Zanieczyszczenia wody plastikowymi butelkami

plastik

W każdej minucie na całym świecie kupuje się milion plastikowych butelek. Aż 91% z nich nie jest poddawanych recyklingowi. Zamiast tego trafiają na wysypiska śmieci, gdzie rozkładają się do 1000 lat. Te butelki, które nie znajdą się na wysypisku, najczęściej zanieczyszczają oceany, trując środowisko oraz raniąc i zabijając zwierzęta morskie. Uważa się, że Wielka Pacyficzna Plama Śmieci obejmuje powierzchnię 1,6 mln km2, czyli trzy razy większą niż powierzchnia Francji. Następnym razem, gdy pomyślisz o kupieniu napoju w butelce z tworzywa sztucznego, zastanów się jeszcze raz.

Plastikowe butelki najczęstszym rodzajem odpadów

Plastik w ostatnich dziesięcioleciach stał się podstawą wygody i nowoczesnego stylu życia. Tworzywo sztuczne jest tanie, niezwykle wszechstronne i nadaje się do wielu zastosowań. To sprawia, że jest również globalnym problemem środowiskowym – według raportu EPA każdy kawałek plastiku, jaki kiedykolwiek powstał, nadal istnieje. Każdego roku produkuje się ponad 380 mln ton plastiku, a jego produkcja ma wzrosnąć o 40% w ciągu najbliższych 10 lat. Około 50% tego tworzywa używane jest tylko raz, a następnie zostaje wyrzucone – dla ludzi to tylko kilka chwil, lecz dla planety co najmniej kilkaset lat. Butelki po napojach to jeden z najczęściej wyrzucanych odpadów z tworzyw sztucznych. W 2016 r. na całym świecie sprzedano około 480 mld takich butelek – to milion sztuk na minutę.

Jak długo rozkłada się plastikowa butelka?

Butelki zwykle wykonane są z politereftalanu etylenu (PET), który naturalnie rozkłada się przez 400 lat i w dużym stopniu nadaje się do recyklingu. Średni czas całkowitego rozkładu wynosi około 450 lat, a czasem może to zająć nawet do 1000 lat.

Plastik w oceanie

Szacuje się, że każdego roku do oceanów trafia ponad 10 mln ton plastiku. Jeśli nie zrobimy nic w tej sprawie, to do 2050 r. w oceanach będzie ich więcej niż ryb.

Tworzywa sztuczne, które przedostają się do oceanów, mogą zostać połknięte przez zwierzęta morskie. Ostatnie badania wskazują na rosnącą ilość w owocach morza – badanie przeprowadzone przez belgijski Uniwersytet w Gandawie wykazało, że ludzie, którzy regularnie jedzą owoce morza, każdego roku spożywają do 11 tys. małych kawałków – mikroplastiku. Inne badanie, przeprowadzone przez Plymouth University, wykazało, że 1/3 wszystkich ryb złowionych w Wielkiej Brytanii zawierała małe kawałki plastiku.

Ile plastikowych butelek jest w oceanach?

Liczba w morzu jest nieznana, ale każdego roku do oceanów trafia ponad 10 mln ton plastiku. To odpowiednik śmieciarki wyrzucającej plastik do oceanu co minutę. Szacuje się, że w oceanach znajduje się 5,25 biliona sztuk plastikowych odpadów – po powierzchni pływa 269 tys. ton, a pod powierzchnią – 4 mld mikrowłókien na km².

 • Najczęściej znajdywane w oceanie przedmioty to: filtry od papierosów (32%), opakowania po żywności (9%), zakrętki od butelek (8%), zastawa stołowa (6%), plastikowe butelki (6%), plastikowe torby na zakupy (5%).
 • Do 2030 r. co minutę będziemy wlewać do oceanu ekwiwalent dwóch śmieciarek pełnych tworzywa sztucznego na minutę, a wartość ta podwoi się do 2050 r.
 • Badania szacują, że tworzywa sztuczne stanowią od 60% do 90% zanieczyszczeń mórz.

Statystyki odpadów z tworzyw sztucznych

Statystyki odpadów z tworzyw sztucznych pokazują, że ludzie zanieczyścili już każdą plażę na świecie. Naukowcy odkryli mikrodrobiny plastiku osadzone nawet głęboko w lodzie Arktyki.

 • Każdego roku powstaje 380 mln ton plastiku, który waży tyle samo, co światowa populacja. Tylko 50% to tworzywa jednorazowego użytku.
 • 70% naszych plastikowych śmieci tonie w oceanach, 15% można znaleźć na wodzie, a kolejne 15% trafia na plaże.
 • Do 2050 r. ilość plastiku w naszych oceanach przewyższy liczbę ryb.
 • Tylko 1 na 5 plastikowych butelek poddawana jest recyklingowi.
 • Szacuje się, że ponad 150 plastikowych butelek zaśmieca każdą milę wszystkich plaż w Wielkiej Brytanii, a mimo to są one nadal wyrzucane. Uważa się, że na plażach świata znajduje się około 5000 sztuk zanieczyszczeń plastikowych na milę kwadratową.

Rozwiązania

Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu zanieczyszczenia wody tworzywami sztucznymi, oprócz oczyszczenia oceanów, jest zmiana zachowań i nawyków, czyli przede wszystkim ograniczenie zużycia tego tworzywa. Oznacza to poszukiwanie alternatyw i używanie plastiku tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

 • Rozważenie ponownego użycia butelek na wodę może być rozwiązaniem innym niż ich recykling.
 • Zacznij używać butelek wielokrotnego użytku ze stali nierdzewnej, lepszych dla zdrowia i środowiska.
 • Pomóż zwiększyć świadomość, informując znajomych i rodzinę o wpływie butelek na środowisko.
 • Alternatywy źródłowe. Nie tylko plastikowe butelki na wodę mają wpływ na przyrodę. Znajdź artykuły gospodarstwa domowego, takie jak mydło i środki czystości, które są dostarczane w opakowaniach przyjaznych dla środowiska.
 • Upewnij się, że poddajesz plastik recyklingowi.

Głównym rozwiązaniem jest edukacja i informowanie ludzi o wpływie, jaki wpływ tworzywa sztuczne wywierają na środowisko i zdrowie przyszłych pokoleń. Wraz z edukacją może nastąpić zmiana zachowań konsumenckich.

music-cover