Unijna Taksonomia Środowiskowa, wprowadzona rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z 2020 r., stanowi swoisty słownik definiujący zrównoważony rozwój na potrzeby ocen i finansowania działań potocznie nazywanych zielonymi. Ustanawia 6 celów środowiskowych określonych jako:
- łagodzenie zmian klimatu;
- adaptacja do zmian klimatu;
- zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich;
- przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym;
- zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola;
- ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów.
To, czy dana działalność jest zgodna z Taksonomią ma być oceniane na podstawie technicznych kryteriów publikowanych przez KE w specjalnych, delegowanych aktach. Obecnie zostały wydane dokumenty dla dwóch pierwszych celów środowiskowych – dotyczących zmian klimatu. Przedstawione warunki określają branże, dla których spełnione muszą zostać szczegółowe wymogi. Zgodne z Taksonomią mogą być działalności dotyczące 9 sektorów:
- leśnictwo;
- działalność w zakresie ochrony i odbudowy środowiska;
- przetwórstwo przemysłowe;
- energetyka;
- dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami oraz remediacja;
- transport;
- budownictwo i działalność związana z obsługą rynku nieruchomości;
- informacja i komunikacja;
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.
Na liście sektorów brakuje rolnictwa. Zgodnie z przyjętym podejściem, żadna działalność rolnicza nie może więc zostać zakwalifikowana jako zrównoważona. Efektem tego mogą być m.in. ograniczenia w dostępie do finansowania. Z jednej strony, KOBiZE podaje, że rolnictwo odpowiada za 8% krajowej emisji gazów cieplarnianych. Z drugiej, rola gospodarki rolnej w kształtowaniu bioróżnorodności, retencji wody czy adaptacji do zmian klimatu jest bardzo duża. Strategia dla rolnictwa jest integralną częścią Europejskiego Zielonego Ładu, dlatego też trwają prace nad uwzględnieniem go w kryteriach technicznych dla celów środowiskowych. Jak podaje Komisja Europejska, powodem pominięcia tego sektora w wydanych w 2020 roku dokumentach, był brak ostatecznej wersji Wspólnej Polityki Rolnej.
WPR została jednak już przyjęta i nic nie stoi na przeszkodzie w uzupełnieniu Taksonomii. Co więcej, Platforma Zrównoważonego Rozwoju opracowała już raport z rekomendacjami, więc można więc spodziewać się włączenia sektora rolnego do Taksonomii UE w niedługim czasie.
W następnych numerach „Wodnych Spraw” będziemy szerzej przedstawiać tematykę Taksonomii i ocen zgodności z nią.