Podróże są dziś na wyciągnięcie ręki. Jednak istnieją kierunki, które wiążą się z ryzykiem narażenia się na pewne dolegliwości. Warto więc zadbać o samodzielne uzdatnianie wody podczas wędrówki. Zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne potrafią bowiem odbić się na zdrowiu turystów. Przybliżmy więc metody, które uzdatnią wodę do picia podczas dalekich wycieczek.
Czym jest uzdatnianie wody
Uzdatnianie wody to proces, podczas którego usuwane są z niej zanieczyszczenia i szkodliwe substancje. Dzięki temu staje się ona bezpieczna do picia. Zanieczyszczenia występujące w wodzie mogą mieć charakter biologiczny (np. bakterie, wirusy, pasożyty), chemiczny (np. metale ciężkie, pestycydy, toksyny) lub fizyczny (np. cząstki osadów czy piasek). Uzdatnianie wody ma poprawić jakość wody pitnej i wyeliminować ewentualne ryzyko dla zdrowia, jakie niesie za sobą picie skażonej wody.
Jakie są popularne metody uzdatniania wody w podróży
Uzdatnianie wody ma szczególne znaczenie w podróży. Doświadczenia podróżnych oraz przeprowadzone badania pokazują, że pobyt za granicą i picie wody z lokalnych źródeł może przynieść efekty uboczne w postaci biegunki, która spotyka od 20 do 50 proc. podróżujących z krajów rozwiniętych do krajów rozwijających się. By uniknąć tego typu nieprzyjemności na urlopie pierwszą zasadą, jaką należy się kierować, to picie wody wyłącznie butelkowanej, fabrycznie zamkniętej. Jednak osoby, które postanawiają zwiedzić świat na własną rękę z namiotem i plecakiem nie zawsze mają do niej dostęp. Istnieje jednak szereg sposobów na uzdatnienie wody w podróży. Do najpopularniejszych należą:
- gotowanie wody,
- filtrowanie,
- stosowanie tabletek i kropli chemicznych,
- zastosowanie promieniowania UV.
Najpopularniejsze sposoby uzdatniania wody
Gotowanie wody to metoda, którą stosujemy do uzdatniania wody nie tylko w egzotycznych miejscach, ale i w naszych domach. Patogeny zabijane są podczas gotowania wody przez 1–3 minuty. Napoje na bazie przegotowanej wody uważane są za bezpieczne do picia. Kolejną metodą jest korzystanie z filtrów do wody. Warto wyposażyć się w nie przed wyjazdem. Filtry można podzielić na:
- mechaniczne – pozwalają usunąć bakterie, pasożyty i zanieczyszczenia fizyczne. Są dostępne w formie butelek lub pompek;
- ceramiczne lub węglowe, czyli trwałe filtry, które zatrzymują większość mikroorganizmów i zanieczyszczeń fizycznych.
O ile filtrowanie jest łatwym sposobem uzdatniania wody, to jednak wiąże się koniecznością zabrania ze sobą dodatkowego sprzętu. W przypadku osób podróżujących z plecakiem może to być problematyczne. Badania wykazują też, że wiele filtrów nie usuwa wirusów wystarczająco skutecznie.
Krople do uzdatniania wody – wady i zalety
Kolejnym wykorzystywanym w podróżach sposobem uzdatniania wody są tabletki lub krople, np. na bazie jodu, jonów srebra czy dwutlenku chloru. Używa się ich, rozpuszczając je w wodzie. Co ważne, nie pozostawiają one prawie żadnego wyczuwalnego smaku. Podróżni z pewnością docenią fakt, że tabletki i krople zajmują stosunkowo mało miejsca w bagażu. Warto wspomnieć, że są one skuteczne w walce ze wszystkimi patogenami przenoszonymi przez wodę, w tym Cryptosporidium, jednak, aby były skuteczne, muszą działać przez kilka godzin. Nie można więc otrzymać wody przydatnej do spożycia w kilka chwil, jak w przypadku jej zagotowania.
Promieniowanie UV – jak uzdatnia wodę
Na rynku istnieją także przenośne urządzenia niszczące bakterie, wirusy i pierwotniaki za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Ich końcówkę wkłada się do pojemnika z wodą i uruchamia proces naświetlania. Zazwyczaj wystarczy od 30 sekund do kilku minut, by uzyskać wodę zdatną do spożycia. Co ważne, ta metoda nie zmienia smaku ani zapachu wody, ponieważ nie dodaje do niej żadnych chemikaliów. Jest ona jednak stosunkowo droga i wymaga noszenia przy sobie urządzenia do naświetlania oraz baterii (lub znalezienia źródła zasilania).
Uzdatnianie wody to element podróży, którego często nie da się pominąć, odwiedzając dalekie kraje. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od warunków panujących podczas wyjazdu i od indywidualnych potrzeb. Bez względu na to, jaki cel podróży obierzemy, uzdatnianie wody daje pewność, że unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych i będziemy mogli w pełni cieszyć się wyjazdem.