Wskutek nieregularnych opadów, szczególnie w okresach letnich, oraz wysokich temperatur parowanie z powierzchni ziemi było znaczne. Konsekwencją połączenia tych zjawisk jest zdecydowanie zbyt niski poziom wilgotności gleby, utrudniający lub uniemożliwiający prawidłowy wzrost roślin. Rząd przewidział pomoc finansową dla wszystkich, których dotknęła susza i spełniają określone warunki oraz i wyślą wniosek przez aplikację suszową. Ile zgłoszeń wpłynęło do tej pory? Według informacji prasowej, którą otrzymaliśmy od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do tej pory po pomoc suszową zgłosiło się ponad 251 tys. producentów rolnych. Dane te pochodzą od administratora aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, która jest jedynym sposobem na oficjalne wyrażenie zainteresowania odszkodowaniem. Czy to oznacza, że przyjmowanie zgłoszeń już się zakończyło?
Ponowne wydłużenie terminu składania wniosków suszowych
Termin składania przez rolników wniosków z prośbą o oszacowanie szkód spowodowanych wystąpieniem suszy upłynął 30 października 2023 r. Był on już raz przesuwany, o czym informowaliśmy w artykule: Pomoc suszowa – wydłużenie terminu składania wniosków do 30 października 2023 r. Liczne, napływające z organizacji rolniczych prośby skłoniły rząd do kolejnego przedłużenia czasu na wnioskowanie. Wszyscy, którzy jeszcze nie zdążyli, będą mieli możliwość ubiegać się o odszkodowanie do 17 listopada 2023 r. W związku z tym, przypominamy, kto może liczyć na pomoc finansową. Podpowiadamy też, o czym trzeba pamiętać przy wypełnianiu wniosku w aplikacji. Poprawne uzupełnienie wszystkich danych jest jednym z warunków otrzymania pomocy.
Co zapewnia pomoc suszowa 2023?
O pomoc finansową mogą ubiegać się rolnicy, których plony są mniejsze w wyniku suszy w 2023 r. To znaczy, że straty spowodowało wystąpienie ujemnego klimatycznego bilansu wodnego wobec wartości przyjętych dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb w dowolnym sześciodekadowym okresie od 21 marca do 30 września. Wspomniane wartości i wykaz upraw znajdują się w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 11 kwietnia 2019 r. w sprawie wartości klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb (Dz.U. 2019 poz. 739).
O pomoc w 2024 r. mogą ubiegać się również rolnicy, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przymrozkami wiosennymi, gradem lub huraganem w roku 2023. Straty mogą dotyczyć upraw drzew owocowych i truskawek. Odszkodowanie należy się rolnikom, którzy stracili 30-70 proc. plonów.
Jak należy złożyć wniosek?
Aby skutecznie ubiegać się o odszkodowanie, należy wysłać wniosek przez aplikację suszową. Nie ma możliwości dostarczenia dokumentów w wersji papierowej. W tym celu producent rolny musi mieć profil zaufany i złożyć wniosek o przyznanie środków w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza. Każdy rolnik ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach, w miarę jak obejmowała je susza wskazywana przez System Monitoringu Suszy Rolniczej. Możliwość ta wygasa z chwilą podpisania profilem zaufanym wniosku o oszacowanie strat. Wniosek można wysłać tylko raz. Nie ma możliwości powrotu do edycji ani dodania załączników, np. w postaci polisy.
Uprawy na ugorach oraz zwierzęta gospodarskie
Susza jest rejestrowana tylko w plonie głównym, więc szacunek nie obejmuje strat spowodowanych suszą na ugorach, gdyż uprawa tam traktowana jest jako nieprodukcyjna. Warto sprawdzić, czy wszystkie dane w aplikacji są wypełnione oraz czy wszystkie działki są wyodrębnione. Wniosek o oszacowanie szkód zawiera m.in. informacje o liczbie zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie rolnym. W związku z tym, uzupełniając dane we wniosku, należy wybrać rodzaj zwierząt z listy i wpisać ich liczbę. Jeżeli posiadany gatunek jest objęty przepisami ustawy z 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, trzeba wpisać dane zgodne z liczbą zwierząt zgłoszonych do komputerowej bazy danych prowadzonej na podstawie przepisów tej ustawy. W aplikacji nie ma możliwości wpisania zwierząt takich, jak jelenie, daniele czy konie.
Susza – pomoc w złożeniu wniosku
Informacje niezbędne przy wypełnianiu wniosku o ocenę strat, które spowodowała susza, można znaleźć w instrukcji na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. MRiRW informuje, że przedłużenie terminu aplikowania o pomoc ma na celu poprawę płynności finansowej rolników. Docelowo ma to zwiększyć konkurencyjność polskich gospodarstw rolnych na rynku Unii Europejskiej.