KROK I. Zanim przystąpisz do realizacji swojego zamierzenia
Zgodnie z ustawą Prawo wodne na nadsypanie i podniesienie gruntu na działce zagrożonej zalewaniem od strony wód powierzchniowych, czyli na zmianę ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu wód wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.
Skoro planowane podniesienie gruntu na działce ma na celu uniemożliwić jej zalewanie od strony wód powierzchniowych, to nie ma co się oszukiwać i udowadniać, że twoja zmiana ukształtowania terenu nie wpłynie na warunki przepływu. Wpłynie i już.
Każda modyfikacja ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, która ma wpływ na warunki przepływu wód, czyli na zalewanie terenów sąsiednich, wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Pamiętaj!
Jeżeli nadsypujesz i podwyższasz teren po jednej stronie rzeki, to zmieniasz kierunek przepływu wód po jej drugiej stronie.
KROK II. Niezbędne dokumenty
Zbierz niezbędne dokumenty i wystąp o pozwolenie wodnoprawne.
Pozwolenie wodnoprawne wydaje się na wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego.
Uzyskasz je we właściwej jednostce Wód Polskich – w najbliższym Zarządzie Zlewni.
Opłata za wydanie pozwolenia wodnoprawnego to 250,00 zł i wnoszona powinna być na konto Wód Polskich.
Do wniosku o wydanie pozwolenia dołącz operat wodnoprawny, sporządzony pisemnie, w formie opisowej i graficznej, a także na informatycznym nośniku danych jako dokument tekstowy.
Operat musi spełniać wymagania określone w art. 409 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo wodne, a część opisowa powinna być dostosowana do rodzaju działalności, której dotyczy pozwolenie wodnoprawne.
Pamiętaj!
Operat ma zawierać wszystkie informacje wskazane w art. 409 ust. 1 i ust. 2. Jeżeli wskazany punkt nie dotyczy zmiany ukształtowania, w operacie powinna zostać zawarta informacja „nie dotyczy”. Pominięcie lub wykreślenie danego punktu skutkuje wezwaniem do uzupełnienia.
Operat oznacz datą jego wykonania. Ważne jest również dołączenie opisu przedsięwzięcia, który nie będzie zawierał określeń specjalistycznych.
KROK III. ROBOTY I EKSPLOATACJA
Możesz przystąpić do realizacji robót z zachowaniem wszystkich pozostałych obowiązujących przepisów.
Gleba i ziemia, w tym urobek z pogłębiania oraz gruz przywieziony na działkę, stanowią odpad, czyli zgodnie z ustawą o odpadach powinieneś posiadać decyzję dotyczącą składowania odpadów na działce.
Zwolniony jesteś z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów lub na ich przetwarzanie, jeżeli wykorzystujesz odpady na potrzeby własne. Bez zezwolenia możesz przyjąć na działkę niewielką ilość mas ziemnych i gruzu i nawieść teren do 200 kg ziemi na jeden metr kwadratowy jej powierzchni. Oznacza to dopuszczalne podwyższenie średnio o 20-25 cm.
Jeżeli dokonałeś zmiany ukształtowania terenu w sposób nielegalny, bez pozwolenia wodnoprawnego, ze szkodą dla sąsiednich gruntów, właściciel zalewanej nieruchomości z pewnością zgłosi ten fakt do właściwego organu administracyjnego. W Polsce nie działa prawo „wolnoć Tomku w swoim domku” i będziesz musiał ponieść konsekwencje swoich działań.
Pamiętaj!
Legalizacja nielegalnie wykonanej zmiany ukształtowania będzie cię kosztować 5000zł.