Uprawnienia do połowów to oparte na opiniach naukowych limity połowowe dla większości gatunków ryb. W Komisji Europejskiej trwają obecnie prace nad propozycjami w tym zakresie dla wszystkich basenów morskich UE. W ostatnim czasie KE przyjęła wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Wcześniej przygotowano propozycje dla Bałtyku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w jednym z wcześniejszych artykułów: „Uprawnienia do połowów w Morzu Bałtyckim na 2024 r.”.
Wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym
Przyjęty przez Komisję Europejską wniosek promuje zrównoważone zarządzanie stadami ryb w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz realizuje zobowiązania polityczne podjęte w deklaracjach z MedFish4Ever i Sofii.
Dokument opisujący uprawnienia do połowów przedstawia cel Komisji Europejskiej, jakim jest zapewnienie zrównoważonego charakteru połowów w tych dwóch basenach, zgodnie ze strategią Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) do 2030 r. Jest to regionalna organizacja ds. zarządzania rybołówstwem, odpowiedzialna za ochronę stad ryb w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym i zarządzanie nimi.
W przyjętym wniosku proponuje się wykorzystanie narzędzi, które wprowadzono w uprawnieniach do połowów na lata 2022 i 2023. Obejmują one nakład połowowy trawlerów i taklowców, a także limity połowowe dla krewetek głębinowych. Środki te zostały ustanowione w wieloletnim planie zarządzania stadami dennymi w zachodniej części Morza Śródziemnego, w celu osiągnięcia do dnia 1 stycznia 2025 r. maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY), tj. maksymalnej ilości ryb, którą rybacy mogą wyłowić z morza bez uszczerbku dla regeneracji i przyszłej produktywności stada.
Uprawnienia do połowów dla poszczególnych gatunków ryb
Większość uprawnień do połowów zostanie zaproponowana na późniejszym etapie, na podstawie wyników dorocznej sesji generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM), która odbędzie się w dniach 6-10 listopada 2023 r. oraz opinii naukowej dotyczącej stad dennych objętych wieloletnim planem zarządzania w zachodniej części Morza Śródziemnego, który ma zostać przedstawiony pod koniec października.
We wniosku dotyczącym Morza Śródziemnego utrzymano niezmienione środki dotyczące korala czerwonego. Dla gatunku morlesza bogara i krewetek głębokowodnych nadal stopniowo wprowadzane są ograniczenia, zgodnie z nowo uzgodnionymi planami zarządzania GFCM z 2022 r. Wniosek dotyczący koryfeny i innych stad objętych środkami przejściowymi GFCM, które wygasają z końcem 2023 r., zostanie zaktualizowany po dorocznym posiedzeniu komisji.
W przypadku Adriatyku przyjęty wniosek jest kontynuacją wdrażania wieloletniego planu działania GFCM w odniesieniu do stad dennych oraz do małych stad pelagicznych. Dla pierwszej grupy proponuje się dalsze wdrażanie systemu nakładu połowowego zgodnie z celem, jakim jest osiągnięcie MSY do 2026 r. W odniesieniu do małych stad pelagicznych wniosek zaleca kontynuację wdrażania trzeciego roku przejściowego jako elementu wieloletniego planu zarządzania.
W Morzu Czarnym wniosek obejmuje limity połowowe i kwoty dla szprota i turbota. Dla szprota Komisja proponuje utrzymanie limitu połowowego na 2023 r., a poziomy całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) i kwot dla turbota zostaną ustalone i przyjęte na tegorocznym posiedzeniu GFCM.
a
Uprawnienia do połowów – dalszy etap prac
Wniosek przedstawiający uprawnienia do połowów w dniach 11-12 grudnia br. zostanie przeanalizowany przez Radę Europejską, która podejmie ostateczną decyzję w celu określenia maksymalnych ilości najważniejszych gatunków ryb eksploatowanych w celach handlowych, które można poławiać w basenie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Nowe rozporządzenie w sprawie uprawnienia do połowów powinno obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.