Mapa kąpielisk
W „Serwisie kapieliskowym”, prowadzonym i udostępnionym przez Główny Inspektorat Sanitarny, wyznaczono 671 kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli. Każde kąpielisko objęte jest dozorem Sanepidu, który dokonuje oceny sanitarnej jakości wody.
Mapa kąpielisk wraz z ich listą jest opublikowana na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Jak znaleźć kąpielisko?
Interesujące nas kąpielisko znajdziemy na mapie lub znając jego nazwę – na liście, korzystając z wyszukiwarki. Po znalezieniu miejsca, w które planujemy się wybrać, otrzymujemy podstawowe dane o jakości wody, długości linii brzegowej kąpieliska, organizatorze oraz stacji sanepidu nadzorującej obiekt. Dodatkowo w serwisie zawarto informacje o udogodnieniach na kąpielisku, m.in. czy wyznaczona jest strefa dla dzieci, czy jest ratownik, czy istnieje możliwość cumowania sprzętu pływającego, czy na kąpielisko można wejść ze zwierzętami.
Aktualnie w serwisie można zapoznać się z wynikami pomiarów jakości wody za poprzedni sezon. Pierwsze badanie w tym roku będzie realizowane przez Sanepid nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego, czyli zazwyczaj przed dniem 1 czerwca. Ocenie poddane będzie bezpieczeństwo użytkowania. Jeżeli wynik będzie zadowalający, kąpielisko otrzyma status „czynnego” i zostanie otwarte dla amatorów pływania. Kolejne badania będą realizowane zgodnie z ustalonym harmonogramem – zazwyczaj przeprowadzane są dwa, trzy badania w sezonie.
Każde kąpielisko zostanie oznaczone symbolami informującymi o jakości wody lub ewentualnie o zakazie kąpieli.
Jakość wody w kąpielisku
Poniżej przedstawiamy oznaczenia jakie będzie można spotkać na kąpieliskach. Są one zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie ewidencji oraz sposobu oznakowania kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (Dz.U. 2018 poz. 2476).
Doskonała jakość wody w kąpielisku
Dobra jakość wody w kąpielisku
Dostateczna jakość wody w kąpielisku
Niedostateczna jakość wody w kąpielisku
Zakaz kąpieli
Sposób klasyfikacji jakości wody w kąpielisku wykonywany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli. Klasyfikacja ta dokonywana jest w sposób bardzo skomplikowany i biorący pod uwagę szereg uwarunkowań. Ale w dużym skrócie można uznać, że doskonała jakość wody w kąpielisku oznacza, że w ciągu ostatnich czterech lat nie odnotowano w tej lokalizacji żadnych długotrwałych przekroczeń wskaźników jakościowych branych pod uwagę przy ocenie. A występujące ewentualne obniżenie jakości ma charakter incydentalny.
Badania wody w kąpielisku są wykonywane pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki) oraz zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana) i rozmnażania się makroalg lub fitoplanktonu morskiego. Dodatkowo oceniane jest występowanie innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady (w ilości lub formie nie dającej się natychmiast usunąć z wody).
Już przed sezonem zapraszamy do zapoznania się z mapą kąpielisk oraz bieżącego śledzenia informacji dotyczących jakości wody zebranych w serwisie kąpieliskowym.