W poprzednim numerze Wodnych Spraw pisaliśmy o miejscach przeznaczonych do kąpieli. Mogą one funkcjonować w tej samej lokalizacji zaledwie 30 dni z rzędu. Rozwiązaniem długoterminowym, do którego mają szansę przyzwyczaić się mieszkańcy i turyści, są kąpieliska. Jakich zgód wymaga ich założenie i czy faktycznie trudniej jest wyznaczyć kąpielisko niż miejsce do kąpieli. Kilka słów o tym w bieżącym wydaniu czasopisma.
Krok I. Zanim przystąpisz do realizacji swojego zamierzenia
Kąpielisko jest trwałym elementem zagospodarowania obszaru przeznaczonego do kąpieli. O ile miejsce do kąpieli funkcjonuje 30 dni, a następnie należy usunąć oznakowania i wszelkie elementy obiektu, to kąpielisko może działać nieprzerwanie przez wiele lat (o ile jakość wód na to pozwala). Szczegółowo o jakości wód przeznaczonych do kąpieli pisaliśmy w artykule z 4 maja 2023 r. Kąpielisko – gdzie szukać miejsc dozwolonych do kąpieli? i w artykule z 23 czerwca 2023 r. Jakość wody w kąpieliskach Europy – sprawozdanie za 2022 r.
Krok II. Niezbędne dokumenty
Kąpielisko wymaga zgłoszenia wodnoprawnego do właściwej jednostki Wód Polskich.
W zgłoszeniu muszą znajdować się podstawowe informacje, takie jak:
- kto = wpisz swoje dane kontaktowe/adresowe;
- w jakim celu = określ cel planowanych czynności, robót;
- na czyjej działce = określ stan prawny nieruchomości, na której czynności, roboty będą wykonywane;
- jak = opisz wykonywane roboty, wskazując podstawowe parametry je charakteryzujące oraz wskaż warunki ich wykonania;
- gdzie = określ lokalizację czynności, robót z podaniem nazwy lub numeru obrębu ewidencyjnego z numerem lub numerami działek ewidencyjnych oraz współrzędnymi;
- kiedy = określ planowany termin rozpoczęcia robót lub czynności.
Do wniosku dołącz:
- mapę sytuacyjno-wysokościową pobraną z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z naniesionym schematem planowanych czynności, robót lub urządzeń wodnych i zasięgiem ich oddziaływania lub inną mapę opatrzoną odpowiednią klauzulą urzędową przez organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej;
- odpowiednie szkice lub rysunki;
- wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo decyzję o warunkach zabudowy;
- potwierdzenie uiszczenia opłaty za zgodę wodnoprawną, która wynosi 100,23 zł i wnoszona jest na konto Wód Polskich.
Dodatkowo do zgłoszenia dołącz:
- zgodę właściciela wód oraz właściciela gruntu przylegającego do kąpieliska;
- zgodę właściciela sztucznego zbiornika wodnego, gdy kąpielisko ma powstać na takim zbiorniku.
Pamiętaj!
Kąpielisko możesz wyznaczyć, jeżeli Nadzór Wodny nie wniesie sprzeciwu, w drodze decyzji w terminie 30 dni od daty doręczenia zgłoszenia.
Krok III. Roboty i eksploatacja
Możesz przystąpić do realizacji robót budowlanych z zachowaniem wszystkich pozostałych obowiązujących przepisów.
Pamiętaj!
Organizator kąpieliska jest zobowiązany do jego oznakowania zgodnie z wytycznymi oraz do zapewnienia urządzeń sanitarnych i umożliwiających właściwą gospodarkę odpadami.
Jakość wody w kąpielisku powinna odpowiadać określonym wymaganiom. Pisaliśmy o nich w artykule z 4 maja 2023 Kąpielisko – gdzie szukać miejsc dozwolonych do kąpieli. Inspektor sanitarny (SANEPID) jest zobowiązany do nieodpłatnego i niezwłocznego przekazywania wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta informacji dotyczących oceny jakości wody w kąpielisku oraz informacji o ewentualnym zakazie kąpieli. Musi również nieodpłatnie przekazywać organizatorowi kąpieliska pochodzące z kontroli urzędowej informacje dotyczące oceny jakości wody oraz jej klasyfikacji.
Organizator kąpieliska do dnia 31 grudnia każdego roku przekazuje wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta wniosek o umieszczenie obiektu wykazie kąpielisk. Do dnia 20 maja rada gminy określa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, terminy rozpoczęcia i zakończenia sezonu kąpielowego. Jeżeli nie przekazałeś w tym terminie odpowiednich dokumentów, pozostaje ci utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego jako kąpielisko.
Pamiętaj!
Na koniec roku, czyli do 31 grudnia, pamiętaj o przekazaniu wniosku dotyczącego przyszłego sezonu kąpielowego.