W tym numerze kilka słów o wykonaniu zjazdu drogowego na rowie. W nomenklaturze Prawa wodnego inwestycję tego rodzaju nazywa się przebudową rowu polegającą na wykonaniu przepustu lub innego przekroju zamkniętego na długości nie większej niż 10 m. W praktyce chodzi głównie o wykonanie zjazdu do posesji przez rów, który oddziela drogę od działki budowlanej.
Krok I. Zanim przystąpisz do realizacji swojego zamierzenia
Wykonanie zjazdu na posesję, która oddzielona jest od drogi rowem, lub wykonanie przejazdu drogowego pomiędzy działkami przedzielonymi rowem wymaga uzyskania zgłoszenia wodnoprawnego. Zgłoszenie uzyskasz, jeśli przebudowa rowu, polegająca na wykonaniu przepustu lub innego przekroju zamkniętego, nie będzie dłuższa niż 10 m. W żadnym z tych przypadków nie ma znaczenia, do kogo należy rów i jakie są jego parametry techniczne.
Pamiętaj!
Ustawodawca określił długość przebudowywanego rowu, czyli maksymalną szerokość twojego przepustu. Jeśli musi być on szerszy, potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego.
Krok II. Niezbędne dokumenty
Zbierz niezbędne dokumenty i wystąp o zgłoszenie wodnoprawne.
Zgłoszenie wodnoprawne, zgodnie z artykułem 394 ustawy Prawo wodne, wymagane jest na wykonanie przebudowy rowu polegające na wykonaniu przepustu lub innego przekroju zamkniętego na długości nie większej niż 10 m.
Zgłoszenie wodnoprawne uzyskasz we właściwej jednostce Wód Polskich – w najbliższym Nadzorze Wodnym.
We wniosku muszą znajdować się podstawowe informacje, takie jak:
- kto = wpisz swoje dane kontaktowe/adresowe;
- w jakim celu = określ cel planowanych czynności, robót;
- na czyjej działce = określ stan prawny nieruchomości, na której czynności, roboty będą wykonywane;
- jak = opisz wykonywane roboty, wskazując podstawowe parametry je charakteryzujące oraz wskaż warunki ich wykonania;
- gdzie = określ lokalizację czynności, robót z podaniem nazwy lub numeru obrębu ewidencyjnego z numerem lub numerami działek ewidencyjnych oraz współrzędnymi;
- kiedy = określ planowany termin rozpoczęcia robót lub czynności.
Do wniosku dołącz:
- mapę sytuacyjno-wysokościową pobraną z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z naniesionym schematem planowanych czynności, robót lub urządzeń wodnych i zasięgiem ich oddziaływania lub inną mapę opatrzoną odpowiednią klauzulą urzędową przez organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej;
- odpowiednie szkice lub rysunki;
- wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo decyzję o warunkach zabudowy;
- potwierdzenie uiszczenia opłaty za zgodę wodnoprawną, która wynosi być 114,66 zł i wnoszona jest na konto Wód Polskich.
Pamiętaj!
Przy zgłoszeniu wodnoprawnym bierze się pod uwagę skumulowane parametry wszystkich wykonywanych prac na rowie. Jeżeli więc planujesz jednocześnie uzyskać zgodę na kilka zjazdów drogowych przez rów, np. na potrzeby budowanego osiedla, musisz uzyskać pozwolenie wodnoprawne.
Krok III. Roboty i eksploatacja
Możesz przystąpić do realizacji robót z zachowaniem wszystkich pozostałych obowiązujących przepisów.
Pamiętaj!
Jeżeli wykonujesz inwestycje na rowie, dla którego prawa właścicielskie posiada inna jednostka, np. samorządowa, będziesz musiał wystąpić o ustanowienie służebności przechodu i przejazdu. Pozwoli to na uregulowanie tytułu prawnego do działki i umożliwi realizację inwestycji.