Po roku 2022, w którym średnie detaliczne ceny nawozów w Stanach Zjednoczonych osiągnęły rekordowo wysoki poziom, początek roku 2023 pozwolił rolnikom odetchnąć.
W pierwszym tygodniu stycznia średnie ceny detaliczne ośmiu głównych nawozów były niższe w porównaniu z poprzednim miesiącem. Był to trzeci tydzień z rzędu wykazujący tendencję spadkową.
Na niższe detaliczne ceny nawozów wpływ mają zarówno spadające koszty gazu, jak i popyt generowany przez rolników.
Średnie detaliczne ceny nawozów – przegląd z ostatnich tygodni
Jak informuje serwis DTN, pierwsze tygodnie stycznia przyniosły znaczny spadek średnich cen detalicznych nawozów – o 5% i więcej. Siedem z ośmiu głównych nawozów miało niższą cenę w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Nawóz bezwodny można było nabyć taniej o 12%, a jego średnia cena wyniosła 1245 USD/t. Po raz pierwszy od drugiego tygodnia listopada 2021 r. kosztował poniżej 1300 USD/t. Spadki odnotowały również fosforan amonu, sól potasowa i mocznik, odnotowując cenę o 20% niższą w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niższe są także detaliczne ceny nawozów RSM-u.
Niskie detaliczne ceny nawozów a rolnictwo
Obniżone ceny nawozów mogą przynieść ulgę rolnikom, którzy i tak mierzą się z wysokimi kosztami wszystkiego, co wiąże się z uprawą, począwszy od chemikaliów, przez paliwa po potrzebny sprzęt czy wynagrodzenia dla pracowników. Branża nawozów przechodzi obecnie globalny kryzys, ponieważ rolnicy, zważywszy na wysoki koszt, kupują ich znacznie mniej, a cena gazu ziemnego, głównego surowca do produkcji większości nawozów azotowych, spada.
Jednak, jak informuje serwis DTN, podaż nawozów w Stanach Zjednoczonych jest na dobrym poziomie i nic nie wskazuje na to, aby miało ich zabraknąć. Wprawdzie rynek zależny jest głównie od sytuacji globalnej, niemniej jednak o jego dostępności decydują często lokalne uwarunkowania.
Spadek cen w Stanach zjednoczonych nie odzwierciedla sytuacji w Europie. Co prawda ceny nawozów spadły ze szczytów osiągniętych na początku 2022 r., ale wciąż pozostają na historycznie wysokim poziomie.
Za niższe ceny odpowiada słaby popyt, gdyż rolnicy ograniczają stosowanie nawozów ze względu na ich słabą dostępność oraz wysokie ceny. Na sektor ten wpływają również problemy z podażą, w tym załamanie się produkcji w Europie, zakłócenia związane z sankcjami nałożonymi na Rosję i Białoruś oraz ograniczenia handlowe w Chinach.