Stany wody w dorzeczu Wisły układają się na przeważającym obszarze w strefie wody średniej i wysokiej, niskiej jedynie lokalnie. Stan alarmowy obserwowany jest na Bugu, ostrzegawczy miejscami na Wkrze, Liwcu, Pilicy, Nidzie i Krznie. Stany wody w dorzeczu Odry układają się w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej. Stan alarmowy zanotowano na Nysie Kłodzkiej, Widawie, środkowym odcinku Odry oraz ujściowym odcinku Warty, a ostrzegawczy na środkowym odcinku Odry i w górnych częściach dolnej części tej rzeki.
Stany wody w dorzeczu rzek Przymorza i Pregoły układają się w strefach stanów średnich i wysokich, ale bez przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych. Na większości odcinków rzek obserwuje się zjawiska lodowe. Zatory powstały m.in. na Pilicy w rejonie Sulejówka, Narwi w powiecie łomżyńskim i Nysie Kłodzkiej poniżej wodowskazu Bardo.
W nadchodzącym tygodniu prognozowane są okresowe wahania i wzrosty stanów wód związane z dalszym rozwojem zjawisk lodowych. IMGW-PIB wydało ostrzeżenia 3 stopnia dla zlewni Obry, Kanału Mosińskiego, Pilicy do zbiornika Sulejów i Buga. Ostrzeżenia 2 stopnia obowiązują m.in. w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Pilicy, Ner, Liwca, Wkry, górnej Narwi czy Buga. Nie wydano ostrzeżeń o suszy.
Zagrożenia w nadchodzącym tygodniu
W piątek prognoza przewiduje sztorm na południowo-wschodnim Bałtyku i silny wiatr na Żuławach. Sobota może przynieść marznące opady powodujące gołoledź od północno-zachodniej Polski do centrum. Od soboty do wtorku silny wiatr spotęguje odczuwanie zimna. Na Bałtyku może wystąpić sztorm. W środę umiarkowane opady śniegu na wybrzeżu, a w czwartek marznące opady na południu Polski.