Skąd cele środowiskowe?
Dyrektywa 2000/60/WE (RDW) oraz ustawa Prawo wodne nakazuje dążenie do osiągnięcia celów środowiskowych dla jednolitych części wód poprzez wdrożenie działań mających zapewnić długookresowe, racjonalne gospodarowanie wodami oraz ich ochronę. W art. 4 ust. 1 RDW określono ogólny cel, który ma być zrealizowany w odniesieniu do wszystkich części wód powierzchniowych i podziemnych, czyli osiągnięcie dobrego stanu do 2015 roku, a także wprowadzono zasadę zapobiegania dalszemu pogarszaniu się ich stanu. W tym samym artykule (art. 4 ust. 4-7) RDW dopuszcza także możliwość zastosowania odstępstw od zasady osiągnięcia celów środowiskowych.
Obecnie obowiązujące cele środowiskowe
Obecnie obowiązujące cele środowiskowe zawarte są w planach gospodarowania wodami dla poszczególnych obszarów dorzeczy. Opublikowano je w formie rozporządzeń w 2016 r., z założeniem, że będą obowiązywać 6 lat. Jednak ich ważność została przedłużona do 22 grudnia tego roku w wyniku wprowadzenia zmian do ustawy covidowej Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Rządowego Centrum Legislacji dokumenty nowych planów gospodarowania wodami nie zostały przyjęte. Brakuje też informacji o skierowaniu ich do notyfikacji czy podpisu Ministra Infrastruktury. Wszystko wskazuje więc na to, że nowe cele środowiskowe nie zostaną opublikowane do 22 grudnia tego roku. W przyjętej przez Sejm 1 grudnia 2022 r. tzw. ustawie gazowej przewiduje się przedłużenie obowiązywania Planów gospodarowania wodami o kolejne 3 miesiące do 22 marca 2023 r. (art. 45 ustawy dotyczy zmian w ustawie Prawo wodne).
Cele środowiskowe w praktyce
Do czego potrzebne są cele środowiskowe? Odpowiedź jest prosta – do każdej zgody wodnoprawnej, do każdej decyzji środowiskowej. Cele środowiskowe są potrzebne tam, gdzie na etapie przygotowywania dokumentacji konieczne jest wykazanie zgodności z wyznaczonymi celami dla wód oraz obszarów chronionych.
Będziemy dla Was na bieżąco monitorować sytuację związaną z celami środowiskowymi, informować i podpowiadać, co należy zrobić w przypadku zmian w zakresie obowiązywania Planów gospodarowania wodami.