Rusza kolejna edycja programu REGIOSTARS dla projektów zrealizowanych przy wsparciu funduszy europejskich. Jakie są kryteria konkursu? W jakich kategoriach jury przyzna nagrody?
Czym jest REGIOSTARS?
REGIOSTARS to program dla osób, które stworzyły projekt dofinasowany ze środków UE, ukierunkowany na pokazanie polityki spójności oraz wpływu rozwoju regionalnego. Wszystkie inicjatywy będą oceniane przez ekspertów akademickich, specjalizujących się w konkretnych dziedzinach:
- Konkurencyjna i inteligentna Europa (A competitive and smart Europe);
- Zielona Europa (A green Europe);
- Połączona Europa (A connected Europe);
- Europa społeczna i jednocząca (A social and inclusive Europe);
- Europa bliżej obywateli (A Europe closer to the citizens).
W ramach konkursu REGIOSTARS przyznawana jest również nagroda publiczności. Zwycięzca każdej z pięciu kategorii zostanie uhonorowany możliwością przeprowadzenia, wraz z Dyrekcją Generalną do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej, kampanii komunikacyjnej. Aplikacje można składać do 31 maja 2024 r., a nagrody zostaną wręczone 9 października bieżącego roku w Brukseli.
Przedstawienie kategorii
Pierwsza edycja programu została zorganizowana w 2008 r. przez DG REGIO. Jest to europejska marka doskonałości dla projektów realizowanych przy wsparciu funduszy europejskich przeznaczonych na zwiększenie wpływu rozwoju regionalnego. Celem konkursu jest zainspirowanie innych obszarów europejskich do zwiększenia znaczenia polityki regionalnej. W 2024 r. uczestnicy mogą przedstawić pięć projektów, przy czym każdy z nich musi dotyczyć jednego z poniższych punktów:
- promowanie konkurencyjności i odporności gospodarczej;
- ekologiczna transformacja jako czynnik rozwojowy dla regionu;
- poprawienie mobilności i integracji między regionami;
- osiągnięcie spójności Europy poprzez wykorzystanie potencjału regionalnego;
- wspieranie zrównoważonego rozwoju wszystkich rodzajów terytoriów.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii zostaną ogłoszeni podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli na ceremonii REGIOSTARS.
Jak się zgłosić?
Każda osoba, która chce przedstawić swój projekt, powinna złożyć aplikację na platformie REGIOSTARS. Komisja będzie rozpatrywać inicjatywy dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności bądź Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, a ponadto programów Interreg, które rozpoczęły się po 1 stycznia 2014 r. i zostały już ukończone. W aplikacji należy umieścić krótki opis przygotowanego projektu, uwzględniając jego najważniejsze cele i pozytywny wpływ na politykę regionalną UE. Jeśli program zostanie wyróżniony przez jury ekspertów, wówczas opis zwiększy szansę na zdobycie nagrody Public Choice Award. W aplikacji należy również przedstawić dokładną analizę projektu, zawierającą wszelkie informacje niezbędne do oceny eksperckiej.
Aplikowanie do konkursu
Kandydaci, którzy chcą wziąć udział w programie, powinni złożyć aplikację wraz z listem potwierdzającym (podpisanym przez kierownika instytucji zarządzającej) za pośrednictwem strony internetowej REGIOSTARS. Wniosek może być przygotowany w języku polskim. Warto pamiętać, że każdemu uczestnikowi przysługuje prawo przedstawienia pięciu projektów. Każdy z nich powinien być ukończony, czyli przeprowadzony zgodnie z ustalonym wcześniej planem działania, dofinansowany i zamknięty przez instytucję zarządzającą. Komisja rozpatruje wszystkie nadesłane projekty, przy czym każdy z nich musi zostać zgłoszony w innej dziedzinie. W nadesłanym formularzu należy uwzględnić wszystkie pozytywne efekty zrealizowanego projektu oraz wykazać, że bez niego korzystne zmiany nie byłyby możliwe.
Jubileuszowy REGIOSTARS w 2022 r.
W 2022 r. odbyła się jubileuszowa, 15. edycja konkursu, dlatego organizatorzy postanowili wybrać kilkanaście najlepszych projektów przygotowanych przez finalistów i laureatów poprzednich zmagań. O każdym z nich nakręcono krótkometrażowy film. Komisja zdecydowała się na wyróżnienie dwóch polskich zgłoszeń. Pierwszy z nich dotyczył rewitalizacji Dolnego Miasta w Gdańsku. Projekt z 2016 r. pozwolił na przeprowadzenie inwestycji w infrastrukturę i wzmocnienie więzi społecznych. Kolejny zwycięski plan obejmował nowoczesne partnerstwo, które zwiększa dostępność usług społecznościowych za pośrednictwem aplikacji mobilnej peer-to-peer dla osób zagrożonych ubóstwem albo wykluczeniem.
REGIOSTARS to niezwykle ważny konkurs, który pozwala na zwiększenie wpływu i powszechności rozwoju regionalnego. Czy polskie projekty zostaną docenione przez grono ekspertów również w tej edycji? Zachęcamy do składania aplikacji na stronie REGIOSTARS.