Najnowsze dane pokazują, że w 2022 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski wyniosła ogółem 47,6 mld euro. Jest ona o około 27% wyższa niż w roku wcześniejszym.
To Unia Europejska była głównym odbiorcą naszego zeszłorocznego eksportu. Trafiły do niej towary rolno-spożywcze o wartości ok. 35,2 mld euro, tj. 74% ogółu. Były to głównie mięso drobiowe i wołowe oraz produkty mleczne. Kluczowymi odbiorcami, biorąc pod uwagę finansowy udział, są Niemcy (11,9 mld euro), Niderlandy (3,1 mld euro) i Francja (2,9 mld euro).
Polska prowadzi wymianę handlową także z krajami spoza UE. Znaczącymi odbiorcami w 2022 r. były przede wszystkim: Wielka Brytania – 3,7 mld euro, Ukraina – 945 mln euro, Stany Zjednoczone – 770 mln euro, Izrael – 439 mln euro (w tym przypadku nastąpił wzrost wartości aż o 50%). Eksportowano głównie: produkty mleczne o wartości 1 mld euro, mięso drobiowe – 990 mln euro, pszenicę – 776 mln euro, czekoladę i wyroby czekoladowe – 733 mln euro, pieczywo i wyroby piekarnicze – 731 mln euro.
Porównując dane z lat poprzednich, widać wzrost wartości eksportu polskich towarów rolno-spożywczych. W 2022 r. wzrosło również saldo wymiany handlowej tych artykułów, wynosząc 15,5 mld euro.
Potrzeby wodne w produkcji roślinnej i zwierzęcej
Wspominamy o tym w „Wodnych Sprawach”, ponieważ produkcja rolno-spożywcza jest w znacznym stopniu uzależniona od dostępu do wody. Jest ona niezbędna na prawie każdym etapie funkcjonowania, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w przetwórstwie owoców, warzyw czy mięsa.
Niezależnie od wielkości eksportu, trendów czy też dynamiki zmian w wartościach handlowych (więcej informacji na ten temat można uzyskać w GUS) warto wskazać przykładowe potrzeby wodne w produkcji zwierzęcej czy roślinnej.
Szacuje się, że do wyprodukowania 1 kg pszenicy potrzeba od 900 do 2000 l wody, do produkcji 1 kg ziemniaków – od 500 do 1500 l.
Dla dziennej efektywnej produkcji 25 l mleka organizm współczesnej krowy potrzebuje, w zależności od systemu utrzymania, od 75 nawet do 100 l wody pitnej. Dodatkowo, każdego dnia w procesie produkcji woda potrzebna jest do mycia instalacji doju i schładzania mleka (do 7 litrów wody/1 DJP), do czyszczenia podłóg, w tym w hali udojowej i poczekalni (nawet 8-9 litrów/1 DJP). W przypadku produkcji wołowiny dziennie zużywa się kilkadziesiąt litrów wody na pojenie 1 DJP, kolejne litry na mycie podłóg korytarzy gnojowo-spacerowych (4 litry/1 DJP) oraz hali udojowej i poczekalni (nawet 8-9 litrów/1 DJP).
Do tego dochodzą potrzeby wodne na etapie przetwórstwa, ale o tym bardziej szczegółowo będziemy pisać w kolejnych numerach naszej gazety.