W dniach 5-6 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) w Katowicach odbyła się konferencja klimatyczna PRECOP28. Głównym wydarzeniem drugiego dnia było podpisanie umowy między zarządcą Spodka i MCK a firmą energetyczną Respect Energy. W rezultacie już w 2024 r. zielona energia ma całkowicie pokrywać zapotrzebowanie obu obiektów na energię.
Konferencja klimatyczna PRECOP28 w Katowicach
W Katowicach, dwa miesiące przed Szczytem Klimatycznym ONZ w Dubaju (COP28), spotkali się przedstawiciele świata polityki, gospodarki i nauki, aby wypracować wspólne stanowisko na nadchodzące obrady. Była to już druga edycja PRECOP, a jednym z jej głównych tematów była zielona energia, a konkretnie proces transformacji sektora energetycznego. Debatowano przede wszystkim nad metodami eliminacji paliw kopalnych i ogólnego zmniejszenia wpływu energetyki na klimat.
Inne ważne kwestie poruszane podczas PRECOP28 dotyczyły planowanej bezemisyjności sektora transportowego oraz cyrkularnej gospodarki, w której zasoby są wykorzystywane racjonalnie, a odpady w 100 proc. przetwarzane. Sporo uwagi poświęcono również edukacji klimatycznej oraz transparentności działań instytucji i firm.
Zielona energia dla Spodka i MCK
O tym, że konferencje nie służą wyłącznie teoretycznym dyskusjom, przekonać się można było 6 października. W drugim dniu PRECOP28 i w duchu jego głównych założeń podpisana została przełomowa umowa między firmą PTWP Event Center, zarządzającą katowickim Spodkiem oraz MCK, a Grupą Kapitałową Respect Energy, której specjalnością jest zielona energia z różnych źródeł.
W rezultacie Respect Energy, jako dostawca energii, zobowiązał się, że już w 2024 r. oba katowickie obiekty będą zasilane wyłącznie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Już dzisiaj firma skupuje energię od ponad 600 elektrowni słonecznych, wiatrowych, wodnych i działających na biogaz i poprzez sieć dystrybucji przesyła ją swoim klientom. Zielona energia w wersji mix już wkrótce ma być akumulowana w wielkoskalowych magazynach, które ułatwią pokrycie potrzeb różnych odbiorców – zapowiedział Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Obie strony umowy podkreśliły ważkość nowej współpracy i szanse, jakie może dać ona w przyszłości. Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, nazwał ją nowym rozdziałem w zrównoważonym zarządzaniu Spodkiem oraz MCK. Symbolicznym przypieczętowaniem podpisania umowy było podświetlenie całego Spodka na zielono.
Redukcja emisji w Katowickiej Strefie Kultury
Z chwilą, gdy zielona energia zastąpi tradycyjną, pozyskiwaną z paliw kopalnych, roczna produkcja dwutlenku węgla w Spodku i MCK ma zostać obniżona o ponad 5 tys. t. To bardzo istotny krok w kierunku ochrony środowiska naturalnego, ale również ważny awans wizerunkowy obu obiektów.
Sebastian Jabłoński z Respect Energy wyraził nadzieję, że inicjatywa będzie również inspiracją do transformacji energetycznej dla innych przedsiębiorców. Sam fakt, że umowa podpisana została w ramach obrad PRECOP28 to optymistyczna przesłanka dla rozpoczynającego się 30 listopada Szczytu Klimatycznego ONZ.
Nie tylko zielona energia – inne proekologiczne inicjatywy w katowickim Spodku
Zielona transformacja energetyczna nie jest pierwszym ani ostatnim krokiem w ramach polityki ekologicznej Spodka oraz MCK. Zarządzająca nimi firma PTWP Event Center już od lat inwestuje w rozwiązania zmierzające do poprawy stanu środowiska naturalnego.
Kluczowym przedsięwzięciem proekologicznym była wymiana tradycyjnego oświetlenia, w której uczestniczyła spółka Katowickie Inwestycje S.A. Dzięki instalacji energooszczędnych LED w niektórych strefach obiektów, np. na lodowisku, udało się osiągnąć oszczędności energetyczne na poziomie 70 proc. Wymiana oświetlenia będzie kontynuowana w kolejnych latach.
Od 2017 r. w Spodku oraz MCK działa również system zarządzania i optymalizacji zużycia energii elektrycznej. Dzięki stałemu monitoringowi temperatury we wnętrzach, ograniczane są straty energetyczne. Oba obiekty chłodzone są powietrzem nocnym, a w MCK dodatkowo funkcjonuje inteligentny system zarządzania ogrzewaniem i nawiewem.
Korzystanie z oświetlenia we wnętrzach jest ściśle monitorowane i regulowane zegarem astronomicznym. Aby zredukować zużycie wody, PTWP Event Center do podlewania zieleni wykorzystuje deszczówkę nagromadzoną w zbiornikach retencyjnych. W obu obiektach obowiązuje też pełna segregacja odpadów, która dotyczy nie tylko bieżącej działalności, ale także prac montażowych i demontażowych.
W ramach zielonej transformacji w MCK planowana jest również instalacja paneli fotowoltaicznych, która wygeneruje dodatkowe oszczędności energetyczne i przełoży się na zmniejszenie emisji.
Podsumowując wszystkie powyższe działania proekologiczne, nie powinien dziwić wybór miejsca organizacji PRECOP28. Działania PTWP Event Center są inspirujące i stanowią przykład do naśladowania przez władze podobnych obiektów w całym kraju.
Źródło zdjęć: PRECOP28