W którymś z poprzednich artykułów pisaliśmy o tym, że jedną z najbardziej kosztownych katastrof naturalnych jest susza. Ustawa Prawo wodne rygorystycznie podchodzi zatem do kwestii zmniejszania zasobów wodnych, wymagając m.in. uzyskania właściwego pozwolenia na odwadnianie gruntów i upraw. Zwróćmy jednak uwagę, że na działanie odwrotne, czyli nawadnianie, w przypadku gdy ilość wód nie przekracza 5 m3 na dobę, nie są wymagane żadne zgody.
Krok I. Zanim przystąpisz do realizacji swojego zamierzenia
Odwadnianie gruntów i upraw jest zdefiniowane w ustawie Prawo wodne jako szczególne korzystanie z wód. Pociąga to za sobą konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na wykonywanie tej czynności. Celowo wskazuję, że jest to czynność, ponieważ na zbudowanie urządzeń związanych z jej wykonywaniem, np. na wykonanie rowów, mogą być potrzebne odrębne pozwolenia.
Korzystanie z wód do nawadniania gruntów lub upraw w ilości większej niż średniorocznie 5 m3 na dobę, czyli 1815 m3 rocznie, wymagane jest również uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. W tym miejscu warto przypomnieć, że w przypadku prowadzenia działań odwrotnych do odwadniania, czyli nawadnianie upraw wodą pobraną w ilości mniejszej niż 5 m3 na dobę czy zatrzymywanie wody w rowach, nie potrzebne są żadne zgody i pozwolenia. Artykuł 395 ustawy Prawo wodne wskazuje czynności niewymagające pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia wodnoprawnego i wymienia wśród nich:
- zatrzymywanie wody w rowach, jeżeli zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice terenu, którego jesteś właścicielem;
- hamowanie odpływu wody z obiektów drenarskich, jeżeli zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice terenu, którego jesteś właścicielem;
- przebudowa obiektów drenarskich w celu hamowania odpływu wody, jeżeli zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice terenu, którego jesteś właścicielem.
O sposobach retencjonowania wód i związanych z nimi zgodach lub ich braku pisaliśmy już w naszych kompendiach. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Krok II. Niezbędne dokumenty
Zbierz niezbędne dokumenty i wystąp o pozwolenie wodnoprawne na odwodnienie gruntów i upraw, uwzględniając wykonanie niezbędnych urządzeń (np. rowu, systemu rowów, drenażu, urządzeń melioracyjnych) lub na nawadnianie upraw w ilości większej niż średniorocznie 5 m3 na dobę. Pozwolenie wodnoprawne wydaje się na wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego.
Uzyskasz je we właściwej jednostce Wód Polskich – w najbliższym Zarządzie Zlewni. Opłata za wydanie pozwolenia wodnoprawnego to 286,00 zł i wnoszona powinna być na konto Wód Polskich. Do wniosku o wydanie pozwolenia dołącz sporządzony pisemnie operat wodnoprawny, w formie opisowej i graficznej, a także na informatycznym nośniku danych jako dokument tekstowy. Operat musi spełniać wymagania określone w art. 409 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo wodne, a część opisowa powinna być dostosowana do rodzaju działalności, której dotyczy.
Pamiętaj!
Operat musi zawierać wszystkie informacje wskazane w art. 409 ust. 1 i ust. 2. Jeżeli któryś punkt nie dotyczy prowadzonej czynności, powinna pojawić się informacja nie dotyczy. Pominięcie go lub wykreślenie skutkuje wezwaniem do uzupełnienia.
Operat oznacz datą jego wykonania. Ważne jest również dołączenie opisu przedsięwzięcia, który nie będzie zawierał określeń specjalistycznych.
Krok III. Roboty i eksploatacja
Możesz przystąpić do realizacji robót budowlanych z zachowaniem wszystkich pozostałych obowiązujących przepisów. Zgodnie z art. 268 ustawy Prawo wodne za usługi wodne pobierane są opłaty. Jak wspomniano na początku, odwadnianie i nawadnianie zaliczane są do katalogu szczególnego korzystania z wód. W związku z tym za odwadnianie / nawadnianie gruntów i upraw nie będą pobierane opłaty za usługi.
Jeżeli natomiast zdefiniujesz nawadnianie upraw jako pobór wód powierzchniowych lub podziemnych na potrzeby uprawy, przyjmijmy borówki amerykańskiej, musisz liczyć się z naliczeniem opłaty za pobór wód oraz z inną formą pozwolenia. A o pozwoleniach na pobór wód pisaliśmy w poprzednich wydaniach Wodnych Spraw.
Pamiętaj!
Odwadnianie gruntów i upraw oraz nawadnianie upraw wodą pobraną w ilości większej niż średniorocznie 5 m3 na dobę to nie to samo, co pobór oraz wprowadzanie wód do wód lub do ziemi.