W ostatnim miesiącu opublikowano dwa interesujące badana związane ze stopniem poparcia Polaków dla budowy elektrowni jądrowej.
Jak wykazuje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) – w porównaniu z 2021 r. – wzrost poparcia dla budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju jest ogromny (aż o 36%). Obecnie „za” opowiedziało się 75% respondentów, 13% było przeciw, natomiast 12% pozostało niezdecydowanych.
W kontekście odejścia od energetyki opartej na węglu, ankietowani przez CBOS zwrócili uwagę na konieczność inwestowania w atom. Takie poglądy zadeklarowało 76% badanych, w porównaniu do wyników z 2021 r. nastąpił w tym zakresie wzrost o 32%.
Respondenci odpowiadali również na pytania związane z własnymi obawami dotyczącymi funkcjonowania elektrowni jądrowych w Polsce – 58% respondentów wskazało, że takich obawy nie żywi, natomiast odpowiedzi przeciwnej udzieliło 35% badanych.
Kolejne badanie, wykazujące jeszcze większe poparcie dla budowy elektrowni jądrowej, przeprowadzono na zakończenie kampanii informacyjno-edukacyjnej „Poznaj Atomickich”. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), na którego zlecenie kampania została zrealizowana: „niemal 9 na 10 respondentów (88,1%) wyraża poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju, przy czym 60,3% robi to w sposób zdecydowany”. Zasięg oddziaływania kampanii był duży – spoty telewizyjne obejrzało prawie 25 mln widzów, radiowe dotarły do ponad 21 mln osób, natomiast stronę internetową odwiedziło ponad 2 mln zainteresowanych.
Wzrost poparcia dla inwestowania w atom upatrywany jest w przyczynach geopolitycznych oraz kryzysie energetycznym wywołanym konfliktem zbrojnym w Ukrainie.
Powyższe wyniki sondaży niewątpliwie są istotne w kontekście procedowanej obecnie decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej i udziału społeczeństwa w tym procesie.