Góry są magazynem dla wody, którą przechowują w postaci lodu i śniegu. Wiosną i latem natomiast odprowadzana jest ona do rzek, zaspokajając zapotrzebowanie na słodką wodę w znacznej części Europy. Przede wszystkim jako woda pitna.
Topniejące Alpy a jakość wód w regionie
Coraz częściej kwestionowana jest jednak legendarna wręcz czystość wypływających z gór wód alpejskich z uwagi na zwiększenie temperatury atmosfery, zmiany klimatu i topnienie lodowców. W wyniku tych procesów podnosi się temperatura wód powierzchniowych i podziemnych rzek oraz jezior alpejskich, a te czynniki mają bezpośredni wpływ na jakość wody.
Topniejące Alpy – profilaktyka, przeciwdziałanie
Od 30 lat przedstawiciele ośmiu krajów alpejskich spotykają się w ramach grupy zwanej Konwencją Alpejską. Ostatnie spotkanie miało miejsce 27 października 2022 r. w Brig w Szwajcarii. Uczestnicy omówili wpływ zmiany klimatu na cykl hydrologiczny, przyjęli dziewiąty Raport o stanie Alp w miastach alpejskich oraz Wieloletni Program Pracy (MAP) na lata 2023 – 2030. Te działania mają pomóc zrozumieć negatywne zjawiska, których doświadczają szwajcarskie lodowce i im zapobiegać. Jak pokazują ostatnie dane, lodowce są na dobrej drodze do największych strat swojej masy w historii. W przeciągu ostatnich 85 lat 1400 lodowców skurczyło się o ponad połowę, a tempo ich topnienia przyspiesza.