Informujemy, iż w dniu 19 stycznia 2023 r. w siedzibie Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się Seminarium Odrzańskie.
Seminarium ma charakter otwarty, można w nim uczestniczyć zarówno stacjonarnie, jak i online – zgłaszając się przez formularz dostępny na stronie Uniwersytetu Szczecińskiego.
Pierwsza sesja spotkania będzie skupiała się wokół stanu ekologicznego Odry, w tym zostanie przybliżony temat zagrożenia „złotą algą”. Natomiast sesja druga to ichtiofauna Odry, warunki hydromorfologiczne, renaturyzacja oraz na koniec interesujące zagadnienie – Odra i ludzie: relacje w świecie natury w badaniach socjologów.
Organizatorami Seminarium są: Oddział Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego w Szczecinie, Instytut Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej i Monitoringu Środowiska – PotamON.
Przypominamy, iż obszar dorzecza Odry to znaczna część powierzchni naszego kraju – ok 38%. Natomiast sama Odra ma długość całkowitą aż 855 km, z czego 742 km znajdują się w granicach Polski. Źródła Odry zlokalizowane są na terytorium Republiki Czeskiej, w Górach Odrzańskich, w południowo-wschodniej części środkowego pasma Sudetów, na wysokości 634 m n.p.m. Odra uchodzi do Zalewu Szczecińskiego. Główne rzeki stanowiące jej dopływy lewostronne to: Opawa, Nysa Kłodzka, Bystrzyca, Bóbr, Nysa Łużycka, Kaczawa, natomiast prawostronne: Mała Panew, Widawa, Barycz, Obrzyca, Warta, Myśla, Ina.