W dniu 14 lutego w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się wzmianka o wyniku wcześniej ogłoszonego konkursu. Wygrał go Piotr Otawski, który zajmie stanowisko Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Spełnienie stawianych przez MKiŚ wymagań nie było łatwe. Wybór ma zapewnić profesjonalne zarządzanie tą instytucją.
Konkurs ogłoszony przez MKiŚ
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o naborze na stanowisko Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska podczas briefingu prasowego na początku stycznia tego roku. Wówczas wiceministra resortu Anita Sowińska przekazała:
Dziś ogłaszamy nabór na stanowiska Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Są to bardzo odpowiedzialne funkcje, a wymagania są spore. To wymagania kompetencyjne w zakresie znajomości prawa ochrony środowiska, ale nie tylko – wymagamy również znajomości prawa z zakresu finansów i zamówień publicznych. Dodała, że na stanowisko powinni zgłaszać się kandydaci z kompetencjami menedżerskimi, gdyż od tego będzie zależało profesjonalne zarządzanie GIOŚ i GDOŚ, co przełoży się na wyższy poziom jakości zarządzania ochroną środowiska w Polsce.
Wyniki konkursu na Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
Zgodnie z informacją zamieszczoną dwa dni temu na stronie BIP w konkursie na Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska został wybrany Piotr Otawski – doktor nauk prawnych i radca prawny. W latach 2014-2015 pełnił funkcje podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Głównego Konserwatora Przyrody. W ostatnich latach był partnerem w jednej z warszawskich kancelarii prawnych oraz współwłaścicielem spółki consultingowej, na stronie której możemy przeczytać: Wieloletni wykładowca na kierunkach prawo, administracja oraz europeistyka w obszarze prawa publicznego – prawo ochrony środowiska polskie i europejskie oraz polityka ochrony środowiska. Autor kilkudziesięciu publikacji w zakresie prawa ochrony środowiska, w szczególności w relacji z planowaniem przestrzennym oraz procesem inwestycyjnym.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i jednostki podległe
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) jest instytucją, która odpowiada za ochronę przyrody i udział w procesach inwestycyjnych w zakresie środowiskowym. Podstawy jej działalności określa przede wszystkim ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz szereg aktów wykonawczych. Zgodnie ze statutem GDOŚ jest urzędem administracji rządowej. Generalny Dyrektor powołuje i odwołuje Dyrektorów Regionalnych, wykonujących swoje zadania na obszarach poszczególnych województw.
Do głównych zadań Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska należy m.in. kontrola procesu inwestycyjnego w części środowiskowej, w tym strategicznych ocen oddziaływania na środowisko oraz postępowań w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko; wykonywanie szeregu zadań związanych z siecią Natura 2000, audytem EMAS czy prowadzenie Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody. Natomiast, zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie GDOŚ, do głównych zadań Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska należy:
- wydawanie decyzji i postanowień wynikających z ustawy o ochronie przyrody;
- tworzenie i likwidowanie form ochrony przyrody;
- przekazywanie danych do prowadzonej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska bazy o ocenach oddziaływania przedsięwzięć na środowisko;
- uczestnictwo w strategicznych ocenach oddziaływania na środowisko;
- zarządzanie obszarami Natura 2000 i innymi formami ochrony przyrody;
- przeprowadzanie oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko lub branie w nich udziału;
- realizowanie zadań związanych z udziałem organizacji w systemie ekozarządzania i audytu EMAS;
- prowadzenie postępowania i wykonywanie innych zadań wynikających z ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie;
- współpraca z samorządami w sprawach dotyczących ocen oddziaływania inwestycji na środowisko i ochrony przyrody;
- współpraca z organizacjami ekologicznymi.
W tej chwili pozostaje czekać na powołanie nowego Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.