Idea 3W prężnie działa na rzecz rozwoju komunikacji między samorządami, biznesem i środowiskiem naukowców. Jej celem jest pomoc w budowie nowoczesnej i zrównoważonej przyszłości z wykorzystaniem technologii z obszaru wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Jednym z przedsięwzięć, które ma do tego doprowadzić, jest program Gmina 3W. Obejmuje on cykl szkoleń online, który rozpocznie się już 29 lutego br. Kto może wziąć udział w Programie i jakie korzyści przyniesie on lokalnym społecznościom?
Czym jest program Gmina 3W?
Gmina 3W jest projektem edukacyjnym, skierowanym do przedstawicieli samorządów oraz spółek komunalnych. Dlaczego? Ponieważ są to osoby, które mają realny wpływ na lokalne inwestycje, planowanie rozwoju i wdrażanie innowacji w swoich regionach. Eksperci programu Gmina 3W podpowiedzą im, jak zdobyć finansowanie, wdrażać rozwiązania z zakresu ESG, wprowadzać innowacje zgodnie z prawem i współpracować z uczelniami.
Projekt będzie dla nich wartościowym źródłem wiedzy eksperckiej, ale nie tylko. Ma on na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji na ważne tematy, jak na przykład kształt i kierunek rozwoju regionów, sposoby efektywnego zarządzania rozwojem miast i wsi oraz kreowanie coraz lepszych warunków życia dla mieszkańców. Wymiana doświadczeń w tym zakresie na pewno przyspieszy wprowadzanie pozytywnych zmian w naszych małych ojczyznach.
Co czeka uczestników
Udział w programie ułatwi jego formuła. Gmina 3W to 8 spotkań online, więc każdy może do nich dołączyć z własnego biura lub home office. Obejmują one kilkanaście modułów tematycznych wypełnionych wiedzą i praktyką. Po ich zakończeniu, planowanym na listopad 2024 r., każdy uczestnik otrzyma Certyfikat Lidera 3W, który potwierdzi udział w cyklu szkoleń.
Na cały program składa się 40 godzin szkoleń pod okiem kilkunastu ekspertów oraz wizyty studyjne, zaplanowane na czerwiec 2024 r. Aby program spełnił jeszcze lepiej swoje zadanie, przewidziany jest także czas na networking. Warto skorzystać z możliwości nawiązania kontaktu z osobami z całej Polski. Spotkania będą doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń. Również aktywności przeplatające moduły szkoleniowe będą sprzyjały rozmowom oraz dzieleniu się przemyśleniami.
Lutowe, inaugurujące spotkanie, rozpocznie się od prezentacji idei 3W i rozwiązań technologicznych uczestnikom programu Gmina 3W. W marcu uczestnicy Programu Gmina 3W dowiedzą się, dlaczego i jak wdrażać ESG w gminie oraz poznająwymogów prawa w gospodarowaniu wodą i ściekami, uwzględniające nowe obowiązki raportowe samorządów. W kwietniu eksperci opowiedzą jak wdrażać zielone i niebieskie projekty infrastrukturalne w samorządach.
Maj upłynie pod znakiem transformacji energetycznej samorządów. Na przykładach eksperci wyjaśnią, jak najskuteczniej wdrażać technologie wodorowe w ramach tej transformacji, jakie wyzwania czekają samorządy i gdzie można szukać nie tylko rozwiązań, ale i finansowania inwestycji w samorządowe zielone technologie. W czerwcu eksperci BGK poprowadzą warsztaty pt. Spółka wodno-kanalizacyjna jako podmiot efektywnie realizujący inwestycje samorządowe, z którego uczestnicy dowiedzą się, jak pozyskiwać finansowanie dla swoich projektów i efektywnie realizować inwestycje rozwojowe.
Po wakacyjnej przerwie, we wrześniu program powróci z zagadnieniem wykorzystania metodyki Design Thinking do projektowania partycypacyjnego dla lokalnych społeczności oraz z tematem nowego modelu współpracy rozwojowej z naukowcami i studentami. W październiku uczestnicy programu dowiedzą się jako bliczyć swój ślad wodny oraz ślad węglowy. A ostatnie, listopadowe warsztaty, przyniosą informacje o samorządzie przyszłości, czyli inteligentnych rozwiązaniach smart city.
Program Gmina 3W szuka ambasadorów
Na powyższych zasadach powstał pilotażowy program ambasadorski Gmina 3W. Zaproszone są do niego wszystkie samorządy i spółki komunalne, którym bliskie są działania związane z ochroną zasobów wodnych oraz rozwojem nowoczesnych technologii, m.in. niskoemisyjnego transportu. Przedstawiciele gmin rozwijających się z poszanowaniem idei zrównoważonego rozwoju będą mile widziani w roli pierwszych ambasadorów Programu Gmina 3W.
Członkowie Inicjatywy 3W opracowali roczny program ambasadorski we współpracy z ekspertami Banku Gospodarstwa Krajowego i partnerami: SBB Energy, kancelarią CMS, Ściekami Polskimi, firmą Arcadis, RDLS – spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego oraz ekspertami Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii, Potrwa on od lutego do listopada 2024 r.
Korzyści z uczestnictwa w Programie
Uczestnicy Programu Gmina 3W będą mieli okazję skorzystać z warsztatów z uznanymi ekspertami i praktykami w dziedzinie tworzenia nowoczesnych rozwiązań dla samorządów. Wykładowcy przedstawią aktualną wiedzę na temat wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Należą do niej kluczowe kwestie związane z wymogami prawnymi wobec samorządów w zakresie gospodarowania wodą i ściekami czy planowania inwestycji. Ale nie poprzestaną na przekazaniu suchych faktów. W każdym module pojawi się też prezentacja wdrożonych rozwiązań oraz ich analiza, a także przestrzeń do dyskusji czy zadania pytań ekspertom. Dzięki temu zajęcia będą miały charakter także praktyczny.
Przykłady praktycznego wykorzystania współpracy
Jak działania promowane w Programie Gmina 3W mogą wyglądać w praktyce? Za przykład niech posłuży ekologiczny kompleks sportowo-edukacyjny z multifunkcjonalnym dachem w Markach. Wspomniany dach składa się z dwóch elementów: bagiennego i ekstensywnego z panelami fotowoltaicznymi. Jest to pierwsza publiczna szkoła zbudowana w technologii zeroenergetycznej. Oznacza to, że zamiast tylko zużywać prąd i wodę, produkuje własną energię i pozyskuje deszczówkę. A dodatkowo jest w stanie na bieżąco optymalizować zużycie energii w poszczególnych miejscach budynku.
Dach bagienny oczyszcza powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową i reguluje temperaturę wewnątrz budynku. Natomiast instalacja fotowoltaiczna zwiększa samowystarczalność obiektu i pomaga obniżyć rachunki za prąd. Nadwyżka energii jest oddawana do sieci elektroenergetycznej i wykorzystywana w miarę potrzeb.
Z kolei Lublin zainwestował w wodorowe autobusy produkcji polskiej. Są one ciche i wydzielają tylko parę wodną, a zatem nie emitują do atmosfery szkodliwych spalin . Choć takie pojazdy są droższe w produkcji od tradycyjnych, to koszt ich eksploatacji jest niższy, a właściwości ekologiczne bezcenne!
Czy Twój samorząd może dołączyć do programu Gmina 3W?
Samorząd, aby zyskać zaufanie swoich mieszkańców czy przyciągać inwestorów, powinien okazywać troskę o dobrobyt członków społeczności i rozwijać się, uwzględniając potrzeby regionu oraz wykorzystując endogenny potencjał regionu . Przejawia się to m.in. w podejmowaniu takich decyzji i realizacji takich inwestycji które mają bezpośredni wpływ na jakość iżycia mieszkańców, sprzyjają podnoszeniu dobrostanu społeczeństwa oraz wspierają niwelowanie barier rozwojowych.
Jednak takie działania mogą okazać się nie lada wyzwaniem, co zauważyli eksperci idei 3W. Odpowiedzią na te wyzwania jest przygotowanie edukacyjnego programu Gmina 3WDzięki realizacji programu liderzy lokalnych społeczności, odpowiedzialni za projektowanie jej rozwoju, inwestycji, zarządzanie wyzwaniami rozwojowymi, otrzymają wsparcie w kwestiach związanych z wdrażaniem technologii 3W (woda, wodór, węgiel pierwiastkowy). Jeśli uważasz, że Twój samorząd mógłby skorzystać z tego programu dla dobra lokalnej społeczności, zgłoś swój udział.
Zdj. główne: Idea 3W