Aby poprawić zdolność gmin do przeciwdziałania zmianie klimatu i jej skutkom, w dniu 14 marca 2023 r. w ramach projektu „Climate Mainstreaming Locally in the Baltic Sea Region” (CliMaLoc) opublikowany został Podręcznik planowania adaptacji do zmian klimatu w regionie Morza Bałtyckiego (Handbook for Climate Change Adaptation Planning in the Baltic Sea Region).
O podręczniku
W podręczniku, przygotowanym m.in. przez Radę Państw Morza Bałtyckiego, zidentyfikowane zostały wyzwania związane z włączaniem zagadnień klimatycznych do planowania na poziomie lokalnym. Podnosi on kwestie budowania odporności w najbliższym otoczeniu (w gminie czy powiecie) i dostarcza wskazówek odnośnie kroków, jakie należy podejmować w celu włączenia tematów klimatycznych do codziennych działań samorządów.
Podręcznik opisuje elementy niezbędne w adaptacji do zmian klimatu:
Krok 1: Ocena lokalnych danych klimatycznych oraz trendów.
Krok 2: Ryzyko klimatyczne i podatność na zagrożenia.
Krok 3: Przegląd istniejących planów i priorytetów.
Krok 4: Identyfikacja hotspotów.
Krok 5: Nadanie priorytetu działaniom adaptacyjnym.
Krok 6: Opracowanie strategii adaptacji.
Krok 7: Opracowanie planu działań adaptacyjnych, w tym ich budżetowania.
Krok 8: Wdrożenie.
Krok 9: Monitorowanie, ocenianie i dostosowanie.
Krok 10: Raportowanie i komunikacja.
O projekcie CliMaLoc
Realizowany od czerwca 2021 r. do marca 2023 r. projekt CliMaLoc to część długoterminowego priorytetu Rady Państw Morza Bałtyckiego „Zrównoważony i Prosperujący Region”. Jego celem było wsparcie władz lokalnych w krajach nadbałtyckich w zakresie uwzględniania zmian klimatycznych i tworzenia partnerstw na rzecz przyszłej współpracy w tej dziedzinie. Poza tym obejmował on włączenie aspektów klimatycznych do lokalnych planów rozwoju, lepsze dostosowanie do Agendy 2030, a także wspieranie implementacji Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w celu promowania gospodarek niskoemisyjnych we wszystkich dziedzinach.
Więcej informacji, w tym link do podręcznika, można znaleźć na stronie CBSS.