Grupa OCP oraz Maroko to niezaprzeczalnie wiodący producenci nawozów fosforowych, stanowiący klucz do światowego bezpieczeństwa nawozów i dostaw żywności.
Maroko jest jednym z największych na świecie producentów oraz eksporterów fosforanów i ich pochodnych, a w szczególności nawozów wykorzystywanych do produkcji artykułów rolnych i artykułów spożywczych. Wszystkie rośliny wymagają do swojego wzrostu fosforu, a to właśnie Maroko posiada ponad 70% światowych rezerw fosforytów.
Grupa OCP i Maroko strażnikami światowych łańcuchów dostaw żywności
Maroko i OPC odgrywają kluczową rolę we wspieraniu rozwoju biednych krajów poprzez dostarczanie nawozów. Office Chérifien des Phosphates (OCP) to największa na świecie firma zajmująca się przemysłem fosforanowym, która corocznie przekazuje tony nawozów poprzez darowizny lub sprzedaż po zaniżonych cenach. Szacuje się, że w roku 2023 liczba ta osiągnie milion ton, a w przeciągu dwóch kolejnych lat wzrośnie do trzech milionów. Ten światowy eksporter fosforanów dokonał także inwestycji w kilkunastu krajach afrykańskich, między innymi w Etiopii, Gabonie czy Wybrzeżu Kości Słoniowej. Plany rozwoju obejmują stworzenie lokalnych jednostek produkcji nawozów i zapewnienie tym krajom zrównoważonej produkcji rolnej. Najważniejsze zaś partnerstwo tworzą Maroko z Nigerią. OCP zaspokaja ponad 90% rocznego zapotrzebowania na nawozy tego najbardziej zaludnionego kraju Afryki.
Tym sposobem Maroko, poprzez działania OCP, osiąga równolegle trzy cele strategiczne:
- zwalcza ubóstwo oraz niedożywienie w krajach biednych oraz rozwijających się;
- zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe poprzez inwestycje w krajach bogatych w obszary gruntów ornych i zasoby wodne;
- dąży do zwiększenia produkcji nawozów (w przeciwieństwie do chemikaliów) w celu zapewnienia bardziej zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości wydobycia.
Grupa OCP, Maroko – w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości
Znaczne zasoby energii wiatrowej oraz słonecznej Maroka sprawiają, iż rejon ten ma potencjał do utworzenia cyklu, w którym nie tylko produkcja nawozów będzie zasilana energią odnawialną, ale sam amoniak będzie wytwarzany za pomocą zielonego wodoru, a nie „szarego”, pochodzącego z gazu ziemnego. OCP zadeklarowało osiągnięcie neutralności węglowej do 2040 roku.
OCP do zasilania swoich operacji w 87% wykorzystuje energię odnawialną. Firma zakłada, że do 2030 r. będzie w 100% korzystać z energii z kogeneracji i odnawialnych źródeł oraz do roku 2024 zmniejszy zużycie wody o 15%. OCP działa w regionach suchych, dlatego zobowiązała się nie czerpać cennej słodkiej wody. Swoje zapotrzebowanie zaspokaja wodą pochodzącą z oczyszczalni ścieków oraz morską odsalaną w zakładach Jorf Lasfar i Laayoune.
Do roku 2026 firma zamierza w 100% zaspokajać swoje zapotrzebowanie na wodę z nietradycyjnych źródeł.
Na lata 2020 – 2030 Marko uruchomiło nową strategię Green Generation 2020 – 2030, która ma na celu zwiększenie odporności i zrównoważenia produkcji rolnej królestwa. W tym celu rozpoczęło budowę sieci irygacyjnej na stacji odsalania wody morskiej w Agadirze, która będzie dostarczała wodę dla rolnictwa, a także wodę pitną dla najbardziej potrzebujących grup ludności.