W serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego opublikowana jest mapa kąpielisk. Można tam na bieżąco uzyskać informacje o aktualnie zamkniętych kąpieliskach oraz o przyczynach ich statusu. Z danych przedstawionych w czwartek 27 lipca wynika, że wśród kąpielisk nad jeziorami, zbiornikami i zalewami na terenie kraju zamknięte zostały:
- Kąpielisko Chechło – plaża; woj. małopolskie
- Dolina Trzech Stawów; woj. śląskie
- Kąpielisko Podwolina; woj. podkarpackie
- Radków – Kąpielisko Nad Zalewem; woj. dolnośląskie
- W Dolinie 10 Stawów; woj. lubelskie
- Lewityn; woj. łódzkie
- Nad Stawem; woj. łódzkie
- Kąpielisko Krzyżowniki na jeziorze Kierskim w Poznaniu – Krzyżownikach; woj. wielkopolskie
- Kąpielisko na Jeziorze Powidzkim przy O.W. “Łazienki” w Powidzu; woj. wielkopolskie
- Kąpielisko na terenie jeziora Licheńskiego, przy plaży w Licheniu Starym; woj. wielkopolskie
- Kąpielisko nad jeziorem Królewskim w Krzyżu Wielkopolskim; (woj. wielkopolskie)
- Kąpielisko Zalew Nowomiejski; woj. mazowieckie
Mapa kąpielisk – czemu kąpieliska są zamykane?
Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajduje się aktualna mapa kąpielisk w Polsce. Znajdziecie na niej informacje o tym, w jakim stanie jest woda w miejscach przeznaczonych do pływania. Na zielono zaznaczono punkty, w których można się bezpiecznie kąpać. Na czerwono – miejsca zamknięte, m.in. z powodu zanieczyszczeń bakteriologicznych, sinic lub innego rodzaju zanieczyszczeń.
Kąpieliska zamykane są z kilku powodów. Do najczęstszych należy zakwit sinic. Ale niektóre z nich wyłączono z użytkowania z powodu występowania śniętych ryb, zanieczyszczenia bakteriami lub niskiego poziomu wody. Aktualizacja danych prowadzona jest na bieżąco.
Woda w kąpieliskach jest monitorowana m.in. pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana). Pisaliśmy o tym szerzej w artykule „Przewodnik po kąpieliskach i miejscach przeznaczonych do kąpieli”.
Sinice w wodach – gdzie występują
Jak podkreśla sanepid, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Jednak prognozowanie ich obecności jest trudne, ponieważ zależy od zmiennych warunków pogodowych, takich jak nasłonecznienie, wiatr i opady deszczu. Nie można więc precyzyjnie określić, kiedy sinice się pojawią i jak długo będą się utrzymywać w danym zbiorniku wodnym. Zazwyczaj w miejscach osłoniętych przed wiatrem, gdzie fale są mniejsze, utrzymują się dłużej niż na otwartym obszarze. Stąd konieczność regularnej aktualizacji danych, na podstawie których powstaje mapa kąpielisk.