Największy potwór morski z oceanów kambru (538,8 ± 0,2 – 485,4 ± 1,9 mln lat temu) Anomalocaris canadensis był dotąd uznawany za szczytowego drapieżnika swego ekosystemu i sprawcę widocznych w skamielinach uszkodzeń pancerzy trylobitów. Nowe analizy jego odnóży chwytnych wykazały jednak, że nie byłby w stanie rozłupywać twardych pancerzy. Anomalocaris canadensis dorastał do metra, musiał raczej polegać na szybkości i żywić się stworzeniami miękkotkankowymi. Śledztwo w sprawie zabójstw kambryjskich trylobitów rozpoczęło się zatem od początku.
Nurkowanie w odmętach oceanu przeszłości…
Choć nazwa kambr pochodzi od pierwotnej, celtyckiej nazwy Walii – Cymru (czyt: Kemri), najbogatsze świadectwa życia pochodzącego z tamtego okresu znajdujemy w górach dzisiejszej Kanady Zachodniej. To tam udamy się wspólnie, by zanurzyć się w głąb i wstecz w czasie o jakieś 515 mln lat. Czy jesteście w stanie sobie wyobrazić nurkowanie w oceanach kambru? Bez butli powietrza zabranej z naszych czasów stracilibyście przytomność jeszcze przed wejściem do wody, bowiem zawartość tlenu w atmosferze wynosiła wtedy zaledwie 13 proc. Poziom dwutlenku węgla natomiast był wielokrotnie wyższy niż współcześnie. Hipoksja i hiperkapnia nawet dzisiaj zbierają śmiertelne żniwo wśród nurkujących na obiegach zamkniętych.
Było ciepło – dwutlenek węgla powodował zapewne efekt cieplarniany. Większość kambryjskich lądów to gołe skały Laurencji, Angary, Gondwany i Bałtyki. Niewielkie płaty rachitycznej zieleni w wilgotniejszych obszarach to głównie proste mchy i fotosyntezujące bakterie. Słońce nie świeci zbyt jasno. Nie ma zwierząt ani drzew. Żadnych czap lodowych. Księżyc, znajdujący się znacznie bliżej Ziemi niż teraz, wywołuje pływy, których amplituda sięga aż 15 m! Prawie cała Polska znajdowała się wtedy pod wodą, a nasze pamiątki z tamtych czasów to wapienie wojcieszowskie w Sudetach i piaskowce kwarcowe w Górach Świętokrzyskich, w których znaleziono Anomalocarisa.
Wróćmy zatem do morza, bo życie przecież narodziło się w wodzie. Możemy zanurzyć się w oceanach Japetusa, Panthalassy albo Prototetydy [1]. Niechaj będzie to Burgess Shale na szelfie u wybrzeży Laurencji. To miejsce, któremu Stephen Jay Gould, współautor koncepcji punktualizmu i niestrudzony popularyzator teorii ewolucji (uważał, że w ewolucji główną rolę odgrywają plany awaryjne – contingency, przejmując prowadzenie przy drastycznych zmianach w środowisku, czemu bardzo mocno przeciwstawiał się Richard Dawkins), poświęcił całą książkę. Ale uwaga – zanurzamy się na sto metrów, a to wymaga znacznie więcej niż jednej butli czy rebrethera…
Burgess Shale to jedno z najbogatszych stanowisk paleontologicznych z okresu kambru. Leży na pograniczu kanadyjskich stanów Alberta i Kolumbii Brytyjskiej. Odkrył je w 1909 r. Charles Doolittle Walcott ze Smithsonian Institution, który wracał tam aż do śmierci w 1927 r., zbierając przez ten czas ponad 65 tys. skamielin. Od 1967 r. intensywnie badali je paleontolodzy z Cambridge: Harry Blackmore Whittington, Simon Conway Morris i Derek Ernest Gilmor Briggs. Burgess Shale od 1980 r. znajduje się na liście UNESCO Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Znajdujemy tam głównie stawonogi, ale również, co wnosi największą wartość w naszą wiedzę o przeszłości planety, miękkotkankowe liliowce, strzykwy, robaki i organizmy jednokomórkowe, które nie mając części twardych, bardzo słabo się zachowały w zapisie kopalnym w innych miejscach. W Burgess Shale były one niespodziewanie przykrywane mułem i pozbawiane dostępu do tlenu, co powodowało natychmiastową śmierć, a dziś pozwala nam badać nawet resztki wnętrzności czy mięśni. Wiele spośród tych cudów można oglądać na terenie Yoho National Park bądź w muzealnych kolekcjach.
Jak bardzo niepodobne do dzisiejszego było kambryjskie życie? Stephen Jay Gould uważał, że życie w tamtym czasie było znacznie bardziej różnorodne niż kiedykolwiek później, choć odmiennego zdania był faworyzowany przez niego Simon Conway Morris [2]. Przekraczamy krawędź płytkiego plateau i opadamy w dół, wzdłuż pionowego klifu. W słupie wody unoszą się błyskające światełkami żebropławy i meduzy, które ciągną za sobą groźne, zbrojne w parzydełka ramiona. Ścianę, a później dno porastają gąbki, istniejące od ediakaru (635 – 538,8 ± 0,2 mln lat temu), kiedy to na Ziemi po raz pierwszy pojawiło się wielokomórkowe życie.
Gromada gąbek różnoszkieletowych (Demospongiae) obejmuje dziś większość przedstawicieli w oceanach Ziemi, a najbardziej widowiskowe są wspaniała gąbka beczkowa (Xestospongia testudinaria), dość powszechna na nurkowiskach archipelagów Indonezji czy Filipin, albo złotozielona Aplysina fistularis, żyjąca na Karaibach. Baczny nurek wypatrzy podobne małżom, a obecne i dziś jako grupa reliktowa, ramienionogi. Możecie spotkać je współcześnie, nurkując na Filipinach – szukajcie ładnie ubarwionych muszli Frenulina sanguinolenta. Jest też wiele innych ramienionogów w różnych częściach Ziemi [3]. Dalej szkarłupnie (Edrioasteroidea, Eocrinoidea i Helicoplacoidea), choć miały symetrię promienistą, były raczej niepodobne do dzisiejszych wężowideł, rozgwiazd i jeżowców. Dalej kwitnące anemony i może rzadkie liliowce? Z dna wysuwają się małe niezmogowce. Ich potomków również spotykamy dziś na nurkowiskach. Potem robi się tylko bardziej egzotycznie…
Chociażby groteskowe hallucigenie, maszerujące po dnie i jeżące się kolcami. Są niepodobne do niczego, co żyje dziś na Ziemi. Może dlatego ich rekonstrukcja trwała ponad wiek? Pierwsze skamieliny hallucigeni zostały odkryte jeszcze przez Walcotta, który jednak pomylił je z canadią [4]. Nowy gatunek w skamielinach dostrzegł Conway Morris, jednak ten zrekonstruował go kolcami w dół i bez nóg, które po prostu słabiej się zachowały [5]. Dopiero kilka lat temu udało się ustalić, gdzie te niesamowite stworzenia miały tył, a gdzie przód ciała [6]. Przemykające wodą w strefie przydennej kilkucentymetrowe Canadia spinosa próbują odstraszać napastników opalizującą szczeciną [7]. Żyjące na dnie wiwaxie wybrały zbroje łuskowe – karaceny wzbogacone kolcami [8]. Głównym wynalazkiem tamtych czasów był bowiem egzoszkielet – niechybnie odpowiedź stworzeń miękkotkankowych na zagrożenie. W chwili pojawienia się aktywnych drapieżników musiał zacząć się wyścig zbrojeń pomiędzy łowcami i ofiarami w oceanach Ziemi. Wyścig, który przecież trwa do dzisiaj. Potencjalne ofiary kambryjskie mogły wybierać między ukrywaniem się w mule bądź wytworzeniem pancerza – tzw. Syndrom Verdun. Oceanami kambru rządzą więc stawonogi: przypominający nieco skrzypłocza Cambroraster [9], pancerny Saperion czy wszędobylska pięciooka Opabinia.
Zanurzyliśmy się w kambryjskiej eksplozji życia, która miała miejsce 538,8 – 515 mln lat temu, choć niektórzy uważają, że trwała o 12 mln lat krócej. Wyodrębniły się wtedy prawie wszystkie znane dziś typy zwierząt, co Karol Darwin uważał za spore wyzwanie dla ewolucji [10]. Pozostaje jednak pytanie, czy była to rzeczywiście eksplozja życia, czy tylko obserwowana przez nas dziś w zapisie kopalnym eksplozja skamielin? Miękkotkankowe życie ediakaru zachowało się znacznie słabiej, możemy zatem nie znajdować po nim wystarczająco licznych śladów. Oto jak wyobrażał sobie takie nurkowanie Peter D. Ward – paleontolog, astrobiolog i nurek:
„Płynąc leniwie, kilka metrów nad pełnym życia dnem, widzimy metrowego Anomalocarisa […]. Opada. Potężny, wiosłowaty ogon oraz liczne odnóża amortyzują wstrząs. Tnąc wielkimi szczypcami, rozpoczyna żer, łowiąc mniejsze, rozbiegające się stawonogi. Nagle zauważa większego bezkręgowca, ciężko opancerzonego […] Fosforanowe płytki lobopoda dają pewną ochronę, ale wkrótce i on ulega, a Anomalocaris ustawia się nad ciałem, zaczynając żerować osobliwym […] aparatem gębowym.” [11] (tłumaczenie własne autora).
Wizja jednego z moich idoli nie wytrzymała próby czasu. Mylił się wcześniej również Simon Conway Morris, który w swojej książce o Burgess Shale opisał kambryjskie nurkowanie w dzisiejszej zachodniej Kanadzie. Zamieścił w niej bowiem rycinę anomalokarisa polującego na bezbronnego trylobita.
Trylobity
Trylobity to jedne z najciekawszych i najbardziej pobudzających wyobraźnię paleozoicznych skamielin. Pokolenie Karola Darwina uważało je za najstarsze zwierzęta żyjące kiedykolwiek na Ziemi i faktycznie były to pierwsze znalezione skamieliny kambryjskie. Miały mocno skalcyfikowane pancerze, które wyraźnie widać w zapisie kopalnym – są to tzw. skamieniałości przewodnie. Trylobity były gromadą mocno zróżnicowanych stawonogów (Arthropoda). Nauce znanych jest ponad 22 tys. gatunków! Pojawiły się pod koniec eksplozji kambryjskiej (około 521 mln lat temu) i przeżyły dwa wielkie wymierania: ordowickie ~445 mln lat temu, gdy wyginęło 85 proc. znanych nauce gatunków, i dewońskie ~372-359 mln lat temu, gdy wymarła połowa znanych rodzajów, w tym 70 proc. rodzajów trylobitów – wszystkie rzędy z wyjątkiem Proetida! Pokonało je dopiero trzecie, największe, na granicy permu i triasu 251,9 mln lat temu – Matka Wszelkich Wymierań. Żyły zatem na Ziemi jakieś 270 mln lat!
Istnieją przesłanki mówiące, że jeszcze we wczesnym kambrze trylobity próbowały wychodzić na ląd. Jak pisze Richard Fortey w Trilobite: Eyewitness to Evolution, trudno zaprzeczać, iż świat jest po to, żeby go oglądać. Trylobity wyjątkowo wzięły sobie tę ideę do serca – ich oczy zbudowane były nawet z kilkunastu tysięcy kalcytowych soczewek. Pomagały im łowić bądź wypatrywać drapieżników. Czy musiały wystrzegać się Anomalacarisów?
Przekrewetek
Anomalocaris to jeden z najstarszych znanych nauce stawonogów (Arthropoda) – typu, który pojawił się na Ziemi po eksplozji kambryjskiej. Należał do rzędu radiodontów, które nie przetrwały aż tak długo, jak trylobity. Żyjący w następującym po kambrze ordowiku Aegirocassis benmoulai dorastał aż do 2 m! Jednak niedobitków anomalokaridów nie znajdujemy później niż we wczesnym dewonie, co w sumie daje im około 120 mln lat. Radiodonty wyróżniał stożkowo zbudowany otwór gębowy z płytkami zębowymi rozmieszczonymi wkoło. Ich pierwsze skamieliny odkrył Richard G. McConnell w 1886 r. Kolejne Henri Ami w 1891 r. Były to jedynie fragmenty – odnóża chwytne przypominające krewetki i tak też zaklasyfikowano zagadkowy organizm. Skamieliny innych części Anomalacarisa żyły zaś własnym życiem jako… dziwne meduzy. Po upływie prawie stulecia podjęto próbę rozwikłania paleoukładanki. W 1979 r. Derek Briggs zorientował się, że nie są to skamieliny gigantycznych krewetek, a raczej nóg wielkich organizmów. Kolejne kroki opisał sam Simon Conway Morris:
„Droga do zrozumienia, czym był Anomalocaris, okazała się kalejdoskopem pomyłek. To, co Derek Briggs wziął za odnóża olbrzymiego zwierzęcia przypominającego stonogę, okazało się być wydatną parą ramion chwytnych znajdujących się z przodu. To, w czym Charles Walcott rozpoznawał meduzę, okazało się być integralną częścią zwierzęcia, tworząc niezwykłe usta i szczęki, zdolne prawdopodobnie do chwytania i przekłuwania walczącej ofiary. To, co ja zinterpretowałem jako złożoną skamielinę, utworzoną przez przypadkowe połączenie gąbki i Peytoi, okazało się słabo zachowanym okazem Anomalocarisa.” (tłumaczenie własne autora).
W 1981 r. Harry Blackmore Whittington zidentyfikował skamielinę prawie kompletnego Anomalocarisa, wspólnie z Derekiem Briggsem składając go finalnie z elementów czterech różnych, rozpoznanych wcześniej organizmów. Stephen Jay Gould nazwał ich wspólną, poświęconą anomalokarisowi książkę odpowiednim zwieńczeniem najważniejszej i najbardziej wybitnej serii monografii w paleontologii XX w. Gdyby nie ich praca, pewnie do dziś nie mielibyśmy pojęcia, że mamy do czynienia z drapieżnikiem, do tego najwyraźniej szczytowym. Jego pancerz nie miał wystarczającej zawartości soli mineralnych, by zachować się w zapisie kopalnym tak dobrze, jak było to w przypadku trylobitów. Łacińską nazwę Anomalocaris canadensis moglibyśmy próbować tłumaczyć jako przekrewetek kanadyjski. Jednak kojarzenie z krewetką potwora ponad metrowej długości może wprowadzać w błąd ławę przysięgłych, mającą wyrokować o jego zaangażowaniu w masowe morderstwa trylobitów.
Okoliczności niełagodzące
Przekrewetek zawinił potencjałem – swym rozmiarem oraz tym, że był obecny na miejscu zdarzenia. Kiedy przewróci się choinka, zwykle obrywa kot, jeśli nie nasz, to sąsiada. To nic, że po latach przestała trzymać nóżka w stojaku… W 2006 r., symulując komputerowo trójwymiarową mechanikę płynów, wykazano, że Anomalocaris świetnie pływał za pomocą falowania płatami bocznymi. Podobnej mechaniki używają dziś manty oraz perfekcyjnie zwrotne mątwy i kałamarnice. Stopniowy rozwój płatów daje się również zaobserwować w toku ewolucji anomalakarisów.
W 2011 r. przeanalizowano skamieliny oczu anomalokarisa. Miały one nawet 2-3 cm średnicy i każde składało się z 16,7 tys. omatidiów (soczewka + receptory) – niezależnych, sześciokątnych soczewek, jak u dzisiejszych owadów. Jednak omatidia anomalokarisa były zbudowane z kalcytu. Dlatego przetrwały ponad pół miliarda lat. Długie osie pary oczu anomalokarisa rozchodziły się pod kątem 45°, zapewniając szerokie pole widzenia. Nawet ostrożne szacowania przypisują mu większą ostrość wzroku niż większości żyjących stawonogów. W 2018 r. zespół inżynierów z paleobiologiem wziął ponownie na warsztat mechanikę Anomalocarisa. Okazało się, że specyficznie zbudowany ogon umożliwiał mu nagłe zwroty. Zwrotność to ważna cecha przy polowaniu na szybko poruszającą się zdobycz. Winny?
Wyrok
W lipcu 2023 r. zespół paleobiologów pod kierownictwem Russella D. C. Bicknella przyjrzał się bacznie najstarszym znanym nam częściom Anomalocarisa – jego odnóżom chwytnym, uważanym w przeszłości za dziwaczne krewetki oraz aparatowi gębowemu, mylonemu wcześniej z meduzą. Jako współczesne stawonogi do kalibracji użyte zostały gigantyczny skorpion biczowy (Mastigoproctus giganteus) oraz pająk biczowy (Heterophrynus elaphus). Analizy kinematyczne oraz biomechaniczne wykazały jednak, że ten ikoniczny gatunek kambru nie był w stanie zmiażdżyć opancerzonej zdobyczy [12]. Przekrewetek nie miał czym ciąć ani kruszyć, mógł tylko chwytać szybko umykające, pozbawione dobrego pancerza ofiary! Uwaga śledczych skierowała się więc ku innym radiodontom, takim jak Ramskoeldia czy Amplectobelua, a może nawet Peytoia. Śledztwo ujawnia istnienie nisz ekologicznych pośród radiodontów, potwierdzając złożoność kambryjskich sieci pokarmowych. Różnorodność ta mówi nam o istnieniu w owym czasie ewolucyjnego wyścigu między uzbrojeniem łowców a opancerzeniem i innymi strategiami obronnymi ofiar.
Badania oparte na modelach teoretycznych to nie to samo, co dowody z terenu. Czy, podobnie jak w przypadku walki o prymat najcięższego z waleni, będzie apelacja? Anomalocarisy są największymi znanymi do tej pory nauce stworzeniami, które żyły na ziemi w kambrze, ale oceniamy to po skamielinach pochodzących sprzed pół miliarda lat, a to stopklatki wyrwane losowo z filmu. Można złożyć z nich opowieść, bynajmniej nie musi ona jednak oddawać jego treści. Być może gdzieś w mrokach dziejów Ziemi czai się większy, groźniejszy, nieznany nam drapieżnik – seryjny zabójca kambryjskich trylobitów. Być może ktoś znajdzie nowe dowody obciążające Anomalocarisa. Nigdy nie będziemy w pełni zdawać sobie sprawy z tego, czego jeszcze nie wiemy.
Odkąd wymarły trylobity
Kontynent powstał, góry wyrosły,
W głębinach nowe istoty pląsają,
A człowiek zasiadł na antycznym tronie Neptuna.
Rasa ludzka wyginie, lecz oczy trylobitów pozostaną,
zaklęte w kamieniu na wieczność,
Zdają się patrzeć wkoło z dzikim zaskoczeniem
Na zmiany większe, niż były im znane dotąd.
Timothy Abbott Conrad, 1840
W artykule korzystałem m.in. z prac:
[1] Fabrizio Berra & Lucia Angiolini (2014) The evolution of the Tethys region throughoutthe Phanerozoic: A brief tectonic reconstruction (in:) L. Marlow, C. Kendall, L. Yose (eds.) Petroleum systems of the Tethyan region. „AAPG Memoir” 106:1-27.
[2] Simon Conway Morris (1998) The Crucible of Creation: The Burgess Shale and the Rise of Animals, Oxford University Press.
[3] Facheng Ye, G. R. Shi, Maria A. Bitner (2021) Global biogeography of living brachiopods: Bioregionalization patterns and possible controls. „PLoS One” 16(11): e0259004. DOI:10.1371/journal.pone.0259004.
[4] Charles Doolittle Walcott (1911) Cambrian Geology and Paleontology II. Middle Cambrian annelids. Smithsonian Miscellaneous Collections 57(5): 109-145.
[5] Simon Conway Morris(1977) A new metazoan from the Cambrian Burgess Shale of British Columbia. „Palaeontology” 20:623-640.
[6] Martin R. Smith, Jean-Bernard Caron (2015) Hallucigenia’s head and the pharyngeal armature of early ecdysozoans. „Nature” 523:75-78.DOI:10.1038/nature14573.
[7] Simon Conway Morris (1979) Middle Cambrian Polychaetes from the Burgess Shale of British Columbia. „Philosophical Transactions of the Royal Society of London. Series B, Biological Sciences” 285(1007):227-274. DOI:10.1098/rstb.1979.0006
[8] Simon Conway Morris (1985) The Middle Cambrian metazoan Wiwaxia corrugata (Matthew) from the Burgess Shale and Ogygopsis Shale, British Columbia, Canada. „Philosophical Transactions of the Royal Society of London. Series B, Biological Sciences” 307:507-582. DOI:10.1098/rstb.1985.0005.
[9] Joe Moysiuk i Jean-Bernard Caron (2019) A new hurdiid radiodont from the Burgess Shale evinces the exploitation of Cambrian infaunal food sources. „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences” 286(1908). DOI:10.1098/rspb.2019.1079
[10] Charles Darwin (1859) On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life, John Murray, Londyn.
[11] Peter Douglas Ward (2006) Out of Thin Air: Dinosaurs, Birds, and Earth’s Ancient Atmosphere. Joseph Henry Press, Waszyngton. Książka przedstawia tezę o tym jak zmieniający się poziom tlenu w atmosferze ziemskiej oraz potrzeby oddechowe wpłynęły na ścieżki ewolucji.
[12] Russell D. C. Bicknell, Michel Schmidt, Imran A. Rahman, Gregory D. Edgecombe, Susana Gutarra, Allison C. Daley, Roland R. Melzer, Stephen Wroe and John R. Paterson (2023) Raptorial appendages of the Cambrian apex predator Anomalocaris canadensis are built for soft prey and speed. „The Royal Society Publishing”. DOI:10.1098/rspb.2023.0638.