Zespół „Wodnych Spraw” tworzy grono hydroekspertów, m.in. hydrologów, hydrobiologów, hydrogeologów, wspierane przez specjalistów z innych, powiązanych branż. Z pasji do naszych zawodów stworzyliśmy pismo, w którym dzielimy się wiedzą naukową i praktyczną oraz najnowszymi informacjami związanymi z wodą. „Wodne Sprawy” kierujemy do pracowników urzędów, rolników, inwestorów i wszystkich, którym bliski jest temat wody i zasobów wodnych. 

W czasopiśmie poruszamy, w bardzo szerokim spektrum, najważniejsze kwestie związane z naszą branżą. Nie lejemy wody, skupiamy się na konkretach – praktycznych rozwiązaniach, działaniach, bieżącej sytuacji w kraju i w Europie. Podpowiadamy, gdzie i kiedy będzie można skorzystać ze środków unijnych czy krajowych, aby zrealizować działania związane z wodą. Informujemy o aktualnym stanie prawnym oraz o zapowiadanych zmianach.

Za każdym razem, oddając w Wasze ręce „Wodne Sprawy”, liczymy, że przy wsparciu i zaangażowaniu Czytelników, czasopismo stanie się istotnym forum, które połączy wszystkie środowiska związane z tematyką wodną.

Wodne Sprawy 41 2024 25 scaled

REDAKCJA WODNYCH SPRAW

Agnieszka Hobot

Agnieszka Hobot
REDAKTORKA NACZELNA

Marta small scaled

Marta Saracyn
ZASTĘPCZYNI REDAKTORKI NACZELNEJ, EKSPERTKA

Agnieszka Kolada

AGNIESZKA KOLADA
REDAKTORKA, SZEFOWA DZIAŁU NAUKA

katarzyna biegun male scaled

Katarzyna Biegun
REDAKTORKA, EKSPERTKA

Joanna small scaled

Joanna Strzelecka
MEDIA, MARKETING

Agata small scaled

Agata Godz
DESIGNERKA

AnetaK small scaled

Aneta Kłosińska
KAMPANIE, MARKETING

Justyna Hlebowicz 410x520 1 e1698065060510

Justyna Hlebowicz
specjalista ds. mediów interaktywnych

Iwona small

IWONA SZYPROWSKA – GŁODZIK
ASYSTENTKA REDAKCJI

Kalina

Kalina Pabjan
Specjalistka ds. reklamy i sprzedaży

AnnaH small scaled

Anna Holeksa
REDAKTORKA, KOREKTORKA

adrianzymla 2

Adrian Żymła
Full stack developer

Mariusz Sopyllo small

MARIUSZ SOPYŁŁO
RYSOWNIK

Katarzyna Banaszak

Katarzyna Banaszak
REDAKTORKA, EKSPERTKA

MalgorzataK small

Małgorzata Komosa
REDAKTORKA, EKSPERTKA

AUTORZY

Karol Kucharski small scaled

KAROL KUCHARSKI
REDAKTOR, EKSPERT

Piotr Panek zdjecie

PIOTR PANEK
REDAKTOR, EKSPERT

Adam Kapler 520x410 1

Adam Kapler
Autor

Monika Gajda 1

Monika Gajda
Autor

Urszula Sadowska zdjecie

URSZULA SADOWSKA-MAKSYM
AUTOR

Lizak Justyna Wodne Sprawy

JUSTYNA LIZAK
AUTOR

Krzysztof Gruszecki 520x410 1

KRZYSZTOF Gruszecki
AUTOR

Leszek Nazemiec 510x420 1

LESZEK NAZIEMIEC
AUTOR

MFirlag 520x410 1

MAŁGORZATA FIRLĄG
AUTOR

autor

Monika Zabrzeńska-Chaterera
AUTOR

Agata Pavlinec

Agata Pavlinec
AUTOR

Zuzanna Olender

Zuzanna Olender
AUTOR

Agnieszka Hobot

AGNIESZKA HOBOT

REDAKTORKA NACZELNA

Absolwentka UR w Krakowie, który ukończyła ze specjalizacją gospodarka wodna. Zawód to jej pasja, a pasja to jej zawód. Pracowała w wielu miejscach – od administracji po korporację – ale nawet na chwilę nie porzuciła tematu wody. Obserwatorka życia, entuzjastka psychologii pozytywnej. Od wielu lat działa w konsultingu i doradztwie, a od 2012 roku jest prezeską Pectore-Eco. Pomysłodawczyni „Wodnych Spraw”.

 

Marta Saracyn

MARTA SARACYN

ZASTĘPCZYNI REDAKTORKI NACZELNEJ, EKSPERTKA

Geografka i specjalistka związana z gospodarowaniem wodami, współautorka dokumentów z zakresu ochrony przed suszą i niedoborami wody. Zaangażowana we wdrażanie Ramowej Dyrektywy Wodnej i dyrektywy azotanowej od 2010 roku, w ostatnich latach rozwija swoje zainteresowania związane z wdrażaniem ESG oraz Taksonomii UE. Angażuje się w edukację ekologiczną wszystkich, którzy tylko chcą słuchać. W różnych kręgach wyjaśnia zawiłości hydrologii i ochrony środowiska.

 

Agnieszka Kolada

AGNIESZKA KOLADA

REDAKTORKA, SZEFOWA DZIAŁU NAUKA

Z wykształcenia, z zawodu i z zamiłowania hydrobiolog. Kocha to, co robi, co oznacza, że nie przepracowała w swoim życiu ani jednego dnia. Od niemal dwóch dekad bierze udział w pracach związanych z wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej, głównie w zakresie biologicznych metod monitoringu i oceny stanu ekologicznego wód. Ma wieloletnie doświadczenie w monitoringu zarówno stanu wód powierzchniowych, jak i stanu ochrony siedlisk wodnych Natura 2000. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt publikacji oraz tytuły i stopnie naukowe.

 

Katarzyna Biegun duze

KATARZYNA BIEGUN

REDAKTORKA, EKSPERTKA

Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej od ponad 20 lat związana z szeroko rozumianą gospodarką wodną. Zainteresowania literackie poprzedziła pracą zawodową związaną z wdrażaniem i urzeczywistnieniem kolejnych reform Prawa Wodnego, o którym wie już prawie wszystko. Praktyczne, logiczne i ekologiczne podejście do gospodarki wodnej – to myśl przewodnia tego co robiła zawodowo i nadal planuje robić. Trudne, ale osiągalne.

Joanna Strzelecka

JOANNA STRZELECKA

MEDIA, MARKETING

Od prawie 20 lat rozwija swoje kompetencje w obszarze komunikacji marek, usług i produktów. W tym czasie miała okazję współpracować z wieloma podmiotami komercyjnymi, publicznymi i fundacjami. Od 2011 roku prowadzi agencję komunikacji Wide Vision, kreującą kampanie społeczne i edukacyjne. Tworzenie projektów w dziedzinie ekologii jest bardzo bliskie jej sercu i dlatego po raz kolejny uczestniczy w promowaniu ważnego tematu jakim są „Wodne Sprawy”.

 

Agata Godz

AGATA GODZ

DESIGNERKA

Jej zainteresowania oscylują wokół sztuk wizualnych. Od projektowania ubioru i biżuterii po animację i projekty multimedialne. Zawodowo grafiką i zagadnieniami DTP zajmuje się niemal od dekady. W wolnych chwilach rozwija własny kanał gamingowy na YouTubie. W redakcji odpowiada za design i grafikę.

 

Aneta Klosinska

ANETA KŁOSIŃSKA

KAMPANIE, MARKETING

Od ponad 15 lat związana z obszarem marketingu i komunikacji. Specjalizuje się w realizacji eventów, konferencji, konsultacji społecznych oraz szkoleń. Koordynuje prace projektowe oraz wdrożeniowe stron i serwisów internetowych. Lubi, kiedy wszystko jest zaplanowane i poukładane. W „Wodnych Sprawach” zajmuje się organizacją kampanii informacyjno-promocyjnych.

 

Justyna Hlebowicz 410x520 2

JUSTYNA HLEBOWICZ

SPECJALISTA DS. MEDIÓW INTERAKTYWNYCH

Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu technik multimedialnych i grafiki komputerowej. Posiada bogate doświadczenie w projektowaniu i prowadzeniu kampanii na platformach mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i Linkedin. Jej obszar działalności obejmuje również projektowanie graficzne oraz przygotowanie materiałów do druku. Codziennie skupia się na podejmowaniu działań, które wpływają na widoczność i prestiż obsługiwanych marek w mediach społecznościowych. W redakcji „Wodnych Spraw” pełni funkcję odpowiedzialną za zarządzanie działaniami w mediach społecznościowych.

 

Iwona Szyprowska Glodzik 410x520 1

IWONA SZYPROWSKA – GŁODZIK

ASYSTENTKA REDAKCJI

Absolwentka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, kierunku Administracja Rządowa i Samorządowa. Pracę w zawodzie rozpoczęła w trakcie studiów i od tamtej pory zdobywała doświadczenie w dziedzinie prawno-administracyjnej. Prywatnie pasjonatka podróżowania, poznawania nowych miejsc i kultur.

 

Kalina Pabjan 410x520 1

KALINA PABJAN

SPECJALISTKA DS. REKLAMY I SPRZEDAŻY

Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu ze specjalizacjami z Komunikacji Marketingowej, Korporacyjnej i Public Relations. Obecnie studentka na kierunku Marketing i Sprzedaż. Przez 4 lata czynnie zaangażowana w wolontariat we wrocławskim Stowarzyszeniu Ochrony Zwierząt Ekostraż, będąc częścią zespołu ds. promocji organizacji. Od 3 lat zawodowo związana z obszarem marketingu. Prywatnie miłośniczka zwierząt, przyrody, górskich wędrówek i fanka piłki nożnej. 

 

Anna Holeksa

ANNA HOLEKSA

REDAKTORKA, KOREKTORKA

Geografka, która próbowała oszukać przeznaczenie, spędzając wiele lat w korporacji. Dopiero praca z tekstami dała jej zawodową satysfakcję. Troska o jakość artykułów (i nie tylko) oraz sprawianie, że są niby takie same, a jednak lepsze to to, w czym się spełnia. Lubi uczyć się nowych rzeczy, a dzięki „Wodnym Sprawom” ma ku temu okazję.

 

AdrianZymla scaled

ADRIAN ŻYMŁA

FULL STACK DEVELOPER

Moim głównym celem jest unowocześnianie ponadczasowej klasyki, co oznacza kreowanie nowatorskich i nietuzinkowych projektów, wykorzystujących najświeższe trendy. Każdy projekt jest dla mnie wyjątkowym wyzwaniem, podchodzę do niego indywidualnie, prezentując autorskie rozwiązania. Obejmuje to cały proces projektowy, począwszy od koncepcji, poprzez etap projektowania, aż do ostatecznej realizacji. 

 

MARIUSZ SOPYLLO

MARIUSZ SOPYŁŁO

RYSOWNIK

Z wykształcenia magister sztuki, z zawodu fotograf i filmowiec, z pasji rysownik i ilustrator. Publikował na wielu internetowych stronach w oraz tradycyjnej prasie. Wielki miłośnik wody… w końcu jest ona istotnym składnikiem porannej kawy.

 

Katarzyna Banaszak

KATARZYNA BANASZAK

REDAKTORKA, EKSPERTKA

Absolwentka kierunku ochrona środowiska na Akademii Rolniczej w Szczecinie. Od ponad 21 lat zawodowo związana jest z gospodarką wodną. Zaczynała w sektorze administracji. Ostatnie 13 lat poświęciła współtworzeniu Pectore-Eco. Gospodarowanie wodą w rolnictwie oraz rolnicze zagrożenia dla środowiska stanowią jedno z wielu zagadnień, jakimi zajmuje się zawodowo. Również jej pasje związane są z wodą – najważniejsza z nich to nurkowanie.

 

Malgorzata Komosa

MAŁGORZATA KOMOSA

REDAKTORKA, EKSPERTKA

Od ponad 20 lat zawodowo związana z gospodarką wodną i ochroną środowiska. Na początku w administracji wodnej w Polsce, a następnie jako ekspertka uczestnicząca w licznych pracach naukowo-badawczych i planistycznych z zakresu gospodarki wodnej. Absolwentka Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie. Prywatnie interesuje się ekologią i holistycznym stylem życia.

 

Karol Kucharski

KAROL KUCHARSKI

REDAKTOR, EKSPERT

Autor artykułów z zakresu gospodarki wodnej i rolnictwa, absolwent studiów magisterskich na kierunku ochrona środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień związanych z gospodarką nawozową i jej właściwym oddziaływaniem na środowisko. Prywatnie pasjonat kolarstwa i podróży krajoznawczych po Polsce.

 

Piotr Panek zdjecie

PIOTR PANEK

REDAKTOR, EKSPERT

Z wykształcenia biolog środowiskowy/hydrobiolog. Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego (w formule międzywydziałowych studiów indywidualnych). Od lat zawodowo zajmuje się monitoringiem jakości wód w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, a hobbystycznie popularyzacją naukową na różnych platformach. Prowadził zajęcia ze studentami UW i PW. Współzałożyciel stowarzyszenia Centrum Ochrony Mokradeł, członek Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego.

 

Wodne Sprawy Adam Kapler

ADAM KAPLER

AUTOR

Botanik, ekolog roślin, dziennikarz naukowy i historyk nauk przyrodniczych. Ukończył Wydział Biologii na Uniwersytecie Warszawskim. Przez ponad 12 lat pracował w PAN Ogrodzie Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Roślin w Warszawie-Powsinie, gdzie realizował szereg projektów konserwatorskich oraz dydaktycznych. Należy do Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Centrum Ochrony Mokradeł i paru innych NGO. Od 2022 r. zatrudniony w Wydziale ds. Środowiskowych KZGW PGW Wód Polskich.

Monika Gajda 520x410 1

MONIKA GAJDA

AUTOR

Absolwentka Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który ukończyła ze specjalnością: gospodarka wodna. Od ponad 10 lat związana z branżą ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Uczestniczyła w realizacji licznych prac planistycznych z zakresu planowania w gospodarowaniu wodami oraz prognoz oddziaływania na środowisko. Prywatnie interesuje się turystyką górską, przyrodą i florystyką.

Urszula Sadowska Maksym 520x410 1

URSZULA SADOWSKA-MAKSYM

AUTOR

Ekspertka ds. gospodarki wodnej i ochrony środowiska, absolwentka kierunków ochrona środowiska i biologia. Od ponad 10 lat zawodowo związana z gospodarką wodną, morską i szeroko rozumianą ochroną środowiska. Zaczynała w sektorze administracji, a kolejne lata poświęciła pracy w konsultingu, w DHI Polska. Zaangażowana w opracowanie kluczowych dokumentów strategicznych dotyczących wody w skali krajowej (PZRP, MZP i MRP, POWM, PPNW), jak również w proces OOŚ dla pierwszych morskich farm wiatrowych w kraju.

 

Lizak Justyna 520x410 1

JUSTYNA LIZAK

AUTOR

Partnership and PR director w Naiad Water Invetments – odpowiedzialna za opracowywanie i realizację strategii firmy w zakresie jej wizerunku rynkowego i Public Relations oraz budowanie relacji partnerskich z instytucjami rządowymi, samorządowymi oraz środowiskiem naukowym. Poprzez pracę w mediach i publikacje w prasie wyspecjalizowała się w tematyce rolniczej oraz z zakresu rynku wodnego. Prywatnie od wielu lat kibic siatkówki i pasjonatka amatorskiej astronomii.

Krzysztof Gruszecki 520x410 1

KRZYSZTOF GRUSZECKI

AUTOR

Ekspert w dziedzinie prawa ochrony środowiska. Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1988-1993). Po ukończeniu aplikacji sądowej w Bydgoszczy (1994-1996) i zdaniu egzaminu radcowskiego (1997) rozpoczął praktykę jako radca prawny. Przez lata pracował m.in. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku i Bydgoszczy oraz w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Inowrocławiu. Jest autorem licznych publikacji z zakresu ochrony środowiska, w tym komentarzy do ustaw oraz ponad 200 artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa ochrony środowiska, postępowania administracyjnego i postępowania sądowo-administracyjnego.

Leszek Naziemiec 520x410 1

LESZEK NAZIAMIEC

AUTOR

Fizjoterapeuta dziecięcy, psycholog i popularyzator pływania. Obszary zainteresowań to rozwój sensomotoryczny małych dzieci, ciało w psychoterapii, więź człowieka z przyrodą, ochrona przyrody.
Autor dwóch książek: Dzikie pływanie (Pascal, 2021) i Dzikie dziecko (Sensus, 2023).

MFirlag 520x410 1

MAŁGORZATA FIRLĄG

AUTOR

Inżynier hydrotechnik i specjalista ds. gospodarki wodnej z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w zarządzaniu, projektowaniu i realizacji obiektów inżynierii wodnej oraz ochrony przeciwpowodziowej. Absolwentka kierunku inżynieria środowiska w SGGW w Warszawie oraz studiów podyplomowych poświęconym hydrologii. W pracy promuje podejście oparte na wiedzy technicznej oraz z zakresu ochrony środowiska, wychodząc z założenia, że pogodzenie „interesów” hydrotechnika i przyrodnika jest możliwe i konieczne dla znalezienia optymalnych rozwiązań zrównoważonej gospodarki wodnej. Prywatnie pasjonatka podróży szlakami wodnymi jezior, rzek i kanałów, zawsze z widokiem na wodę.

IMG 4274 scaled

Monika Zabrzeńska-Chaterera

AUTOR

Absolwentka Politechniki Krakowskiej, Wydziału Inżynierii Środowiska na specjalizacji hydrologia i gospodarka wodna. Od 2004 r związana z gospodarką wodną i rolnictwem. Zaangażowana głównie we wdrażanie Ramowej Dyrektywy Wodnej, dyrektywy azotanowej, dyrektywy w sprawie środowiskowych norm jakości i Europejskiego Zielonego Ładu. Obecnie aktywnie uczestniczy w rozwijaniu zasad właściwej gospodarki nawozowej, która przyczynia się do ograniczania strat składników pokarmowych.

Mottem przyświecającym jej nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym jest „dream, believe, achieve”.

Agata Pavlinec 410x520 1

Agata Pavlinec

AUTOR

Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego ze specjalnością integracja europejska. Doświadczenie w menedżerskie zdobyła w ramach realizacji projektów finansowanych z funduszy UE w zakresie rewitalizacji miast i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego. Od piętnastu lat realizuje się jako redaktorka i reporterka w tematyce związanej z ekologią, problematyką społeczną i popularno-naukową. Prywatnie miłośniczka długodystansowego pływania. 

 

Zuzanna Olender 410x520 1

Zuzanna Olender

AUTOR

Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Wydziału Biologii oraz kierunku Biologia molekularna na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Aktualnie jest copywriterką i z entuzjazmem pisze o ekologii, przyrodzie oraz życiu w zgodzie z naturą. Mieszka w lesie, nad pięknym mazurskim jeziorem, aby na co dzień móc osobiście obserwować „wodne sprawy”.