Dofinansowania związane z pszczelarstwem realizowane są w oparciu o program Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 i dofinansowany przez Unię Europejską. Z dniem 20 listopada 2023 r. startuje siedem naborów dotyczących wsparcia dla pszczelarzy, z czego trzy interwencje pszczelarskie były realizowane już wcześniej, w kwietniu tego roku. Nabór wniosków potrwa do 18 stycznia 2024 r. Czego dotyczą interwencje pszczelarskie i kto może zostać ich beneficjentem?
Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o przyznanie pomocy są pszczelarze i producenci produktów pszczelich i/lub organizacje pszczelarskie działające w ich imieniu, a więc związki pszczelarskie, stowarzyszenia, zrzeszenia lub spółdzielnie pszczelarzy, a także grupy producentów rolnych w zakresie działalności pszczelarskiej. Uzależnione jest to od rodzaju interwencji, o którą ubiega się wnioskodawca. W ramach interwencji I.6.6 wniosek może złożyć tylko jednostka naukowo-badawcza, która w ciągu ostatnich 5 lat opublikowała pracę naukową z zakresu pszczelarstwa lub rynku miodu.
Interwencje pszczelarskie dla indywidualnych pszczelarzy
Wnioski w ramach interwencji I.6.1, I.6.3 i I.6.5 może złożyć jedynie organizacja reprezentująca pszczelarzy. W danym roku pszczelarskim przedsiębiorca z branży może ubiegać się o pomoc za pośrednictwem tylko jednej organizacji. Indywidualni pszczelarze będą mogli skorzystać z naboru do interwencji: I.6.2, I.6.4 oraz I.6.7 Interwencja I.6.2 dotyczy inwestycji i wspierania modernizacji gospodarstw pasiecznych.
Dofinansowanie może dotyczyć zakupu sprzętu pszczelarskiego, np. miodarek, odstojników, uli, sprzętu do pozyskiwania pierzgi, topiarek do wosku i innych urządzeń pasiecznych. Interwencja I.6.4. ma za zadanie ułatwić prowadzenie gospodarki wędrownej, w związku z czym finansowanie należy przeznaczyć na sprzęt używany do załadunku i przewozu uli, a także np. na lokalizatory GPS i pastuchy elektryczne. Interwencja I.6.7 wspiera badania jakości handlowej miodu i ich identyfikację odmianową – dofinansowaniu podlegają zakupy analiz fizykochemicznych i pyłkowych.
Interwencje pszczelarskie dla organizacji
Organizacje zrzeszające pszczelarzy mogą składać wnioski na interwencje pszczelarskie: I.6.1, I.6.2, I.6.3 i I.6.5 Pierwsza z nich dotyczy podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej. Finansowaniu może podlegać realizacja szkoleń o tematyce związanej z pszczelarstwem i gospodarką pasieczną (koszty materiałów szkoleniowych, najmu sali, wynagrodzenia wykładowców). W ramach interwencji I.6.3 można składać wnioski o dofinansowanie walki z warrozą za pomocą produktów leczniczych. Interwencja I.6.5 dotyczy natomiast udzielenia pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół. Finansowany może być więc zakup matek pszczelich, odkładów lub pakietów pszczelich pochodzących z określonych linii i pasiek hodowlanych. W ramach interwencji I.6.6 wnioski mogą składać jedynie określone jednostki naukowo-badawcze, gdyż interwencja ta dotyczy wsparcia realizacji pracy naukowo-badawczej związanej ze zdrowiem pszczół, jakością produktów pszczelich i innowacjami w gospodarce pasiecznej.
Jak złożyć wniosek i otrzymać dofinansowanie?
Wnioski dotyczące każdej z siedmiu interwencji można składać w terminie od 20 listopada 2023 r. do 18 stycznia 2024 r. Podmiotem przyjmującym wnioski jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór przebiega całkowicie drogą elektroniczną – dokumenty przyjmowane są przez platformę PUE ARiMR. Jeśli wniosek zostanie zakwalifikowany, interwencje pszczelarskie będą obejmowały finansowanie kosztów ponoszonych od 16 października bieżącego roku.
Określone interwencje pszczelarskie posiadają różne progi dofinansowania. W interwencji I.6.1 i I.6.6 możliwa jest całkowita refundacja poniesionych kosztów netto, w I.6.2 i I.6.4 – do 60 proc., w I.6.3 i I.6.7 – do 90 proc., a w I.6.5 – do 70 proc. Maksymalne dofinansowanie dla jednego pszczelarza w roku pszczelarskim w ramach interwencji I.6.2 to 100 zł na każdy posiadany pień pszczeli i nie więcej niż 15 tys. zł.
Finansowanie – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027
Wspólna Polityka Rolna na lata 2023-2027 zakłada wsparcie związane z produkcją dla młodych rolników, ale także wsparcie całego sektora pszczelarskiego oraz sektora owoców i warzyw. Finansowanie interwencji pszczelarskich pochodzi właśnie z tego programu. Część środków zapewnia budżet krajowy, a część pochodzi z zasobów Unii Europejskiej. Inicjatywa obejmuje nie tylko bezpośrednie finansowanie, ale też łatwiejszy dostęp do narzędzi zarządzania ryzykiem oraz systemów wymiany informacji i doskonalenia zawodowego rolników. Plan Strategiczny opiera się na wytycznych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które są spójne ze wspólną polityką UE dotyczącą rozwoju rolnictwa oraz ochrony środowiska.