O partycypacji w kosztach utrzymania raz jeszcze. W związku z pytaniami, jakie pojawiły się po ostatnim artykule dotyczącym kosztów utrzymania urządzeń wodnych, utwierdziłam się w przekonaniu, że faktycznie mało kto wie, że realizując inwestycję wodną, można ubiegać się o współuczestniczenie w kosztach jej zaprojektowania, wykonania, a następnie utrzymywania. Więc w tym wydaniu trochę szerzej o współdzieleniu kosztów utrzymywania urządzeń wodnych.
Krok I. Zanim przystąpisz do realizacji swojego zamierzenia
Podziału kosztów utrzymywania urządzeń wodnych dokonuje się w decyzji pozwolenia wodnoprawnego na wniosek właściciela urządzenia wodnego. Oczywiście, możesz zawrzeć ustną umowę z sąsiadem, że w tygodniach parzystych on kosi rów, a w nieparzystym ty. Ale umowę można zerwać, a sąsiada zmienić. Warto więc takie kwestie uregulować w formie decyzji.
Pamiętaj!
Wniosek o partycypacje w kosztach utrzymania możesz złożyć na każdym etapie funkcjonowania urządzenia.
We wniosku, składanym do właściwej jednostki Wód Polskich, wskazujesz podmioty odnoszące korzyści z twojego urządzenia, określasz zakres tych korzyści oraz proponowaną wielkość udziału w kosztach jego utrzymywania. Zakres korzyści może dotyczyć np. możliwości odprowadzania wód opadowych rowem, który stanowi część twojej działki. Rów, nawet trawiasty, wykonany przez twojego pradziadka na potrzeby odwodnienia, to też urządzenie wodne.
Jako właściciel urządzenia wodnego jesteś zobowiązany do zapewnienia obsługi, bezpieczeństwa oraz właściwego funkcjonowania tego urządzenia, z uwzględnieniem wymagań wynikających z warunków utrzymywania wód. Według ustawy Prawo wodne utrzymywanie urządzeń polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach w celu zachowania ich funkcji. Czyli, w przypadku twojego przykładowego rowu, powinieneś zadbać o jego koszenie, udrażnianie i zbieranie odpadów, które do niego napływają. Ale wniosek o współuczestnictwo w kosztach utrzymania dotyczyć może wszystkich innych aspektów, w tym również niezbędnych remontów.
Pamiętaj!
Możesz wnioskować jednocześnie o współdzielenie kosztów i o pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzenia lub w każdym innym czasie jego funkcjonowania. Istotny jest bowiem fakt odnoszenia korzyści z funkcjonowania twojego urządzenia przez inne podmioty, a nie moment jego powstania.
Krok II. Niezbędne dokumenty
Procedura uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, w którym zostanie ustalona partycypacja w kosztach utrzymania, nie różni się w zasadzie od „normalnej” procedury uzyskania pozwolenia na wykonanie urządzeń. Organ wydający pozwolenie będzie jedynie potrzebował dodatkowego wniosku inwestora, w którym wskazane zostaną podmioty odnoszące korzyści z urządzenia, określony zakres tych korzyści oraz proponowana wielkość udziału w kosztach jego utrzymywania. Na etapie postępowania administracyjnego organ wezwie wskazane przez ciebie podmioty do złożenia wniosków, w których potwierdzą chęć współuczestniczenia w kosztach.
Pamiętaj!
W decyzji ustalony zostanie podziału kosztów utrzymywania urządzenia wodnego i ty też będziesz w nim uczestniczył.
Krok III. Roboty i eksploatacja
W procesie współuczestniczenia w kosztach utrzymania urządzenia często pojawia się problem własności. Jeżeli urządzenie zostało wykonane dużo wcześniej, powstaje pytanie, czy właściciel posiada wszystkie pozwolenia, decyzje i zgody na jego wykonanie.
Pamiętaj!
Nie otrzymasz decyzji na partycypację w kosztach utrzymania, jeżeli urządzenie zostało wykonane nielegalnie.
O tym, co zrobić, jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia, napiszemy w kolejnym wydaniu.